TVN24 | Świat

Biden liczy na "spotkanie jeden na jeden" z Putinem

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek dziennikarzom zebranym w Białym Domu, że spodziewa się, iż jego spotkanie z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem dojdzie do skutku. Biały Dom zastrzegł, że zaproszenie nie jest oparte na założeniu, że wcześniej uda się rozwiązać kwestie sporne między USA i Rosją.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że miejsce i termin szczytu, w którym uczestniczyć miałby przedstawiciel Rosji, są jeszcze przedmiotem ustaleń. Przypomniał też, że część rosyjskich sił została wycofana znad ukraińskiej granicy, a on liczy na "spotkanie jeden na jeden" z Władimirem Putinem. Biały Dom poinformował wkrótce potem, że zaproszenie, jakie Joe Biden wystosował do Władimira Putina, nie jest oparte na założeniu, że wcześniej uda się rozwiązać kwestie sporne między USA i Rosją.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Reuters przypomina, że Waszyngton śle wyraźne sygnały i zapewnienia o swym poparciu dla Kijowa wobec prowokacji Moskwy, a Biden wysłał niedawno do stolicy Ukrainy szefa amerykańskiej dyplomacji Antony'ego Blinkena, którego misja polegała na przekonaniu ukraińskich władz o pełnym poparciu ze strony administracji USA. Joe Biden zaproponował w połowie kwietnia Władimirowi Putinowi szczyt poza granicami USA i Rosji, aby "omówić pełen zakres problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Federacja Rosyjska".

USA i front przeciw "rosyjskim prowokacjom i agresjom"

Przedstawiciele administracji USA poinformowali niedawno, że gdyby doszło do szczytu Biden-Putin, to miałby on miejsce po spotkaniu amerykańskiego prezydenta z przywódcami G7 i przedstawicielami NATO, czyli najpewniej w czerwcu.

Biały Dom podkreśla, że ma zamiar konsekwentnie prowadzić politykę zagraniczną opartą na konsultowaniu z głównymi sojusznikami ważnych decyzji dotyczących bezpieczeństwa, również po to, by stworzyć zjednoczony front przeciw "rosyjskim prowokacjom i agresjom".

Pytany o postępy w negocjacjach z Iranem na temat reaktywacji międzynarodowego porozumienia nuklearnego, z którego Stany Zjednoczone wycofał poprzedni prezydent Donald Trump, Biden powiedział, że Teheran traktuje te rozmowy poważnie. - Jak bardzo poważnie, i co skłonni są zrobić, to inna historia, ale nadal prowadzimy rozmowy - dodał.

Biden liczy na ożywienie gospodarcze Ameryki

Prezydent USA ocenił, że choć pakiet pomocowy dla gospodarki wart 1,9 biliona dolarów przyczynił się do jej ożywienia, to jednak Amerykę "czeka długa droga" do pełnego odbicia się po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.

Joe Biden zaapelował też do Kongresu, by zrobił więcej, by pomóc Amerykanom, których kryzys postawił w trudnej sytuacji; było to odniesienie do raportu na temat rynku pracy, z którego wynika, że stopa bezrobocia w USA wzrosła o 0,1 pkt. do 6,1 proc.

Prezydent przypomniał, że w Stanach Zjednoczonych jest wciąż o "osiem milionów miejsc pracy mniej niż przed pandemią". Raport resortu pracy głosi, że w kwietniu powstało tylko 266 tysięcy miejsc pracy, znacznie mniej niż oczekiwano. AFP podaje, powołując się na opinie ekonomistów, że pewna część bezrobotnych Amerykanów wciąż nie może szukać pracy, ponieważ z powodu zamkniętych żłobków, przedszkoli i szkół zmuszona jest pozostać w domu z dziećmi.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: