Kilkanaście lat czekają na tramwaj. "Zmiany obiecują co wybory"

Mieszkańcy Poznania już od dłuższego czasu domagają się budowy tramwaju na NaramowiceInwestycje dla Poznania

Jeszcze 20 lat temu na Naramowicach pasły się krowy. Dziś powstają tam kolejne osiedla, ale jedno sie nie zmienia - poznańską dzielnicę łączy z centrum miasta jedna, wciąż zakorkowana, ulica Naramowicka. Mieszkańcy, którzy marzą o tramwaju, przed wyborami dostają od kandydatów na prezydenta obietnice, że sytuacja się poprawi. Przyjmują je sceptycznie.

Niewiele ponad tydzień przed drugą turą wyborów urzędujący prezydent Ryszard Grobelny zwołał konferencję prasową, na której ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie propozycji komunikacyjnych dla tej dzielnicy. Przyznał, że zdaje sobie sprawę, że kwestia połączenia z centrum jest "gorącym tematem kampanii wyborczej". W końcu jego kontrkandydat ogłosił budowę linii tramwajowej na Naramowice jedną z priorytetowych inwestycji.

"To tylko próba zdobycia elektoratu na Naramowicach"

Na poznańskich Naramowicach w ostatnich latach powstało wiele nowych osiedli. Ich mieszkańcy przez tworzące się korki mają problem z dotarciem do centrum miasta. Stoją w nich również autobusy komunikacji miejskiej. O konieczności usprawnień komunikacyjnych mówi się od co najmniej kilkunastu lat.

Korki na ul. Naramowickiej to codziennośćTVN 24

Mieszkańcy stawiają sytuację jasno - żądają budowy trasy tramwajowej i budowy ulicy Nowej Naramowickiej. Wyraz tego dają w "oświadczeniu naramowickim", jakie wystosowały Rada Osiedla Naramowice oraz stowarzyszenia: dla Naramowic, Edukacja dla Naramowic, Inwestycje dla Poznania, Jasna Rola, Projekt Poznań i Sarmacka.

Oświadczenie naramowickieInwestycje dla Poznania

- Grobelny przed każdymi wyborami obiecuje mieszkańcom Naramowic poprawę sytuacji komunikacyjnej. 8 lat temu obiecał, że problem będzie rozwiązany do końca kadencji. I co? To tylko próba zdobycia elektoratu na Naramowicach, który jest chyba najbardziej "antygrobelny" w Poznaniu - uważa Adam Szabelski, przewodniczący rady osiedla Naramowice, który walczył o mandat radnego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Grobelny konsultuje, Jaśkowiak obiecuje

Konsultowane mają być dwa rozwiązania: ruch tramwajowy i ruch autobusowy plus przebudowa skrzyżowania Lechicka/Naramowicka. Jak przekonuje Grobelny, w trakcie konsultacji mogą pojawić się nowe warianty rozwiązań komunikacyjnych. Głosowanie nad poszczególnymi propozycjami zaplanowano na przełom stycznia i lutego 2015 r.

- Na tym etapie nie jest przesądzone jakie rozwiązanie dla Naramowic zostanie przyjęte. Oczywiście jest część środowisk, która ma to już przesądzone, mimo, że nie przeprowadzono jeszcze konsultacji społecznych – mówi z kolei Grobelny.

Kontrkandydat Grobelnego na konsultacje nie czeka i już teraz obiecuje poznaniakom tramwaj na Naramowice. Jacek Jaśkowiak (PO) uznał go za jeden z priorytetów inwestycyjnych. Postulat budowy tej trasy znalazł się na liście deklaracji programowych, jaką podpisał kandydat PO przy udzieleniu mu poparcia przez kandydatów SLD i ruchów miejskich.

Grobelny zadeklarował, że także jest zwolennikiem rozwiązań tramwajowych. - Choć w tym przypadku, zgodnie z opinią ekspertów, inne rozwiązanie jest korzystniejsze. Czy mieszkańcy podzielają taką opinię – zobaczymy dopiero po konsultacjach – zaznaczył.

