Było głośno, kolorowo i bez incydentów. Marsz Równości w Poznaniu odbywający się pod hasłem "Mielenie mowy nienawiści" przebiegł spokojnie. Po wygłoszeniu manifestu pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r., kilka minut po godz. 13, jego uczestnicy wyruszyli w kierunku placu Wolności.
W marszu wzięło udział około 200 osób. Wydarzenie zorganizowano po raz dziewiąty. Towarzyszyło ono trwającym w Poznaniu Dniom Równości i Tolerancji.
"Nie" dla nietolerancji
- Nasz marsz to sprzeciw wobec słów, które ranią, dotykają osoby dyskryminowane. Jak powszechna jest mowa nienawiści, łatwo sprawdzić, wchodząc na jakiekolwiek fora internetowe. 11 listopada w Warszawie mieliśmy dowód na to, że mowa nienawiści prowadzi do czynów. Nie zgadzamy się na to – powiedziała w imieniu organizatorów Adrianna Sołtysiak.
Jak podkreślili organizatorzy marszu, w pełni popierają projekt wprowadzenia zmian do kodeksu karnego, dotyczących ochrony przed przestępstwem z nienawiści oraz mową nienawiści.
- Chcemy, aby zabronione były nie tylko akty nienawiści na tle rasowym, narodowym, etnicznym oraz wyznaniowym, ale również orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, wieku oraz niepełnosprawności – powiedziała w imieniu organizatorów Renata Kin.
Tęcza, balony, transparenty
Uczestnicy nieśli kolorowe balony a także transparenty z hasłami: „Moher, pedał, asfalt. Słowa niewłaściwie stosowane zagrażają życiu i zdrowiu”, „Jestem Polką, idę w marszu”, „Mój szwagier jest z Indii”, „Tak różni, tak równi”, „Tęczowe rodziny istnieją”.
Jeden z uczestników na głowie miał tęczowy wieniec. - To kwiaty, z których była skonstruowana tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie. To taka manifestacja tego co wydarzyło się tam 11 listopada - tłumaczył uczestnik marszu.
Marsz zakończył się o godz. 14:25 na placu Wolności.
Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak podał, że marsz odbył się bez incydentów, a przejście ulicami miasta zabezpieczało blisko 90 funkcjonariuszy.
Dziewiąty taki marsz
10. Dni Równości i Tolerancji w Poznaniu trwają od 8 listopada. W ich trakcie odbyły się spotkania, wystawy, warsztaty i pokazy filmów. Dni zakończą się w niedzielę.
Marsz Równości w Poznaniu organizowany jest już po raz 9. Inicjatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Dni Równości i Tolerancji. Po raz pierwszy Marsz Równości zorganizowano w 2004 roku. Rok później władze miasta nie wyraziły zgody na przemarsz. W kolejnych latach manifestacje, mimo protestów wielu przeciwników, przebiegały bez większych przeszkód. Odbywają się pod ścisłą ochrona funkcjonariuszy policji.
Marsz wyruszył z Placu Mickiewicza o godz. 13:
Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP