Kawa na ławę

Kawa na ławę

- Wszystko wskazuje na to, że Polska nadal będzie największym biorcą z budżetu unijnego. Ale ja uważam, że błąd jest w strategii - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Jarosław Kalinowski oceniając zakończony w piątek bez efektów szczyt Unii Europejskiej. I dodał: - Będzie go można naprawić jeszcze w styczniu - ocenił.

- Wierzę, że ta decyzja nie wstrząśnie koalicją i będzie ona trwała. Ja nie widzę alternatywy. Oczywiście muszą być rozmowy i będzie musiało się skończyć tym, że prezes Piechociński powinien wejść do rządu - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski. Jego zdaniem "Janusz wczoraj dał ludziom nadzieję i teraz trzeba jej sprostać".

- Wiedza za granicą na temat tragedii smoleńskiej polega na znajomości raportu Anodiny - w ten sposób Jacek Kurski (SP) w "Kawie na ławę" w TVN24 odniósł się do ostrych słów Zbigniewa Brzezińskiego o grze politycznej wokół katastrofy smoleńskiej. Dlatego polityk Solidarnej Polski zaproponował powołanie komisji obywatelskiej w tej sprawie. Temu pomysłowi przeciwny był Adam Szejnfeld, który przypomniał, że wciąż trwa śledztwo prokuratury.

Politycy w "Kawie na ławę" w TVN24 komentowali nieobecność na powtórnym pogrzebie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego zarówno prezydenta Bronisława Komorowskiego, jak i premiera Donalda Tuska. Niemal wszyscy politycy zgodzili się, że najwyżsi urzędnicy w państwie powinni być na pogrzebie obecni.

- Roman Kosecki, jako wiceprezes PZPN, to będzie oznaczało upolitycznienie Związku - uważa szef SLD Leszek Miller. W "Kawie na ławę" w TVN24 były premier powiedział, że jeśli Kosecki (poseł Platformy Obywatelskiej) chce się poświęcić funkcji wiceprezesa, to "powinien złożyć mandat".

- Wniosek o wotum zaufania to był olbrzymi błąd premiera. Ta wygrana jest jego przegraną - powiedział w "Kawie na ławę" poseł SLD Ryszard Kalisz. I dodał: - Ja wskazałem rok 2013 jako rok zmiany systemu politycznego w Polsce i dezintegracji PO. Jak widać wszystko idzie w tym kierunku.

- Jeśli ten sondaż wywołał u kogoś dreszcze rozkoszy, to mogą one być krótkie jak mgnienie oka - tak o sondażu, dającym 39 proc. poparcia i prowadzenie PiS, powiedział w "Kawie na ławę" Leszek Miller z SLD. Pozostali politycy także są sceptyczni. - Podchodzimy do tego spokojnie - zapewnił Zbigniew Girzyński z PiS. Krzysztof Kwiatkowski z PO zapewnił z kolei, że badanie traktuje poważnie i jako dodatkową mobilizację.

- Jeżeli minister sprawiedliwości mówi, że mamy sitwę, to zadaję pytanie - kto jest w tej sitwie, imiona i nazwiska tych sędziów. Gowin coś musi wiedzieć i jeśli tego nie ujawnia, nic z tym nie robi, to mamy duży problem. Gowin współpracuje z tą sitwą - powiedział w TVN24 Robert Biedroń z Ruchu Palikota. Goście "Kawy na ławę" komentowali słynną już wypowiedź ministra o tym, że literę przepisów ma "w nosie".

Czy komisja śledcza nie powinna wyjaśnić, czy w środowisku śródmiejskim to nie było normalne, że nazwisko Tusk, czy powoływanie się na Arabskiego otwierało wszystkie drzwi? - mówił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Adam Hofman z PiS. Z kolei Krzysztof Kwiatkowski (PO) przyznał, że jego decyzja - gdy był ministrem sprawiedliwości - powołania Ryszarda Milewskiego na prezesa sądu okręgowego w Gdańsku była błędem. Goście programu komentowali także wyrok sądowy na twórcę strony Antykomor.pl

- Ta sprawa, by komisja nie powstała, dla PO była bardzo ważna, gdyż zajmowałaby się rejonem Pomorza i Gdańskiem. Gdyby Pawlak postąpił inaczej niż chciałby Tusk, to mogłoby to nadwyrężyć zaufanie. (...) Pawlak nie mógł pójść dalej niż poszedł, jeśli chciał utrzymać koalicję - mówił Ryszard Kalisz o tym, dlaczego nie doszło do powstania komisji śledczej ws. Amber Gold.

Dla poszkodowanych w wyniku przejścia trąb powietrznych będzie pomoc finansowa od rządu - zapewnił w "Kawie na ławę" w TVN24 Krzysztof Kwiatkowski (PO). Zapewnił też, że w miejscach zniszczeń pojawią się przedstawiciele rządu, przyjedzie pewnie też sam premier.

- Jak się wczytamy w to, co zostało m.in. opublikowane na stronach internetowych tvn24.pl, to widzimy, że w tej sprawie premier po pierwsze w swoich zeznaniach mataczy, po drugie, ja się doszukałem tam ewidentnego mijania się z prawdą - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł PiS Zbigniew Girzyński, odnosząc się do ujawnionych przez nas zeznań premiera ws. katastrofy smoleńskiej. Czy Donald Tusk jest kłamcą? - W tym zakresie moim zdaniem tak - odparł Girzyński.

- To bardzo dobry gest. Dobrze, że Rosjanie zauważyli sprawę. Zachowali się jak należy - ocenił Adam Hofman komentując złożenie kwiatów przez przedstawicieli kadry rosyjskiej pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Wtórowali mu inni politycy.

Gośćmi programu byli: Ryszrad Kalisz (SLD), Zbigniew Girzyński (PiS), Robert Biedroń (RP), Adam Szejnfeld (PO), Waldemar Pawlak (PSL) i Jacek Kurski (SP). Prowadził Bogdan Rymanowski.