"Na to się umówiliśmy". Szef MON i sekretarz obrony USA po spotkaniu 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Kosiniak-Kamysz: sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz
Kosiniak-Kamysz: sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz TVN24
wideo 2/5
Kosiniak-Kamysz: sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz TVN24

Sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie z sekretarzem obrony USA Pete'em Hegsethem. - Polska jest sprawdzonym sojusznikiem Sojuszu, jest modelowym sojusznikiem - ocenił Hegseth. Politycy rozmawiali również o wspólnych projektach i kontynuacji działań odstraszających na wschodniej flance NATO.

Po porannym spotkaniu minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz i sekretarz obrony USA Pete Hegseth wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

- Sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz i jesteśmy w stanie zrobić wszystko, żeby go z dnia na dzień jeszcze bardziej rozwijać. I na to się umówiliśmy, na wspólne inwestycje, na wspólne gwarancje bezpieczeństwa, na podnoszenie swoich zdolności - powiedział Kosiniak-Kamysz podczas konferencji.

Według niego "Polska jest krajem, który rozumie zagrożenia". - Ma swoją historię, gdzie te zagrożenia często powodowały, że na naszym terenie, w naszej ukochanej ojczyźnie trwały działania wojenne, była po prostu wojna. Nie mieliśmy też swojej niepodległości, nie mieliśmy też możliwości przez wiele lat samostanowienia. Gdy to odzyskaliśmy, wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo, jak ważny jest pokój, jak ważna jest wolność - ocenił szef resortu obrony.

Pete Hegseth i Władysław Kosiniak-Kamysz w WarszawieMarcin Obara/PAP

Kosiniak-Kamysz: nie ma siły bez wydatków, bez pieniędzy

- Te wartości, które nas łączą, potrzebują siły. Wolność potrzebuje siły, pokój potrzebuje siły, bezpieczeństwo potrzebuje siły. I nie ma tej siły bez wydatków, bez pieniędzy, które musimy wydawać na nasze bezpieczeństwo, bez podnoszenia naszych zdolności, bez inwestycji w naszą armię, w sojusz i w społeczeństwo - powiedział Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, to coś, co łączy nas z USA.

Podczas przemówienia zaznaczył, że "Polska jest przykładem, jak należy dbać o swoje i sojusznicze bezpieczeństwo". Jako dowód wymienił wszystkie działania, które Polska prowadzi, m.in. ochronę granic, przeznaczanie 5 procent PKB na zbrojenia, modernizację i transformację polskiej armii, a także "zakupy najlepszego sprzętu u naszego strategicznego partnera w dziedzinie obronności, czyli w Stanach Zjednoczonych".

Szef MON zaznaczył, że "Europa musi więcej wydawać". - Musi więcej wydawać po to, żeby lepiej chronić swoje terytorium i Stany Zjednoczone chcą współdziałać. Będą robić wszystko, żeby być razem, żeby sojusz był coraz silniejszy, ale Europa musi też pokazać swój wkład. I my to bardzo dobrze rozumiemy i z tego się wywiązujemy - podkreślił.

Hegseth: Polska jest strategicznym partnerem na wschodniej flance NATO

Pete Hegseth podkreślił, że więzi USA z Polską są niezachwiane. - Postrzegamy Polskę jako modelowego sojusznika na kontynencie europejskim, który chce inwestować nie tylko w swoją obronność, ale również we wspólną obronność i obronę również całego kontynentu - powiedział. - Nasze relacje są silne i umacniają się każdego dnia. Polska jest strategicznym, frontowym partnerem na wschodniej flance NATO. Polska jest sprawdzonym sojusznikiem Sojuszu, jest modelowym sojusznikiem, nie tylko w słowach (...), ale w czynach - zaznaczył sekretarz obrony USA.

Ocenił również, że Polska daje przykład, jeśli chodzi o wydatki zbrojeniowe. Podkreślił potrzebę istnienia "twardej siły". - Dyplomacja jest ważna, rozmowy są ważne, negocjacje są istotne, ale koniec końców, czołgi, kule, śmigłowce i ta "twarda siła" jest najistotniejsza, a Polska to rozumie świetnie, i my również - zauważył.

"Nie ma prawdziwszego przyjaciela i trudniejszego przeciwnika niż polski żołnierz"

Hegseth dziękował za wsparcie dla amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce, których - jak mówił - jest ponad osiem tysięcy. - Nasza więź jest niezrównana. Mamy bardzo podobny etos wojownika - mówił. Jak dodał, "nie ma prawdziwszego przyjaciela i trudniejszego przeciwnika niż polski żołnierz".

- Byliśmy razem w Iraku, Afganistanie i wszędzie to widzieliśmy, również gdy podczas II wojny światowej Amerykanie i Polacy stali ramię w ramię, walcząc - dodał.

Hegseth dziękował jednocześnie za silne partnerstwo. - Że jesteście takim znakomitym partnerem. Czasami, kiedy patrzymy na naszych przyjaciół przy stole z różnych krajów, wiemy, że na Polskę zawsze można liczyć i że wy będziecie zawsze wcielać w czyn swoje słowa - powiedział sekretarz obrony USA.

