Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

Rzymskie ustalenia: musi być ożywienie

Przywódcy Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Francji uzgodnili w piątek w Rzymie, że nowym priorytetem jest podjęcie pilnych działań na rzecz wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej. Zgodzili się na francuski postulat przeznaczenia na ten cel 120-130 mld euro.

Zirytowany Barroso: Nie damy się nikomu pouczać

Nie damy się nikomu pouczać w kwestii radzenia sobie z kryzysem - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso w poniedziałek przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu G20 w Los Cabos w Meksyku.

Nowy rząd chce zmian w pakiecie pomocowym dla Grecji

Nowa koalicja rządząca będzie chciała częściowo renegocjować warunki pomocy dla Grecji, m.in. termin pełnego wdrożenia cięć budżetowych i wysokość wydatków socjalnych - zapowiedział lider Nowej Demokracji, która wygrała wybory parlamentarne, Antonis Samaras. W Grecji powstanie koalicja prawicowej Nowej Demokracji (ND) i socjalistycznego PASOK-u.

Hollande i Monti ze "wspólną wizją Europy"

Prezydent Francji Francois Hollande, który przybył z pierwszą wizytą do Rzymu, i premier Włoch Mario Monti zapewnili po spotkaniu, że obaj mają "wspólną wizję Europy" i antykryzysowych działań na rzecz wzrostu gospodarczego.

Grecji "wystarczy pieniędzy do 20 lipca"

Grecja, gdzie w niedzielę odbędą się ogromnie ważne dla przyszłości kraju wybory parlamentarne, dysponuje jedynie około dwoma miliardami euro. - Pieniądze w kasie państwa wystarczą na wypłatę pensji w sektorze budżetowym i emerytur do 20 lipca - podał dziennik "Kathimerini".

Noblista: Pomoc hiszpańskim bankom to za mało

Laureat ekonomicznej Nagrody Nobla i publicysta "New York Timesa" Paul Krugman wyjaśnia w poniedziałkowym numerze, że dokapitalizowanie banków Hiszpanii było konieczne, ale samo ratowanie sektora finansowego w strefie euro nie uchroni jej przed katastrofą.

Rewolucja w strefie euro? Cel: usunąć "wrodzone wady"

Szykuje się rewolucja w unii walutowej - donosi niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Szefowie unijnych instytucji pracują nad planem głębokiej reformy, który zakłada m.in., że kraje strefy euro nie mogłyby samodzielnie decydować o zaciąganiu nowych długów. Powód? Groźba krachu wspólnej waluty.

Hiszpania dostanie nawet 100 mld euro

Hiszpańskie banki otrzymają do 100 mld euro zagranicznej pomocy. Prośba hiszpańskiego rządu w tej sprawie została pozytywnie rozpatrzona w czasie telekonferencji ministrów finansów strefy euro - poinformowała agencję APA minister finansów Austrii, Maria Fekter.

Hiszpańskie banki mogą potrzebować 40 mld euro

Prawie 40 mld euro pomocy finansowej mogą potrzebować hiszpańskie banki - wynika z opublikowanego w Waszyngtonie raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczącego stabilności hiszpańskiego systemu finansowego

Hiszpanie poproszą o pomoc dla swoich banków?

Oczekuje się, że podczas najbliższego weekendu Hiszpania zwróci się o pomoc finansową dla swych przeżywających coraz większe kłopoty banków - informuje agencja Reuters, powołując się na źródła unijne. Zaprzecza temu rzeczniczka hiszpańskiego rządu, która mówi, że rząd czeka na wynik audytu banków przed rozpoczęciem rozmów UE.

Telefon do Europy. Obama przypomina o kryzysie

- Prezydent USA Barack Obama przeprowadził oddzielne rozmowy telefoniczne z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Włoch Mario Montim - poinformował Biały Dom. Tematem rozmów była sytuacja gospodarek państw europejskich, które mają przełożenie na amerykańską. Stan tej jest z kolei kluczowo ważny dla Obamy przed wyborami.

Niemiecka gospodarka hamuje

Jak podało Ministerstwo Gospodarki Niemiec produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 2,2 proc. w stosunku do marca 2012. To więcej niż prognozowali analitycy, którzy przewidywali spadek o 1 proc.

Bezrobocie w Hiszpanii minimalnie w dół

Liczba bezrobotnych w maju w Hiszpanii spadła o 0,63 proc. w porównaniu do kwietnia tego roku. To drugi miesiąc z rzędu kiedy spada liczba osób pozostających bez pracy w tym kraju.