Znikający tramwaj

O potrzebie budowy tramwaju, urzędnicy mówili w Poznaniu od 2001 r. - Uważam, że trasa w ul. Ratajczaka obok przedłużenia linii do Naramowic to jedna z ważniejszych inwestycji. Jest w piątce moich priorytetów - zapewniał w sierpniu 2007 r. na łamach Gazety Wyborczej Grobelny. W 2010 r. wiceprezydent Mirosław Kruszyński zapowiadał przygotowanie inwestycji w ciągu kilku miesięcy. O tramwaju wspominano też w miejskich dokumentach w 2012 r., by nagle w 2013 r. miasto pokazało dwa warianty rozwiązań komunikacyjnych dla Naramowic: tramwaj do ul. Rubież oraz trolejbus bądź elektryczny autobus z Dębiny przez Garbary na os. Różany Potok.

W sierpniu Urząd Miasta poinformował, że analizy techniczno-ekonomiczne wskazują, że najlepszy dla Naramowic będzie tzw. BRT - Bus Rapid Transit. Autobusy według tej koncepcji miałyby jeździć po wydzielonych pasach.

- W tej chwili mamy koncepcję. To nie ja mówię jakie rozwiązanie jest najlepsze. To mówią specjaliści - twierdził już po I turze wyborów w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" Ryszard Grobelny. Jednocześnie przyznał, że przez 10 lat nie zrobiono dokładnej analizy, które rozwiązanie jest najlepsze.

- Czyli 10 lat dywagowaliście o czymś bez analizy? - pytał Sebastian Wasilewski, reporter TVN24.

- Oczywiście, tak jak zawsze. Najpierw trzeba coś wpisać w plany zagospodarowania przestrzennego - mówił z rozbrajającą szczerością Grobelny.

- Przez 10 lat? - dopytywał Wasilewski.

- No przepraszam, ale autostradę w Poznaniu wymyślono w 1941 roku - uciął Grobelny.

BRT i ulica "pod pretekstem"

Według Pawła Sowy, prezesa Inwestycji dla Poznania i autora akcji "Tramwaj na Naramowice", wspomniana przez Grobelnego analiza powinna być punktem wyjścia do rozmów i konsultacji.

- Tymczasem jej wyniki nigdy nie zostały opublikowane - podkreślał w piątek Sowa. W sobotę wreszcie zaprezentowano ją na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Na BRT na Naramowice miasto chce pozyskać dofinansowanie unijne. - "Pod pretekstem" budujemy również ulicę - przyznała bez ogródek na antenie TVP Joanna Frankiewicz, radna klubu Ryszarda Grobelnego.

- Nawet jeśli miasto miało takie zamiary, to nie powinno się mówić o nich publicznie - chwyta się za głowę Szabelski. - Po takich słowach, wydaje się wątpliwe, że taki wniosek miałby szanse na pozytywną weryfikację - uważa.

CZYTAJ WIĘCEJ JAK ZMIENIAŁO SIĘ SPOJRZENIE WŁADZ POZNANIA NA KOMUNIKACJĘ NARAMOWIC Z CENTRUM

"Wynik głosowania nie będzie wiążący"

Po wypowiedziach Ryszarda Grobelnego dla "Głosu Wielkopolskiego", wydaje się, że miasto będzie forsować rozwiązanie proponowane przez ekspertów.

– Wynik głosowania nie będzie dla podejmujących decyzję wiążący – powiedział gazecie Ryszard Grobelny, wyjaśniając, że trzeba będzie wziąć pod uwagę głos mieszkańców, ekspertów, być może jakieś dodatkowe uwarunkowania.

Z podobnym zachowaniem urzędującego prezydenta mieliśmy do czynienia w przypadku przejścia dla pieszych przy nowym dworcu. Wówczas, mimo protestów społeczników i wbrew zdania radnych, Grobelny odmówił wymalowania "zebry". Decyzję uzasadniał opinią Komisji Bezpieczeństwa Ruchu. W jej skład weszli przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, Straży Miejskiej, Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Zarządu Dróg Miejskich. Pomijając policję, wszystkie inne instytucje podlegają prezydentowi miasta.

