Sebastian Kurz

Sebastian Kurz

Wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache oświadczył w sobotę, że podał się do dymisji, a szef rządu Sebastian Kurz ją przyjmie. Zrezygnował też z funkcji szefa współrządzącej w kraju Austriackiej Partii Wolności (FPOe). Powodem jest nagranie z udziałem polityka, na którym ten miał oferować państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w wyborach.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zażądał w środę od Turcji natychmiastowych wyjaśnień w sprawie austriackiego dziennikarza Maxa Zirngasta zatrzymanego w Turcji pod zarzutem "wspierania terroryzmu". Zirngast zajmował się tematyką łamania praw Kurdów w Turcji.

Prezydent Rosji Władimir Putin poprosił kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, aby w Wiedniu mogło zostać zorganizowane latem jego spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem - podał dziennik "Wall Street Journal".

Zarówno Unia Europejska, jak i Moskwa mają interes w zniesieniu unijnych sankcji wobec Rosji - przekonywał we wtorek w Wiedniu prezydent Rosji Władimir Putin. Stwierdził jednocześnie, że jego państwo "pokonało wszystkie trudności" związane z sankcjami Wspólnoty.

W wywiadzie dla środowego wydania niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" kanclerz Austrii Sebastian Kurz zadeklarował swe wsparcie dla Komisji Europejskiej w jej sporze z Polską o zasady reformowania wymiaru sprawiedliwości.

Każdy kraj Unii Europejskiej powinien sam decydować, czy chce przyjąć uchodźców - powiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niedzielnego wydania niemieckiego dziennika "Bild". Odniósł się w nim też między innymi do uruchomienia wobec Polski przez Komisję Europejską artykułu 7. traktatu Unii.