Właściwym byłby wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o weryfikację, w jakim zakresie ustawa o ochronie zwierząt wyklucza ubój religijny - powiedział Piotr Kadlcik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.
- Taki wniosek jest potrzebny Żydom po to, by potwierdzić zgodność obowiązujących przepisów prawa wyznaniowego z polską konstytucją, a innym mniejszościom, by przywrócić im konstytucyjne prawo do swobód religijnych, których zostały pozbawione piątkową decyzją Sejmu - podkreślił Kadlcik.
Analiza przepisów
Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich poinformował, że Związek prowadzi analizę obecnej sytuacji prawnej w kontekście przepisów konstytucji, w szczególności art. 25 i 53, które stanowią gwarancję i wolność zachowania tradycji i obyczajów przez mniejszości wyznaniowe. - Wydaje nam się, że obowiązująca nas od 1997 roku ustawa o stosunku państwa polskiego do gmin wyznaniowych żydowskich daje prawo do wykonywania uboju na potrzeby religijne mniejszości żydowskiej. Niemniej ostatnie wydarzenia, ale także wcześniejsze przykre doświadczenia z próbą przeprowadzenia takiego legalnego, w świetle obowiązujących przepisów, prawa o uboju, zmuszają nas do oczekiwania na rozwój sytuacji i ostateczną interpretację prawa przez niezależny organ państwowy - powiedział Kadlcik. W jego opinii, "inicjatywa ministra Michała Boniego i jego wniosek do Rządowego Centrum Legislacji o pilną interpretację legalności uboju na potrzeby mniejszości wyznaniowych, to dobry początek do uzyskania ostatecznej i niebudzącej żadnych wątpliwości interpretacji obowiązujących przepisów prawa, w szczególności ustawy o stosunku państwa polskiego do gmin wyznaniowych żydowskich".
- Trzeba jednak podkreślić, że uzyskana w ten sposób interpretacja może być jedynie wskazówką dla rządu do podjęcia dalszych działań w tej sprawie - dodał Kadlcik.
Odrzucony projekt
W piątek Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny.
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Jak poinformowało w poniedziałek MAC, minister Michał Boni wystąpił do Rządowego Centrum Legislacji, oczekując pilnej interpretacji, czy w świetle odrzucenia przez Sejm projektu ustawy, możliwe jest kontynuowanie uboju dla potrzeb religijnych w ramach działających w Polsce mniejszości wyznaniowych.
Autor: MAC/zp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24