"Dokumentów nie uchwalały krasnoludki"

- W 2007 roku tramwaj był priorytetem, uchwalano dokumenty z inicjatywy prezydenta Grobelnego a nie krasnoludków. Przyjmowane w ubiegłych latach dokumenty konsultowano. Nikt nie negował ani tramwaju, ani Nowej Naramowickiej. Dlaczego prezydent nie respektuje tych głosów? 3/4 mieszkańców poparło tramwaj w wypowiedziach w ramach konsultacji odnośnie planu transportowego. Jestem wielkim zwolennikiem konsultacji społecznych ale wszystko wskazuje na to, że te konsultacje to hucpa, kabaret jednego aktora - denerwuje się Paweł Sowa.

W I turze wyborów prezydenckich urzędującego od 1998 r. Ryszarda Grobelnego poparło 28,58 proc. wyborców. Jego konkurent zdobył 21,46 proc. głosów. W stolicy Wielkopolski o urząd prezydenta miasta walczyło ośmiu kandydatów. Główni konkurenci Grobelnego i Jaśkowiaka, kandydaci PiS i lewicy zdobyli: Tadeusz Dziuba (PiS) - 19,53 proc., zaś kandydat lewicy Tomasz Lewandowski – 16,61 proc. głosów. Druga tura wyborów odbędzie się 30 listopada.

Zobacz materiał Czarno na Białym, w którym poruszany jest temat komunikacji na Naramowice:

Prezydent z zadyszką
Prezydent z zadyszkątvn24

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Inwestycje dla Poznania

Pozostałe wiadomości

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

16-latek utonął w sobotę wieczorem w Jeziorze Białym w Okunince (Lubelskie). Na dryfujące zwłoki natrafił przypadkowy turysta. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

16-latek utonął w jeziorze. Dryfujące zwłoki zauważył turysta

16-latek utonął w jeziorze. Dryfujące zwłoki zauważył turysta

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szefowie dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii, Radosław Sikorski i David Lindon Lammy, spotkali się w Chobielinie w województwie kujawsko-pomorskim. Lammy, zanim został szefem brytyjskiego MSZ, mówił, że politykę zagraniczną jego kraju pod rządami Partii Pracy będzie cechował "postępowy realizm", a to będzie wymagać dokonania resetu w kilku kluczowych obszarach.

Szef brytyjskiej dyplomacji w Polsce. Rozmowy z Radosławem Sikorskim w Chobielinie

Szef brytyjskiej dyplomacji w Polsce. Rozmowy z Radosławem Sikorskim w Chobielinie

Źródło:
PAP, tvn24.pl, "Guardian"

Policjanci z Kalisza zostali wezwani do psa zamkniętego w nagrzanym aucie. Mimo wysiłków pracowników lokalnego schroniska, którzy próbowali schłodzić ciało zwierzęcia, nie udało się go uratować.

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Źródło:
PAP

Sytuacja, która dotyczyła sejmiku małopolskiego, jest problemem wewnętrznym Prawa i Sprawiedliwości. Zresztą nie jest tajemnicą, że zarówno w PiS-ie jak i w koalicji rządzącej są pewne napięcia i kłótnie - mówił w "Kawie na Ławę" doradca prezydenta Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn. Przyznał jednocześnie, że "absolutnie jest to zły sygnał na temat i przywództwa, i sytuacji wewnętrznej" w PiS. - Zawsze pan prezes bał się imposybilizmu - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Jak mówiła, w Małopolsce "mieliśmy imposybilizm pana prezesa, który nic nie może". - Miał być Kmita, wyszedł Smułka - podsumowała.

Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

13 ratowników uczestniczy w akcji ratunkowej taternika, który w niedzielę wpadł do jaskini Studnia w Mnichu. W operacji wykorzystywany jest śmigłowiec.

