UE porozumiała się z Polską

Aktualizacja:

Przywódcy 27 państw UE osiągnęli pełne porozumienie w sprawie nowego Traktatu Reformującego UE. Kompromis zawarty na szczycie w Lizbonie przewiduje, że do traktatu dołączony zostanie protokół o "niewygasalności" mechanizmu z Joaniny. Podpisanie dokumentu nastąpi 13 grudnia w portugalskiej stolicy.

Nowy traktat ma być podpisany 13 grudnia. - Nie jest to może data szczególna, ale w tej sprawie już nie protestowałem – powiedział prezydent Lech Kaczyński. Traktat wejdzie w życie 1 stycznia 2009 roku.

Strona polska poinformowała też, że w kompromisie "zabezpieczono" nasze postulaty, czyli "niewygasalność" i ciągłość mechanizmu z Joaniny została zapisana w prawie pierwotnym poprzez protokół.

Natomiast sam mechanizm z Joaniny, umożliwiający krajom członkowskim odwlekanie podejmowania decyzji w UE przez "rozsądny czas", nawet jeśli nie mają one wystarczającej mniejszości blokującej, pozostanie nadal zdefiniowany w deklaracji przyjętej na szczycie.

- To skomplikowany kompromis, ale cieszę się, że udało się go osiągnąć. Jest satysfakcjonujący dla wszystkich - powiedział brytyjski eurodeputowany Andrew Duff, który jest jednym z trzech obserwatorów na szczycie w Lizbonie.

Unia Europejska wychodzi z kryzysu instytucjonalnego i jest gotowa sprostać wyzwaniom przyszłości portug

- Jestem skrajnie szczęśliwy, misja wykonana. Mamy historyczne porozumienie. Teraz, mając w ręku to porozumienie, możemy z ufnością patrzeć w przyszłość - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. - Bardzo dobrze, że mamy to za sobą - powiedział z kolei polski prezydent Lech Kaczyński. - Polska wywalczyła wszystko co chciała - zapewnił.

Polska wywalczyła wszystko co chciała kacz

Szczegóły porozumienia - Już po pierwszej sesji szczytu przedstawiliśmy naszą propozycję podczas bilateralnego spotkania z polskim prezydentem. Porozumienie w sprawie Joaniny odblokowało dalsze negocjacje - relacjonował premier Portugalii.

Kluczowe było też spotkanie prezydenta Kaczyńskiego z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, premierem Włoch Romano Prodim i premierem Luksemburga Jean-Claude Junckerem, do których później dołączył Socrates.

Zdecydowano, że kompromis z Joaniny będzie prawnie wiążący, ale przy jednoczesnym respektowaniu ustaleń z czerwcowego szczytu. Dlatego mechanizm z Joaniny, umożliwiający krajom członkowskim odwlekanie podejmowania decyzji w UE przez "rozsądny czas", nawet jeśli nie mają one wystarczającej mniejszości blokującej, "pozostanie zdefiniowany w deklaracji" dołączonej do traktatu, jak uzgodniono w czerwcu - tłumaczył Socrates.

Natomiast by spełnić postulat Polski, do traktatu dołączony został dodatkowy protokół, który gwarantuje, że wszelkie zmiany mogą być w przyszłości wprowadzone do mechanizmu z Joaniny tylko jednomyślną decyzją wszystkich państw UE, a więc tylko za zgodą Polski.

Włochy mają o jeden głos więcej Rzecznik portugalskiego przewodnictwa Manuel Carvalhoo poinformował natomiast o "pomyślnym rozwiązaniu" sprawy Włoch, które domagały się dodatkowego mandatu w Parlamencie Europejskim. Włosi będą mieć o jednego europosła więcej (razem 73).

To skomplikowany kompromis, ale cieszę się, że udało się go osiągnąć. Jest satysfakcjonujący dla wszystkich. Andrew Duff

Wcześniej Lech Kaczyński deklarował, że jeżeli strona włoska uzyska zapewnienie o dodatkowym mandacie, to Polska zażąda tego samego. Prezydentowi postawiono jednak ultimatum: albo kompromis z Joaniny, albo eurodeputowany.

- Ustalono, że od wyborów w 2009 roku liczba eurodeputowanych będzie wynosić 750 plus jeden przewodniczący - powiedział Duff w rozmowie z polskimi dziennikarzami. To właśnie sprytna konstrukcja niewliczania przewodniczącego PE do ogólnej liczby mandatów umożliwiła spełnienie włoskiego postulatu bez potrzeby zabierania europosła żadnemu innemu krajowi, albo zwiększania ustalonego wcześniej na 750 limitu eurodeputowanych.

To oznacza jednak, że przewodniczący PE nie miałby prawa głosowania. Już w tej kadencji Hans-Gert Poettering, obecny przewodniczący PE, zdecydował, że zrzeka się prawa do udziału w głosowaniach.

51 deputowanych dla Polski oznacza o jedno miejsce więcej niż przyznano Warszawie na szczycie w Nicei w 2000 roku, lecz o trzy mniej niż w obecnym 784-osobowym europarlamencie. Z powodu opóźnionego wejścia Rumunii i Bułgarii do UE w stosunku do "dziesiątki" z 2004 roku, między członków Unii rozdzielono tymczasowo niewykorzystane przez te kraje miejsca, w wyniku czego Polska dostała 54 mandaty.

Główne zmiany ustalone na szczycie w Lizbonie: PRZEWODNICZĄCY RADY UE Nowa funkcja. Mianowany na 2,5 roku. Ma organizować prace UE, spotkania przywódców. Nie ma żadnych istotnych kompetencji. Jeżeli będzie wybrany na tę funkcję polityk słaby, bez wpływów w UE i charyzmy, będzie to funkcja dość techniczna. Jeżeli będzie to polityk silny, zacznie spychać na dalszy plan szefa Komisji Europejskiej i wpływać na politykę UE.

BEZ FLAGI I HYMNU... Unia nie będzie formalnie miała własnej flagi i hymnu. Wykreślenie tych decyzji z traktatu pozwoliło stwierdzić, że nie jest to już konstytucja UE i nie ma sensu organizowanie referendów. Zdaniem prawników i twórców konstytucji, w nowym traktacie, jest niemal wszystko to, co było w odrzuconej przez Francuzów i Holendrów konstytucji UE. A flagi i tak pozostaną przed budynkami unijnych instytucji. Ale nie będzie to jeden traktat nazwany konstytucją, tylko ustalenia wpisane zostaną do dwóch istniejących już traktatów. Najbardziej oporni Brytyjczycy dostali kilka wyjątków od unijnego prawa, a Holendrzy dostali zwiększenie kompetencji parlamentów narodowych.

...ALE Z OSOBOWOŚCIĄ UE posiadać będzie osobowość prawną. Będzie organizacją międzynarodową.

BEZ WŁASNEGO KOMISARZA Po 2014 ma być zmniejszona Komisja Europejska. Polska może więc nie mieć swojego komisarza. Komisarze mają być nominowani rotacyjnie, ich liczba ma być równa liczbie 2/3 członków UE. Państwa UE zgodziły się na zmniejszenie liczby komisarzy, żeby ułatwić działanie Komisji Europejskiej, ale niechętnie myślą o tym, że stracą swojego człowieka w Brukseli, czyli komisarza.

MINISTER BEZ NAZWY Z traktatu usunięto, dla uspokojenia Wielkiej Brytanii, tytuł "minister spraw zagranicznych", ale pozostawiono wszystkie planowane kompetencje. Ma go wspierać Europejska Służba Działań Zewnętrznych, tzn. służba dyplomatyczna Unii. Minister - zwany "Wysokim przedstawicielem ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa" - ma być jednocześnie członkiem Komisji Europejskiej i przewodniczyć pracom Rady Ministrów ds. stosunków zagranicznych.

OBOWIĄZEK WZAJEMNEJ OBRONY Nowy zapis o obowiązku obrony - jeżeli państwo UE stanie się ofiarą zbrojnej agresji na jego terytorium, pozostałe państwa UE mają obowiązek udzielenia pomocy i wsparcia przy zastosowaniu wszelkich możliwych środków (zgodnie z art. 51 Kart NZ). Zapis nie jest sprzeczny z członkostwem w NATO. To zobowiązania i współpraca są zgodne ze zobowiązaniami wynikającymi z uczestnictwa w NATO, które dla jego członków pozostaje podstawą zbiorowej obrony.

