70 historycznych butów pochodzących z czasów pomiędzy XII a XVIII wiekiem ma w swoich zbiorach Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Wszystkie zostały znalezione na terenie miasta, po czym pieczołowicie zakonserwowane i zszyte na nowo. To unikatowa w skali Europy i największa w Polsce kolekcja butów.
Od czwartku ekspozycja - po raz pierwszy, w tak dużym zakresie – jest dostępna dla szerszej publiczności.
Na wystawie "Każdy krok zostawia ślad" zaprezentowano chronologicznie obuwie. Dzięki temu można prześledzić zmiany, jakie zachodziły we wzornictwie i technikach produkcji butów na przestrzeni kilku stuleci.
- Moda ta, podobnie jak moda odzieżowa, była bardzo dynamiczna, absorbująca trendy z różnych, często bardzo odległych, części Europy – podkreślają organizatorzy wystawy.
Znaleźli je w Gdańsku
Najstarszy prezentowany na wystawie but, a zarazem najstarszy znaleziony w Gdańsku, pochodzi z końca XII wieku i został odkryty w czasie badań prowadzonych w latach 40. XX wieku. Najmłodsze buty na ekspozycji pochodzą z XVIII wieku.
- Ich fason, na nieodzownym obcasie, stał się inspiracją na kolejne dwa stulecia – zaznaczają muzealnicy.
Na potrzeby wystawy zrekonstruowano w sumie około siedemdziesięciu sztuk historycznego obuwia. Wśród prezentowanych egzemplarzy znajdą się m.in. buty typu cracoves z monstrualnie wydłużonym noskiem czy buty „rogate” z XVI wieku.
Narzędzia też zobaczysz
Oprócz obuwia na wystawie pokazane zostaną także narzędzia szewskie, w tym szydła, igły czy kopyta. Wiele z tych przedmiotów zostanie zaprezentowanych we wnętrzu zaaranżowanego na potrzeby ekspozycji XV-wiecznego warsztatu szewskiego.
Goście ekspozycji zapoznają się też z całą paletą oryginalnych historycznych sprzączek, klamerek, podkówek, obcasów i innych tego typu przedmiotów, które ozdabiały obuwie. - Pokażemy też specjalne dodatki do dawnych butów, czyli np. raki, dzięki którym można było chodzić po lodzie czy kościane łyżwy, które pozwalały się ślizgać – wyjaśnia Beata Ceynowa z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Zachowały się w dobrym stanie
Wszystkie prezentowane na wystawie buty i inne przedmioty związane z szewstwem, pochodzą wyłącznie z prac archeologicznych prowadzonych w ostatnich kilkudziesięciu latach na terenie Gdańska. Specyficzne lokalne warunki (duża wilgotność gleby, przy jednoczesnym braku dostępu tlenu) sprzyjają doskonałemu zachowaniu w ziemi na terenie miasta przedmiotów wykonanych ze skóry, drewna czy innych surowców organicznych.
- Poza tym większość dawnej gdańskiej zabudowy oparta była na wbijanych w ziemię dębowych palach. Z biegiem czasu z drewna tego uwalniała się tzw. dębina, która ma właściwości garbujące, co dodatkowo wpływało na lepsze zachowanie skóry – wyjaśniła Ceynowa.
Wystawa „Każdy krok zostawia ślad” czynna będzie w Muzeum do 15 grudnia br.
Autor: aa/gp / Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku