Pomorze

Odkopali przedwojenne schrony. Były niedostępne od kilkudziesięciu lat

Pomorze

Stowarzyszenie historyczno-poszukiwawcze Denar w ElbląguSchron zostanie zburzony

Przedwojenne pamiątki na elbląskim Zatorzu. Robotnicy, którzy przebudowują ul. Lotniczą odkopali kompleks schronów przeciwlotniczych. Od kilkudziesięciu lat nikt do nich nie wchodził.

Kopali, kopali aż dotarli do przedwojennego schronu. A dokładniej całego kompleksu, który składa się aż z pięciu elementów.

Zdjęcia tajemniczego przejścia na ul. Lotniczej w Elblągu już obiegły internet.

- Dla nas to nie była niespodzianka. Wiedzieliśmy, że w tym miejscu na Zatorzu są podziemne obiekty. Świadczyły o tym m.in. urządzenia, które wystawały nad powierzchnię ziemi. To niemieckie schrony z lat 30. XX wieku - mówi Łukasz Mierzejewski z urzędu miasta w Elblągu.

Przedwojenne pamiątki niemal w całości ujrzały już światło dzienne.

- To schron przeciwlotniczy. Tuż obok niego znajdowały się zakłady przemysłowe. Warto zobaczyć jak z zewnątrz wygląda taki obiekt - mówi Sławomir Waszkowski ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Denar w Elblągu.

Ostatnie chwile?

Elbląski magistrat już poinformował, że schrony zostaną wyburzone. - Nie mamy innego wyjścia. Kolidują z drogami, które mają powstać w tym miejscu oraz nasypami, które będziemy wzmacniać - mówi Mierzejewski.

Obiekty nie znajdują się w ani w rejestrze ani w ewidencji zabytków. Nie są też na terenie chronionym, a w ich pobliżu nie ma stanowisk archeologicznych.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie historyczno-poszukiwawcze Denar w Elblągu