Tysiące warszawiaków uczestniczyło wieczorem w Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami Starego Miasta. - Warszawo pozostań niezłomna w budowaniu przyszłości na wartościach chrześcijańskich - wzywał wiernych metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
W Drodze Krzyżowej brali udział m.in. prymas Polski kard. Józef Glemp, bp polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Procesja z krzyżem niesionym przez wiernych wyruszyła sprzed kościoła św. Anny i Krakowskim Przedmieściem, Królewską na Plac Piłsudskiego, ulicą Wierzbową na pl. Teatralny, po czym Senatorską na Plac Zamkowy, oraz Świętojańską do archikatedry św. Jana.
Z krzyżem na ramionach
Sześciometrowy, ważący ponad 100 kilogramów krzyż nieśli na ramionach przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych - m.in. studenci, harcerze, strażacy, policjanci, wojskowi, artyści oraz członkowie katolickich ruchów religijnych. Przy 14 stacjach przedstawiających ostatnią drogę i mękę Chrystusa odczytywane były rozważania.
- Krzyż jest przede wszystkim znakiem miłości Chrystusa do człowieka - przypomniał abp Nycz. - Idziemy dzisiaj ulicami Warszawy, która jest zroszona krwią męczenników - dodał.
"Warszawo, pozostań niezłomna!"
Hierarcha wspomniał m.in. poległych w powstaniu warszawskim oraz w powstaniu w getcie. Podkreślił, że podczas Drogi Krzyżowej wierni szli śladami Jana Pawła II przez miejsca, w których papież nauczał w trakcie swoich pielgrzymek do Polski. - Warszawo pozostań niezłomna w zwyciężaniu miłości nad nienawiścią i obojętnością, pozostań niezłomna w służbie swoim mieszkańcom, pozostań niezłomna w budowaniu przyszłości na wartościach chrześcijańskich - wzywał abp Nycz.
W Warszawie po raz 16.
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Centrum liturgii wielkopiątkowej to uroczysta adoracja Krzyża. Często tego dnia odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, po którym wierni czuwają przy symbolicznym Grobie Jezusa aż do Wielkiej Nocy.
Droga Krzyżowa ulicami warszawskiej Starówki przeszła już po raz szesnasty; pierwszy raz zorganizowano ją w 1994 roku.
Źródło: PAP