Ciekawostki

Ciekawostki

Poznajcie palczaka madagaskarskiego. Zwierzę idealne na Halloween

Choć w Polsce oficjalnie nie obchodzimy Halloween, zabawy związane z tym zwyczajem są coraz bardziej popularne. 31 października chętnie przebieramy się za duchy, zombie czy inne potwory i chodzimy na halloweenowe imprezy. Okazuje się jednak, że w przyrodzie występuje stworzenie, które ma naturalne predyspozycje do zostania wizytówką Halloween.

Już dziś hydrolodzy zaczynają świętować nadejście Nowego Roku

Właśnie kończy się rok hydrologiczny 2016, a rozpoczyna nowy, 2017. W badaniach hydrologicznych (nauce o wodzie) rok zaczyna się wraz z początkiem listopada. Wtedy wody w rzekach zazwyczaj są unormowane, a bilans stabilny. Jest to dobry okres, żeby porównać dwa odrębne lata.

Zmieniliśmy czas na zimowy. Więcej strat czy korzyści?

W nocy z soboty na niedzielę przestawiliśmy zegarki i zyskaliśmy dodatkową godzinę. Tym samym wracamy do czasu zimowego. W programie "Tak jest" w TVN24 prezes Fundacji Republikańskiej, Marek Wróbel i dr Albin Czubla z Głównego Urzędu Miar argumentowali zalety i wady wprowadzonej sto lat temu zmiany czasu.

Poznajcie Nelsona - jeża bez kolców

Nelson to bardzo nietypowy jeż. Nie ma kolców, czyli najbardziej charakterystycznej dla tych ssaków cechy. - To szczęśliwy jeż, który uwielbia jeść - przyznaje jego opiekunka.

To najzimniejsze miejscowości na Ziemi

Z dnia na dzień robi się coraz chłodniej i ludzie powoli myślą o zimie. Są okolice, gdzie mieszkańcy muszą bardzo dobrze się do niej przygotować, ponieważ temperatura spada do -68 st. C. Poznajcie najzimniejsze miejscowości na świecie.

Olbrzymi pająk ciągnął mysz po lodówce

Jason Womal z miejscowości Coppabella w północno-wschodniej Australii nagrał w mieszkaniu sąsiada olbrzymiego pająka. W swoich szczękoczułkach trzymał on pokaźnych rozmiarów martwą mysz, z którą "przechadzał" się po drzwiach lodówki.

Taaakie grzyby. Poznaj najciekawsze odmiany

Nadleśnictwo Stare Jabłonki (RDLP w Olsztynie) przedstawia cykl o najciekawszych grzybach, które rosną w tamtejszych lasach. Poznaj niezwykłe okazy, którymi poszczyciłby się każdy grzybiarz.

Wiemy, jak węże straciły nogi

Około 150 mln lat temu w wyniku ewolucji łuskowate gady straciły nogi, a ich ciało się wydłużyło, przez co mogły łatwiej się poruszać. Naukowcy jednak zastanawiali się, co się takiego stało, że węże "pozbyły się" kończyn.

Żubr jest spokrewniony z bydłem domowym

Najnowsze wyniki badań DNA żubra potwierdzają jego pokrewieństwo z bydłem domowym. Naukowcy zajmujący się biologią tych zwierząt nie widzą w tym jednak niczego sensacyjnego.

Zaskakujące właściwości diabelskiego mleka

Diabły tasmańskie słyną ze swojego okrucieństwa. Teraz ich wizerunek może się nieco zmienić na lepsze. Najnowsze badania wykazały, że mleko tych ssaków ma właściwości przeciwbakteryjne.