Akcja ratunkowa na Mnichu. Taternik wpadł do jaskini

Akcja ratunkowa na Mnichu. Taternik wpadł do jaskini

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na stację benzynową w Oakland w Kalifornii napadł blisko stuosobowy tłum. Policja przyjechała na miejsce dopiero po dziewięciu godzinach od zgłoszenia. Właściciel stacji oszacował straty na ponad 100 tysięcy dolarów. Stacja CNN pokazała nagranie z monitoringu.

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Źródło:
CNN

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Władze obwodu woroneskiego w Rosji po raz drugi w ciągu dwóch tygodni wprowadziły stan wyjątkowy w związku z atakiem dronów na magazyn amunicji - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times. Kanał Baza na Telegramie przekazał, że urzędnicy przygotowali autobusy na wypadek ewentualnej ewakuacji cywilów.

Znów stan wyjątkowy w jednym z regionów Rosji

Znów stan wyjątkowy w jednym z regionów Rosji

Źródło:
The Moscow Times, tvn24.pl

Ołena Piech przez prawie sześć lat była więziona przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Została uwolniona w ramach niedawnej wymiany jeńców. O jej losie opowiedziała Monika Andruszewska, która pracuje dla Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina przy Instytucie Pileckiego. - Wiemy, że Ołena Piech była wielokrotnie torturowana - podkreśliła.

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Bierunia (woj. śląskie) obserwowali za pomocą kamer przejścia dla pieszych i zatrzymywali kierowców, którzy wyprzedzali na pasach albo przekraczali dopuszczalną prędkość. Posypały się wysokie mandaty.

Nagrali kierowców wyprzedzających na pasach

Nagrali kierowców wyprzedzających na pasach

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB. W niedzielę do osób przebywających na terenie trzech województw rozesłany został SMS ostrzegający przed pogodowymi zagrożeniami. Prognozowane są burze z ulewami i gradem, a eksperci ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w proteście przeciwko masowej turystyce w centrum Barcelony. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Nowy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer potwierdził, że jego rząd zrezygnuje z planu wysyłania nielegalnie przybyłych na Wyspy imigrantów do Rwandy. Wyjaśnił, że forsowany przez jego poprzedników plan nie działa odstraszająco.

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Źródło:
PAP

Dwóch Polaków zmarło w sobotę na Malcie. Do tragicznego wypadku z ich udziałem doszło podczas eksploracji wraku statku u wybrzeży plaży Żonqor na wschodzie kraju. Obaj mężczyźni zmarli w szpitalu. O śmiertelnym wypadku Polaków donosi "Times of Malta".

Pod wodą pojawiły się "problemy". Media: dwóch Polaków zmarło po nurkowaniu na Malcie

Pod wodą pojawiły się "problemy". Media: dwóch Polaków zmarło po nurkowaniu na Malcie

Źródło:
"Times of Malta"

865 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Grupa wrogich dronów Shahed zaatakowała w nocy obwody: charkowski, sumski, połtawski i kirowohradzki. Ukraińcy apelują o ochronę przestrzeni powietrznej przez polskie systemy powietrzne nad przygranicznymi regionami kraju. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda

Jon Landau, laureat Oscara, producent filmów "Titanic", "Avatar" oraz "Avatar: istota wody", nie żyje. Miał 63 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie żyje 67-letni mężczyzna, który w sobotę wieczorem został przygnieciony przez ciągnik rolniczy na Pomorzu.

Zginął mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Zginął mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Źródło:
PAP

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W sobotę w Lotto padły dwie główne wygrane. Do graczy trafi prawie po 1,4 miliona złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 6 lipca 2024 roku.

Padły dwie szóstki w Lotto

Padły dwie szóstki w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju niedzielny wieczór zapowiada się deszczowo. Obowiązują także alarmy przed upałem i burzami, miejscami drugiego stopnia.

Pogoda będzie zagrożeniem nie tylko za dnia. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Pogoda będzie zagrożeniem nie tylko za dnia. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP
"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl