Najpierw - zmieniony wskutek konsultacji społecznych - projekt rządowy reformy emerytalnej pozna komisja trójstronna, potem - w ciągu dwóch tygodni po świętach - zaakceptować go ma rząd, a jeszcze w kwietniu powinien on trafić do parlamentu. - W maju powinniśmy zakończyć proces legislacyjny, z podpisem prezydenta włącznie - taki kalendarz projektu ustawy ws. reformy emerytalnej przedstawił premier Donald Tusk.
Na otwartym dla mediów spotkaniu z klubem Ruchu Palikota premier m.in. podsumował efekty przeprowadzonych w ostatnim czasie konsultacji społecznych w sprawie reformy emerytalnej.
"Wszystkie rozmowy przyniosły efekt"
Donald Tusk przyznał, że wszystkie rozmowy, w tym również z RP, przyniosły efekt. – Projekt rządowy będzie inny niż na początku, dlatego, że te konsultacje traktowaliśmy serio - mówił premier. - Moim zadaniem po tych spotkaniach było wzięcie pod uwagę tego wszystkiego, co wiąże się z polityką społeczną - podkreślił.
Tusk zaznaczył, że wprowadzone w projekcie rządowym zmiany o charakterze społecznym będą dużym obciążeniem dla budżetu. Zgodził się jednak z argumentacją swoich rozmówców, że "to, co dziś jest kosztem, w przyszłości będzie zyskiem" – tzn. iż warto zainwestować np. w politykę prorodzinną.
Premier przyznał też, że konsultacje społeczne wyraźnie zasygnalizowały, że wysoka "pozycja Polski w Europie - to jest jedna rzecz, a poczucie ludzi – to inna rzecz".
Zapewnił też, że w porozumieniu z PSL zawarto m.in. rozwiązania kwestii, które zgłaszali inni rozmówcy podczas konsultacji, w tym Ruch Palikota. Chodzi m.in. o lęk przed utratą pracy w wieku przedemerytalnym oraz lęk przed zbyt ciężką pracą w późnym wieku. - Krokiem w stronę tych obaw jest idea częściowych emerytur (...), która będzie formą dotrwania do tej właściwej emerytury - wyjaśnił Tusk. Przypomniał też, że pobieranie częściowej emerytury będzie można łączyć z dodatkową pracą.
RP: Będziemy za lub wstrzymamy się od głosu
Do Sejmu projekt reformy emerytalnej - zgodnie z zapowiedzią premiera - powinien trafić jeszcze w kwietniu. Zdaniem Janusza Palikota, "to dosyć szybka scieżka legislacyjna".
Jak zagłosują politycy Ruchu Palikota? - Skłaniamy się do poparcia reformy emerytalnej. W najgorszym wypadku - do wstrzymania się od głosu - powiedział na spotkaniu z Tuskiem Janusz Palikot.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24