SOLIDARNOŚĆ UE Zapisana została klauzula solidarności: jeśli państwo UE padło ofiarą ataku terrorystycznego lub klęski żywiołowej, lub katastrofy spowodowanej przez człowieka, na prośbę jego władz politycznych inne państwa UE udzielają mu wsparcia. Państwa UE koordynują swoje działania w Radzie. Wniosek jak zastosować klauzulę solidarności zgłasza Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej.

SOLIDARNOŚĆ ENERGETYCZNA Polska może liczyć, choć nie ma pewności, że w przypadku kryzysu energetycznego, doczeka się pomocy pozostałych państw Unii: "Bez uszczerbku dla jakichkolwiek procedur przewidzianych w Traktatach (UE), w duchu solidarności państw członkowskich, Rada - na wniosek Komisji - może uchwalić środki dotyczące sytuacji ekonomicznej, zwłaszcza jeśli pojawią się̨ poważne trudności w zakresie podaży niektórych towarów, w szczególności w obszarze energii".

PARLAMENTY NARODOWE Parlamenty narodowe zyskują nieco na znaczeniu. Jeżeli 1/3 parlamentów narodowych w ciągu ośmiu tygodni zaprotestuje przeciwko projektowi przepisów, to Komisja Europejska ma obowiązek albo wycofać projekt, albo go zmienić, albo może podtrzymać z uzasadnieniem. Wtedy nad projektem debatuje Rada UE (rządy) oraz Parlament Europejski i mogą go odrzucić: Rada 55 procentami głosów, PE - zwykłą większością. Parlamenty narodowe mogą zaprotestować tylko wtedy, gdy uznają, że projektowane prawo nie jest potrzebne, bo te sprawę lepiej regulują przepisy narodowe (tzw. zasada pomocniczości / subsydiarności).

KARTA PRAW PODSTAWOWYCH Karta jest spisem praw zawartych już w innych dokumentach międzynarodowych, uznawanych przez państwa UE, np. w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, czy unijnych traktach. Formułuje też nowe prawa, np. zakaz praktyk eugenicznych, zakaz czerpania zysków z ciała ludzkiego, jako takiego i jego części, zakaz klonowania w celach reprodukcyjnych, prawa osób starszych, prawa dotyczące ochrony konsumenta, ochrony środowiska. Jednak te prawa, które nie są zapisane, jako unijne akty prawne, mają - zgodnie z zapisami karty - charakter ogólny i nie mogą stanowić podstawy prawnej, do zmiany przepisów narodowych w państwach UE.

Polsko-brytyjski protokół stwierdza jedynie brak wpływu Karty na narodowe prawodawstwo, w tych dziedzinach, w których się różni ono od zapisów Karty. To oznacza, że Polskę będą obowiązywały zapisy Karty we wszystkich dziedzinach, w których jej zapisy są zgodne z prawem krajowym. Nie można więc stwierdzić, że formalnie Polska i Wielka Brytania odrzuciły Kartę.

MNIEJ WETA W ponad 40 dziedzinach UE zlikwiduje prawo do weta i przejdzie na głosowanie większościowe np. we współpracy sądowej w sprawach karnych oraz współpracy policyjnej ogólnymi przepisami. Jednomyślność dotyczy nielicznych dziedzin, jak np. prawa rodzinnego mającego skutki transgraniczne.

Tzw. "hamulec bezpieczeństwa" łagodzi odejście od weta. Państwo UE może stwierdzić, że proponowany przepis narusza fundamentalne zasady krajowego wymiaru sprawiedliwości w przypadku np. wzajemnego uznawania orzeczeń lub określania kar, w przypadku szczególnie ciężkich przestępstw o wymiarze transgranicznym.

Państwo UE może poprosić o przekazanie projektu do Rady Europejskiej (przywódcy). Po czterech miesiącach albo przywódcy UE dojdą do porozumienia w tej sprawie, albo poproszą projektodawcę o zgłoszenie nowego projektu, co oznacza, że stary upadnie. W takim przypadku, jeśli co najmniej 1/3 krajów chce, mogą same współpracować we "wzmocnionej współpracy".

POLITYKA ZAGRANICZNA W dalszym ciągu państwa UE zachowują jednak kompetencje narodowe do prowadzenia własnej polityki zagranicznej. W tej dziedzinie w UE pozostaje zasada jednomyślności, czyli prawo weta. Od 1 stycznia 2007 r. funkcjonują Europejskie Siły Szybkiego Reagowania - Grupy Bojowe. Państwa UE, które będą niezadowolone z postępów w dziedzinie obronności UE, będą mogły zorganizować tzw. wzmocnioną współpracę strukturalną, ale musi być to grupa otwarta dla nowych chętnych państw UE.

Źródło: PAP, TVN24, IAR

Pozostałe wiadomości
Dwa wyroki dyscyplinarne, 23 pisemne upomnienia. I nic. Sędzia wciąż nie pisze uzasadnień wyroków

Dwa wyroki dyscyplinarne, 23 pisemne upomnienia. I nic. Sędzia wciąż nie pisze uzasadnień wyroków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent USA Donald Trump oświadczył na spotkaniu z królem Jordanii Abdullahem II, że nie zamierza "kupować" Strefy Gazy, lecz ją "mieć", a część mieszkańców zostanie przesiedlona do Jordanii. Abdullah zapowiedział alternatywny plan liderów państw arabskich, lecz obiecał przyjęcie dwóch tysięcy chorych dzieci z Gazy.

Trump: nie kupimy Strefy Gazy, będziemy ją po prostu mieć

Trump: nie kupimy Strefy Gazy, będziemy ją po prostu mieć

Źródło:
PAP

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. W Norwegii, największym dla Tesli rynku po Ameryce, sprzedaż samochodów tej marki spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jeżeli w sobotę nie dojdzie do uwolnienia zakładników przez Hamas, będzie to równoznaczne z zerwaniem rozejmu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 12 lutego.

Rosyjski myśliwiec nad Polską, efekt Muska, ultimatum Netanjahu

Rosyjski myśliwiec nad Polską, efekt Muska, ultimatum Netanjahu

Źródło:
PAP, TVN24

W Dobrym Mieście (Warmińsko-Mazurskie) paliła się hala magazynowa z pianką do produkcji mebli. W akcji gaśniczej uczestniczyło 15 zastępów strażackich. Pożar został ugaszony przed godziną 2 w nocy.

Spłonęła hala magazynowa z pianką do produkcji mebli

Spłonęła hala magazynowa z pianką do produkcji mebli

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd Konstytucyjny Rumunii zatwierdził rezygnację prezydenta Klausa Iohannisa i wydał orzeczenie, zgodnie z którym przewodniczący senatu Ilie Bolojan obejmie w środę stanowisko tymczasowego szefa państwa. Ze względu na tę funkcję Bolojan zawiesił członkostwo w Partii Narodowo-Liberalnej (PNL).

Rumuński Sąd Konstytucyjny zatwierdził rezygnację prezydenta

Rumuński Sąd Konstytucyjny zatwierdził rezygnację prezydenta

Źródło:
PAP

1084 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Serię głośnych eksplozji słychać było w środę nad ranem w stolicy Ukrainy, Kijowie, który został zaatakowany przez Rosję rakietami balistycznymi. W czterech dzielnicach miasta wybuchły pożary. W wyniku ataku zginęła co najmniej jedna osoba - powiadomił mer miasta Witalij Kliczko. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Seria wybuchów w Kijowie. Rosjanie zaatakowali pociskami balistycznymi

Seria wybuchów w Kijowie. Rosjanie zaatakowali pociskami balistycznymi

Źródło:
PAP

- Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców i próbują na polski teren przenosić najbardziej brutalne reguły i zwyczaje - powiedział w "Kropce nad i" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. - Nie pozwolimy, żeby to wróciło - zapewnił, nawiązując do przestępczości zorganizowanej z lat 90. w Polsce.

"Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców"

"Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców"

Źródło:
TVN24

W dniu 11 lutego 2025 roku o godz. 14.09 we wschodniej części Zatoki Gdańskiej doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej nad wodami terytorialnymi RP przez samolot Su-24MR Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - poinformowało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Do zdarzenia miało dojść z powodu awarii systemu nawigacyjnego maszyny.

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. Doszło do "awarii systemu"

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. Doszło do "awarii systemu"

Źródło:
TVN24

Po zakończonej konferencji prasowej były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował się do sejmowego biura Platformy Obywatelskiej. Kiedy się zorientował, zawrócił i poszedł dalej sejmowym korytarzem. - Po Donalda Tuska idę - skomentował.

"Panie ministrze, nie te drzwi"

"Panie ministrze, nie te drzwi"

Źródło:
TVN24

Stany Zjednoczone nie mają uczciwych stosunków handlowych z Unią Europejską, na jakie zasługują  - napisał na portalu X Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. We wpisie odniósł się także do słów szefa resortu spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że nie wszyscy Amerykanie "rozumieją, na czym UE polega".

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Źródło:
PAP, X

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział we wtorek, że jeżeli w sobotę nie dojdzie do uwolnienia zakładników przez Hamas, będzie to równoznaczne z zerwaniem rozejmu, a "izraelskie siły zbrojne wznowią intensywne walki". Podobne ultimatum wystosował wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Ultimatum Netanjahu. "Będzie to oznaczało zerwanie zawieszenia broni"

Ultimatum Netanjahu. "Będzie to oznaczało zerwanie zawieszenia broni"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została wielka kumulacja. Gracz z Niemiec wygrał prawie 88 milionów euro. W Polsce najwyższe wygrane to wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Potężna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Potężna wygrana

Źródło:
tvn24.pl

- Prokuratura uznała, że zamiast spotkać się ze mną w kraju i mieć możliwość rozmowy, wysłuchania moich wyjaśnień, postanowiła zatrzymać mnie za granicą - powiedział Michał Kuczmierowski w rozmowie z dziennikarzem TVN24. W poniedziałek były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) opuścił areszt w Londynie. We wtorek stawił się w komisariacie policji.

Były szef RARS stawił się w komisariacie

Były szef RARS stawił się w komisariacie

Źródło:
TVN24

W styczniu 2025 roku sprzedaż samochodów marki Tesla, której właścicielem jest Elon Musk, spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów to skutek politycznego zaangażowania miliardera oraz jego kontrowersyjnych wystąpień. "Gdyby wydarzyło się to w innej firmie, szef czy prezes prawdopodobnie już dawno zostałby zwolniony" - stwierdził w rozmowie z norweską telewizją TV2 dyrektor inwestycyjny Nordea Robert Nass.

"Efekt Muska". Gwałtowny spadek sprzedaży

"Efekt Muska". Gwałtowny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

Koalicja Obywatelska w najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość i uzyskała 33,5 procent poparcia. W porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni na zlecenie dziennika Prawo i Sprawiedliwość spadło na drugie miejsce i cieszy się poparciem na poziomie 29,3 procent. Trzecie miejsce utrzymała Konfederacja z wynikiem 11,6 procent.

Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż

Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż

Źródło:
PAP

- To dobry moment, żeby Polska w jakimś sensie ustawiła politykę Unii Europejskiej w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, komentując rolę Polski w ewentualnym zakończeniu wojny w Ukrainie. - Mamy niezłe karty, bo my jesteśmy tym krajem, który wydaje na obronność, który przejmuje się tym, co się dzieje za wschodnią stroną naszej granicy - dodał. 

"To dobry moment, żeby Polska ustawiła politykę Unii Europejskiej"

"To dobry moment, żeby Polska ustawiła politykę Unii Europejskiej"

Źródło:
TVN24

"Chciałabym bardzo przeprosić całe środowisko oraz bliskich zamordowanego ratownika" - napisała w opublikowanym we wtorek oświadczeniu wiceministra zdrowia Urszula Demkow. W ten sposób wiceszefowa MZ odniosła się do wcześniejszej wypowiedzi z radiowego wywiadu dotyczącego między innymi sytuacji ratowników medycznych.

"Chciałabym przeprosić całe środowisko". Oświadczenie wiceministry

"Chciałabym przeprosić całe środowisko". Oświadczenie wiceministry

Źródło:
tvn24.pl

Jurek Owsiak poinformował o zakończeniu wszystkich aukcji w ramach tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wskazał kwotę, jaką udało się zebrać dzięki nim.

Zakończyły się wszystkie aukcje WOŚP. Jurek Owsiak podał kwotę

Zakończyły się wszystkie aukcje WOŚP. Jurek Owsiak podał kwotę

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Guardian", że w ewentualnych rozmowach pokojowych gotów jest zaproponować Rosji wymianę terytoriów i zwrócić jej część obwodu kurskiego, który kontrolowany jest przez armię jego kraju. Mówił również o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

"Zamienimy jedno terytorium na drugie". Zełenski o negocjacjach z Rosją

"Zamienimy jedno terytorium na drugie". Zełenski o negocjacjach z Rosją

Źródło:
PAP, "The Guardian"

W Bydgoszczy doszło do wykolejenia tramwaju. Pojazd uderzył w budynek dawnego klubu Savoy. Jak podają lokalne media, w składzie było około 30-50 osób.

Wykolejony tramwaj uderzył w budynek

Wykolejony tramwaj uderzył w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy nakazali wstrzymanie działalności hotelarskiej w budynku przy Alejach Jerozolimskich 65/79, gdzie przez lata działał Marriott, a obecnie Presidential. Powodem są uchybienia związane z ochroną przeciwpożarową na klatkach schodowych. Właściciel budynku twierdzi, że decyzja została wydana z "rażącym naruszeniem prawa". Hotel nadal przyjmuje gości.

Znany warszawski hotel ma wstrzymać działalność. Zastrzeżenia mieli strażacy

Znany warszawski hotel ma wstrzymać działalność. Zastrzeżenia mieli strażacy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w gnieźnieńskim szpitalu zmarł mężczyzna, który trafił do placówki w stanie upojenia alkoholowego. - U tego pacjenta stwierdziliśmy poziom alkoholu na poziomie 13 promili - przekazał Mateusz Hen, dyrektor placówki.

Trafił do szpitala z 13 promilami. Nie udało się go uratować

Trafił do szpitala z 13 promilami. Nie udało się go uratować

Źródło:
TV Gniezno

Południowokoreańska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci siedmiolatki znalezionej w szkole z ranami kłutymi. Według władz zatrudniona w placówce nauczycielka przyznała się do ugodzenia nożem uczennicy.

Siedmiolatka z ranami kłutymi znaleziona w szkole. Nie żyje 

Siedmiolatka z ranami kłutymi znaleziona w szkole. Nie żyje 

Źródło:
Reuters, BBC
Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy

Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zapowiedzi rządu o "reakcji na przestępczość zorganizowaną cudzoziemców" wykorzystuje kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, przywołując w swoich wystąpieniach liczbę "deportowanych" z Polski w 2024 roku. Jeszcze inną liczbę - jako "wydalonych Gruzinów" - podaje minister Katarzyna Lubnauer. Co to za statystyki?

1082 czy 2589 cudzoziemców "wydalonych z Polski"? Dużo więcej

1082 czy 2589 cudzoziemców "wydalonych z Polski"? Dużo więcej

Źródło:
Konkret24

11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji kilkudziesięciu operatorów z siedemnastu Centrów Powiadamiania Ratunkowego otrzymało odznaczenia. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ubiegłym roku odnotowano ponad 20 milionów połączeń na numery alarmowe.

"Pierwsze ogniwo budowania bezpieczeństwa kraju"

"Pierwsze ogniwo budowania bezpieczeństwa kraju"

Źródło:
PAP

Służby apelują o wrażliwość i zwracanie uwagi na osoby w kryzysie bezdomności, które spotykamy wieczorami na ulicach. Ujemne nocne temperatury i mroźna aura są zagrożeniem dla takich osób, więc każdą taką sytuację należy zgłaszać służbom. W Szczecinie przygotowano 365 miejsc w schroniskach i noclegowniach.

Apel służb o wrażliwość na innych w trakcie mroźnych nocy

Apel służb o wrażliwość na innych w trakcie mroźnych nocy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Niemal 200 tys. Duńczyków podpisało się pod inicjatywą odkupienia od Stanów Zjednoczonych Kalifornii. Organizatorzy prześmiewczej akcji przekonują, że to dobry pomysł, bo pogoda w tym stanie jest słoneczna, a Donald Trump nie będzie miał nic przeciwko transakcji, bo w przeszłości o Kalifornii źle się wyrażał.

Chcą kupić od Trumpa Kalifornię, zbierają podpisy. Akcja Duńczyków w internecie

Chcą kupić od Trumpa Kalifornię, zbierają podpisy. Akcja Duńczyków w internecie

Źródło:
Denmarkification.com, tvn24.pl

W styczniu 2025 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 5,9 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

Źródło:
PAP

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM