Z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i kilku ministrów rządu Donalda Tuska odbędą się dziś w Gdańsku uroczystości z okazji 29. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. Swój udział w nich, ale "nie w pierwszym szeregu", zapowiedział też Lech Wałęsa.
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
Głównym punktem tegorocznych obchodów rocznicy Sierpnia'80 będzie popołudniowa msza św. w kościele św. Brygidy, koncelebrowana przez metropolitę gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Po mszy jej uczestnicy przejdą ulicami miasta na Plac Solidarności i złożą kwiaty przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
Wałęsa stanie "z tyłu w tłumie"
Przed bramą zaplanowane są przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz szefa Solidarności Janusza Śniadka. Organizatorzy liczą też na wystąpienie zaproszonego przez nich przewodniczącego komitetu strajkowego w sierpniu 1980 r. Lecha Wałęsy.
Były prezydent zadeklarował, że weźmie udział w uroczystościach organizowanych przez Solidarność, zapowiedział jednak, że stanie "z tyłu w tłumie", nie w pierwszym rzędzie, z najważniejszymi gośćmi. Legendarny przywódca "S" chce też złożyć, wraz z uczniami ze szkół, których patronem są bohaterscy żołnierze z Westerplatte, kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Odznaczenia, posiedzenie związku
Jeszcze przed popołudniową mszą św. prezydent Lech Kaczyński wręczy odznaczenia państwowe ok. 50 osobom zasłużonym. Uroczystość ta odbędzie się w sali Akwen w gdańskiej siedzibie Solidarności.
W samo południe Zarząd Regionu Gdańskiego Solidarności zorganizuje uroczyste posiedzenie władz związku, na które zaproszono m.in. byłych przewodniczących: Bogdana Borusewicza, Jacka Rybickiego, Jana Hałasa, a także Janusza Śniadka. Podczas okolicznościowych obrad wręczonych zostanie ok. 40 stypendiów dla uczniów z pomorskich szkół, finansowanych z funduszu stypendialnego Solidarności.
Porozumienia w Gdańsku i w Szczecinie
30 sierpnia mija 29. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego, kończącego strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem porozumień. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku.
W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ Solidarność.
Źródło: PAP, Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN