Ciekawostki

Ciekawostki

Wrony wciąż zaskakują inteligencją

Wrony z Nowej Kaledonii potrafią rozwiązywać logiczne zagadki, czy też budować własne narzędzia. Ostatnio naukowcy zauważyli, że ptaki te używają tych narzędzi do przenoszenia pożywienia i innych rzeczy. Jakie jeszcze umiejętności posiadły ptaki z rodziny krukowatych?

Ciężarne delfiny "śpiewają" swoim młodym. Nadają im wtedy imiona

Inteligencja delfinów nie przestaje nas zadziwiać. Najnowsze badania zdają się tylko potwierdzać to, jak wysoko rozwinięte są te zwierzęta. Według naukowców ciężarne delfiny "śpiewają" swoim nienarodzonym młodym, a także kiedy przyjdą już na świat. Według badaczy w ten sposób mogą nadawać imiona potomstwu.

Jak zachować długowieczność? Poznaj rady 104-latka

Shigeaki Hinohara to japoński lekarz, z którego wiele osób powinno brać przykład. Dzięki swojemu podejściu do życia i diecie, jaką stosuje, ma już 104 lata. Co zrobić, by żyć tak długo? Zobacz, co zaleca sędziwy Japończyk.

Ćma gigant z "głową węża"

Niezwykły okaz ćmy, który żyje zaledwie kilka tygodni odnaleziono w Chinach. Piękne skrzydła tych owadów przywodzą na myśl drapieżną głowę węża. Najbardziej imponująca jest jednak jej rozpiętość, która sięga aż 30 centymetrów.

Pięć rzeczy, za które lubią Cię komary

Spędzanie letnich wieczorów na świeżym powietrzu sprzyja pogryzieniu przez komary. To jednak nie jedyny czynnik, jaki przyciąga te owady. Naukowcy przedstawili pięć powodów, dla których stajemy się dla nich atrakcyjnym celem.

Dlaczego humbaki ratują inne zwierzęta?

Tajemnicą dla naukowców jest to, dlaczego humbaki ratują zwierzęta innego gatunku, często narażając siebie. Przeprowadzono długoletnie badania, poznaj ich wyniki.

Gdzie pioruny uderzają najczęściej? Sprawdź

Burze są zjawiskiem, które może pojawić się wszędzie. W niektórych regionach świata występują częściej, w innych rzadziej. Dzięki detektorom wyładowań naukowcy stworzyli mapę miejsc, gdzie pioruny uderzają najczęściej.

Młody bielik znów w przestworzach

Młody bielik znów może wzbić się w przestworza. Po intensywnej rehabilitacji pod okiem specjalistów, schorowany bielik wraca na wolność. Specjalistom udało się wyleczyć uszkodzone skrzydło przemoczonego i osłabionego ptaka.

Noce spadających gwiazd coraz bliżej

W połowie sierpnia czeka nas deszcz meteorów z roju Perseidów - i to nie byle jaki, bo największy od 2009 roku. Możemy zobaczyć ich nawet 200 na godzinę.

La Nina słabsza od El Nino?

Zjawisko La Nina najprawdopodobniej będzie znacznie słabsze i mniej intensywne niż El Nino, które zakończyło się w maju. Jeśli jednak La Nina się rozwinie, wyjątkowo wysoka w tym roku globalna temperatura nieco się obniży.