Trudne warunki pogodowe zimą mogą bardzo negatywnie wpłynąć na skórę, pozbawiając ją naturalnej wilgoci i pozostawiając uczucie suchości, napięcia, a czasem swędzenia.
- Bariera naszej skóry jest atakowana przez zimne, suche powietrze na zewnątrz i suche, ogrzewane powietrze w pomieszczeniach - powiedziała nowojorska dermatolog dr Whitney Bowe serwisowi AccuWeather. - Ta kombinacja może zaostrzyć wiele schorzeń skóry, w tym wypryski, trądzik różowatego, łuszczycę, egzemę i nadwrażliwość skóry - dodała Bowe.
Objawy "zimowej skóry" to wysypka, zaczerwienienie, spierzchnięte wargi, łuszczenie i drobne, swędzące guzki.
Aby zwalczyć negatywny wpływ zimy na największy organ organizmu, eksperci zalecają następujące podjęcie następujących kroków:
1. Nawilżenie
Zimą skóra wymaga dwóch rodzajów nawilżania, uważa dermatolog Michele Green.
- Twoja skóra potrzebuje balsamu, który działa jak bariera na skórze, aby zapobiec utracie wilgoci - powiedziała Green. - Potrzebuje również balsamu, który utrzymuje twoje komórki w stanie nawodnienia - dodała.
Składniki w kosmetykach nawilżających są zwykle podzielone na kategorie, które obejmują środki okluzyjne i środki utrzymujące wilgoć.
- Okluzyjne składniki pokrywają powierzchnię skóry, aby zapobiec parowaniu wody, działa to podobnie jak owinięcie folią - powiedziała Melissa Kanchanapoomi Levin, dermatolog w centrum medycznym Langone i szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku.
Przykłady środków okluzyjnych obejmują wazelinę, oleje, lanolinę i silikon.
- Substancje utrzymujące wilgoć to składniki, które wiążą wodę i wnikają w w skórę - powiedziała Levin.
Powszechnymi środkami pochłaniającymi wilgoć są gliceryna, glikol propylenowy, mocznik i kwas hialuronowy.
Green dodała, że stosowanie środka nawilżającego na bazie oleju, gdy skóra jest jeszcze wilgotna, pomoże zablokować wilgoć.
Eksperci zalecają nawilżanie skóry co najmniej dwa razy dziennie, aby zapobiec wysuszeniu i pękaniu.
- Skórę należy nawilżać zaraz po myciu, najlepiej w ciągu pięciu minut, aby naprawdę zatrzymać w niej wilgoć - zaleciła Bowe.
2. Nawilżacz powietrza
Ogrzewanie w domu ma tendencję do wysuszania skóry, a stosowanie nawilżacza pomaga zapobiegać wysuszeniu, które może prowadzić do nadmiernego swędzenia zimą.
Eksperci zalecają unikać siedzenia przed ogrzewającymi otworami wentylacyjnymi lub kominkami przez dłuższy czas, bo może to pozbawić skórę wilgoci.
Jeśli masz egzemę, przegrzanie i pocenie tylko pogorszy sytuację, mówią eksperci.
Nawilżacze mogą również łagodzić objawy wyprysków, a także pękniętych ust, suchych oczu lub nosa.
3. Kojące mleko
Jeśli stwierdzisz, że trudne warunki pogodowe drażnią twoją twarz, właściwości przeciwzapalne mleka mogą przynosić kojące korzyści suchej i swędzącej cerze.
Green zaleciła okłady na twarz z mleka.
Tłuste mleko należy wlać do miski i poczekać, aż osiągnie temperaturę pokojową.
Następnie należy moczyć myjkę w misce i nakładać ją na twarz, trzymając ją przez 15 minutowe okresy.
- Po kompresach nałóż krem na receptę z kortyzonem, nie zmywając mleka i powtórz zabieg dwa do trzech razy dziennie - powiedziała Green.
4. Unikaj gorących kąpieli
Gorący prysznic może być bardzo przyjemny zimą, ale wysoka temperatura wody może pogorszyć suchość skóry, co może prowadzić do długotrwałych szkodliwych skutków, uważają badacze z Baylor College of Medicine.
Zbyt gorące prysznice mogą powodować stan zapalny, zaczerwienienie, swędzenie i nawet łuszczenie się skóry.
- Ogranicz czas kąpieli lub prysznica do 5 lub 10 minut, myj się letnią wodą zamiast gorącą - zasugerowała Levin.
Zalecane są także nawilżające lub kremowe płyny do mycia ciała, aby dodać wilgoci skórze.
5. Złuszczaj martwy naskórek
Eksperci zalecają stosowanie łagodnego produktu złuszczającego około raz lub dwa razy w tygodniu w okresie zimowym.
Spowoduje to uwolnienie skóry z martwej, suchej i łuszczącej się warstwy wierzchniej, powiedziała Roberta Perry, która zajmuje się tworzeniem preparatów do pielęgnacji skóry.
- Pomyśl o swojej skórze jak o płótnie - powiedziała Perry. - Im gładsza powierzchnia, tym dbanie o nią będzie łatwiejsze - dodała.
Po złuszczeniu kremy lepiej wchłoną się w skórę.
Autor: AP/map / Źródło: AccuWeather
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock