450 domów jednorodzinnych w Poznaniu bezpłatnie przebadano kamerą termowizyjną w ramach czwartej edycji projektu "Trzymaj ciepło". Celem programu jest pokazanie ich właścicielom i mieszkańcom tych miejsc budynku, w których straty ciepła są największe.
Akcja trwała od 4 stycznia do 3 marca. Z pomocą ekspertów udzielano mieszkańcom praktycznych porad związanych z planowaniem inwestycji termomodernizacyjnych.
- Dbałość o środowisko i tzw. odpowiedzialność ekologiczną mieszkańców jest coraz większa. Ten projekt też pokazuje istotną współzależność między ekologią, a ekonomią. Mieszkańcy są w stanie łatwo się przekonać, ile mogą zaoszczędzić płacąc rachunki za ogrzewanie - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Poznania Leszek Kurek.
Z raportów z badań termowizyjnych wiadomo, że najwięcej ciepła ucieka przez nieszczelne okna i drzwi, nieocieplane fragmenty elewacji oraz źle położone izolacje.
Badania skłaniają do inwestycji
Organizatorzy "Trzymaj ciepło" przyznali, że ponad połowa uczestników akcji prowadziła prace ograniczające straty ciepła w budynkach. Dzięki temu mieszkańcy są w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu średnio ok. tysiąca złotych rocznie.
- Najwięcej prac dotyczyło uszczelnienia okien i drzwi, termoizolacji części budynku, wymiany grzejników czy montażu rolet - wyjaśnił Kurek.
W trakcie czterech edycji poznańskiej akcji przebadano łącznie 1753 budynki.
Miasto Poznań za projekt "Trzymaj ciepło" otrzymało nagrodę w konkursie "Samorządny Lider Zarządzania 2012" w dziedzinie lokalna gospodarka energetyczna. Partnerami realizacji projektu są przedsiębiorstwa z poznańskiej Grupy Dalkia S.A., które produkują i dostarczają ciepło dla ponad połowy mieszkańców Poznania, a także firma Lisner.
Autor: FC/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: trzymajcieplo.pl