56-latek zgłosił się do komisariatu w Kłecku, bo jak twierdzi, został oszukany. Mężczyzna próbował inwestować w kryptowaluty. Zarejestrował się na stronie internetowej, zainstalował aplikację. W ferworze rozmów z licznymi "doradcami biznesowymi" 56-latek podał im swoje dane do logowania. To wystarczyło, by stracił 200 tysięcy złotych.
Poszkodowany 56-latek zgłosił się w czwartek do komisariatu w Kłecku (woj. wielopolskie). Mężczyzna opowiedział policjantom o sytuacji jaka go spotkała, gdy próbował zainwestować w kryptowaluty. "W tym celu kilka dni wcześniej zarejestrował się poprzez znalezioną w sieci stronę internetową, podając tam swoje dane osobowe. W odpowiedzi otrzymał prośbę o zainstalowanie aplikacji na komputerze, co też uczynił. Po pewnym czasie skontaktował się z nim mężczyzna, który zaproponował dokonanie przelewu wstępnego na wskazany rachunek bankowy w wysokości ponad tysiąca złotych" – przekazało biuro prasowe policji w Gnieźnie.
56-latek stracił 200 tysięcy złotych
Tuż po wpłacie do 56-latka zaczęli się odzywać rzekomi doradcy biznesowi. "Mężczyzna został tak zmanipulowany, że udostępnił swoje dane do logowania na kontach bankowych. Dzięki temu i wcześniejszemu zainstalowaniu aplikacji Anydesk sprawcy mogli dokonać przelewu pieniędzy z kont, a także zaciągnęli pożyczkę na zgłaszającego" – informuje policja.
I tak 56-latek stracił łącznie około 200 tysięcy złotych. Mężczyzna złożył zawiadomienie w tej sprawie. Funkcjonariusze będą wyjaśniać tę sprawę.
"Z coraz większą śmiałością powierzamy swoje dane"
Policjanci apelują o rozwagę przy korzystaniu z usług w internecie. "Szybko ufamy nieznanym serwisom, osobom, przekazujemy swoje dane, a to właśnie takie zachowania sprawiają, że cyberprzestępcy odnajdują się coraz lepiej w internecie i udaje im się oszukać coraz więcej osób, co gorsza – skutecznie" – wskazują policjanci.
Coraz częściej wiele osób przekazuje obcym swoje dane, konta bankowe, a nawet robi przelewy na duże kwoty w zupełnie niesprawdzone miejsca. "Apelujemy o to, aby stronić od takich sytuacji, minimalizować ryzyko, uważać na psychomanipulacje, a także unikać wszelkich ofert, które mają przynieść błyskawiczny zysk po przelaniu pieniędzy. Przestępcy są coraz sprytniejsi i coraz częściej za takimi przestępstwami stoją zorganizowane grupy, często działające poza granicami kraju" - przypominają policjanci.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock