Czechy

Czechy

Zima coraz śmielej poczyna sobie wokół granic naszego kraju. W nocy zaatakowała północ i zachód Czech. Podczas burz śnieżnych spadło do 30 cm śniegu. Utrudnienia w ruchu są gigantyczne.

Czeski minister spraw zagranicznych, arystokrata Karel Schwarzenberg wygrał proces z siostrą w austriackim Sądzie Najwyższym i może zachować odziedziczone zamki i pałace w Bawarii i Górnej Austrii. Rozprawa toczyła się przy drzwiach zamkniętych.

Wspólne posiedzenie rządów Czech i Słowacji, pierwsze od podziału Czechosłowacji 1 stycznia 1993 roku, odbyło się w poniedziałek, najpierw w czeskiej miejscowości Uherske Hradisztie, a następnie w słowackim Trenczynie.

Mocno śnieży w krajach Europy Środkowej, przez co warunki drogowe są ekstremalnie trudne. W Austrii, na skutek zderzenia samochodu osobowego i autobusu na śliskiej drodze, zginęła kobieta. W Czechach też doszło do wypadku śmiertelnego, ponadto siedem osób zostało rannych, a dziesiątki samochodów wylądowały w rowach.

Międzynarodowemu lotnisku Ruzynie w Pradze na uroczystej ceremonii w piątek nadano imię zmarłego w grudniu byłego prezydenta Vaclava Havla. Inicjatywę obywatelską w tej sprawie poparło ponad 80 tysięcy Czechów. Dziś Havel obchodziłby 76. urodziny.

Nie tylko Polska, nie tylko południowcy - także Czesi zmagają się niezwykłymi upałami. Tak niezwykłymi, że pod Pragą padł absolutny rekord ciepła: termometry w Dobrzichovicach pokazały aż 40,4 st. C w cieniu!

Silne nawałnice z gradem i śniegiem przeszły w nocy i nad ranem w niedzielę nad Czechami i Austrią. Zginęła jedna osoba, kilka tysięcy gospodarstw nie ma prądu, strażacy walczą z 50 pożarami i usuwają dziesiątki powalonych drzew. W Tyrolu Południowym, włoskim regionie, noc i poranek także przyniosły załamanie pogody. Zginęły tam dwie osoby, a 150 zostało ewakuowanych.

Przed nami lato i czas decyzji - dokąd pojechać na urlop. TVN24 sprawdziła, gdzie najchętniej Polacy spędzają zagraniczne wakacje. Okazuje się, że lubimy słońce, wodę i plażowanie, ale szukamy też atrakcji historycznych, malowniczej architektury i... dobrej kawy. Ulubione wakacyjne lokalizacje zwykle łączą wiele tych cech.

Rekordowe temperatury odnotowało w piątek południe Czech. W Czeskich Budziejowicach termometry wskazały 28,3 st. C, bijąc tym samym rekord z początku XX w. To nie koniec upałów: na sobotę synoptycy zapowiadają 30 st. C.

Światowa Federacja Dziennikarzy i Pisarzy Turystycznych (FIJET) uznała miasto położone niedaleko Polski za miejsce najciekawsze na świecie z punktu widzenia turystyki. Rocznie odwiedza je milion turystów.

Już drugi dzień z rzędu obfite i nieustające opady śniegu paraliżują transport w Czechach. Choć w piątek sytuacja nieco się poprawiła, wciąż zamkniętych jest kilkadziesiąt szlaków drogowych. Rekordowa ilość śniegu spadła na Słowacji.