"Milionerzy". Kto opublikował serię karykatur Hitlera "Miłostki słodkiego Adolfa"? Pytanie za 20 tysięcy złotych

Autor:
mkm//az
Źródło:
Milionerzy TVN
Kto opublikował serię karykatur Hitlera? Pytanie w "Milionerach" warte 20 tysięcy złotych
Kto opublikował serię karykatur Hitlera? Pytanie w "Milionerach" warte 20 tysięcy złotych
Kto opublikował serię karykatur Hitlera? Pytanie w "Milionerach" warte 20 tysięcy złotych

Kto w magazynie "Ici Paris" opublikował serię karykatur Hitlera "Miłostki słodkiego Adolfa" i doczekał się sprawy w sądzie o obrazę głowy państwa? Takie pytanie usłyszał pan Bartosz Jałocha z Mielca.

W poniedziałkowym odcinku "Milionerów" swoją grę rozpoczął Bartosz Jałocha, który pracuje w dużej firmie motoryzacyjnej. Podczas rozgrywki udało mu się udzielić poprawnych odpowiedzi na pięć pytań, zużył przy tym dwa z trzech dostępnych kół ratunkowych: pomoc publiczności oraz pół na pół.

Przy pytaniu za 20 tysięcy złotych pan Bartosz postanowił wykorzystać ostatnie z dostępnych kół, czyli telefon do przyjaciela.

Kto w magazynie "Ici Paris" opublikował serię karykatur Hitlera "Miłostki słodkiego Adolfa" i doczekał się sprawy w sądzie o obrazę głowy państwa?

A: Zofia Stryjeńska B: Rene Goscinny C: Maja Berezowska D: Zbigniew Lengren.

Pan Bartosz po rozmowie z kolegą Markiem zdecydował się nie ryzykować i skończył grę z 10 tysiącami złotych.

"Miłostki słodkiego Adolfa"

W latach 30. XX wieku na łamach "Ici Paris" opublikowano serię kpiących z Adolfa Hitlera karykatur zatytułowaną "Miłostki słodkiego Adolfa". Po publikacji rysunków przeciwko autorce wystąpiła ambasada niemiecka, oskarżając ją o obrazę głowy państwa. Sprawa sądowa zakończyła się symboliczną grzywną oraz wpisaniem rysowniczki na nazistowską czarną listę. W 1942 roku w wyniku donosu została pojmana przez Gestapo i osadzona w warszawskim więzieniu na Pawiaku. W tym samym roku skazano ją oficjalnie za znieważenie Hitlera i zesłano do obozu dla kobiet w Ravensbrück z wyrokiem kary śmierci. Artystką tą była Maja Berezowska.

Zatem prawidłowa odpowiedź na pytanie z "Milionerów" to C.

Autor:mkm//az

Źródło: Milionerzy TVN

Pozostałe wiadomości