Sekretarz obrony USA: raczej nie będzie amerykańskich żołnierzy w Ukrainie

Sekretarz obrony USA Pete Hegseth uważa, że podczas negocjacji o zakończeniu konfliktu nie będzie mowy o obecności amerykańskich żołnierzy w Ukrainie. - Powinni to rozwiązać Europejczycy - zaznaczył Hegseth.

Podkreślił, że zespół ds. bezpieczeństwa narodowego chce, aby prezydent Donald Trump "miał pełne spektrum opcji, żeby zakończył się konflikt, zakończyło się zabijanie" na Ukrainie.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że negocjacje dopiero się rozpoczną, ale "na pewno musimy być silni i zjednoczeni jako sojusznicy, to jest pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi".

Szef MON podkreślił, że Polska od pierwszego dnia robi bardzo dużo, żeby wspierać Ukrainę. Wskazał, że "bez udziału Polski nie ma dostarczania pomocy na Ukrainę", ponieważ 95 procent pomocy humanitarnej, sprzętu wojskowego przechodzi przez hub logistyczny w Polsce. - My to zabezpieczamy, mamy zaangażowane w to swoje siły, które chronią ten proces. I to jest rola dla Polski moim zdaniem. Tę rolę trzeba rozwijać - logistycznego zabezpieczenia w wielu kwestiach na przyszłość, a nie wysyłania swoich wojsk na Ukrainę - dodał minister obrony.

Hegseth: należy wprowadzić pewien realizm do oczekiwań naszych sojuszników

Szef Pentagonu zapytany, czy Ukraina może przywrócić granice sprzed 2014 roku, odparł, że "wszystko jest możliwe". Zaznaczył, że nigdy nie ograniczył tego, co Donald Trump jest w stanie wynegocjować z przywódcami Rosji i Ukrainy. - Jak będą wyglądały te granice, zobaczymy. Część tych rozmów będzie toczyła się z udziałem naszego prezydenta, Zełenskiego, Putina, i prawdopodobnie Europa również będzie w tę dyskusję zaangażowana - dodał.

Hegseth wyjaśnił jednak, że jego zadaniem jest "wprowadzenie pewnej dawki realizmu" do negocjacji. Zastrzegł, że nigdy nie ograniczył "tego, co prezydent Stanów Zjednoczonych byłby gotowy do wynegocjowania z suwerennymi przywódcami Rosji oraz Ukrainy". - W żadnym wypadku nie ograniczam tych rozmów, tych dyskusji. Po prostu uważamy, że należy wprowadzić pewien realizm do oczekiwań naszych sojuszników, po to, żeby zmotywować i wykorzystać możliwości prowadzenia takich negocjacji - zaznaczył ponownie.

- Nie uważam, że w ramach tych negocjacji będziemy rozmawiali o amerykańskich żołnierzach w Ukrainie. Nie sądzę, żeby prezydent Trump chciał tego. Europejczycy powinni to rozwiązać i nie będzie raczej żołnierzy amerykańskich na Ukrainie. Oczywiście negocjacje dopiero się będą toczyły - wyjaśnił.

Stwierdził również, że celem Trumpa jest zatrzymanie przemocy i śmierci, a zawieszenie broni "może być częścią dobrej woli na początku negocjacji". - Nie sądzę, by wynik tych negocjacji ośmielił Putina. On zda sobie sprawę, że odstraszanie Zachodu jest silne - ocenił Hegseth.

Kosiniak-Kamysz o wysłaniu polskich żołnierzy do Ukrainy

Do pokojowych negocjacji zapowiadanych przez Donalda Trumpa odniósł się również szef MON. -Negocjacje, które prowadzi prezydent Trump to jest pierwszy krok. O tym też dzisiaj rozmawialiśmy, że niektórzy uznali, że nastąpił jakiś finał. Nastąpiło dopiero otwarcie. I warto, żebyśmy sobie wszyscy w Polsce, ale w Europie, w Ukrainie zdali z tego sprawę - powiedział.

Jak zaznaczył, "na pewno musimy być silni i zjednoczeni jako sojusznicy". - Polska dzisiaj robi bardzo dużo, żeby wspierać Ukrainę. Tak naprawdę bez udziału Polski nie ma dostarczania pomocy na Ukrainę. 95 procent sprzętu, pomocy humanitarnej, sprzętu wojskowego przechodzi przez hub logistyczny w Polsce - przypomniał Kosiniak-Kamysz.

- I to jest rola dla Polski moim zdaniem. Tę rolę trzeba rozwijać. Logistycznego zabezpieczenia w wielu kwestiach na przyszłość, a nie wysyłania swoich wojsk na Ukrainę - podsumował.

Władysław Kosiniak-KamyszMarcin Obara/PAP

Szef MON: pomoc USA dla modernizacji polskiej armii nie będzie wstrzymana

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że trwa przegląd różnych wydatków w USA. Zaznaczył, że ma dobrą informację - wstrzymanie finansowania nie obejmie pomocy dla Polski z amerykańskiego funduszu (Foreign Military Financig), który służy m.in. modernizacji polskiej armii i "z którego korzystamy w wielu miliardach dolarów".

- Zarządzenia o wstrzymaniu finansowania różnego rodzaju programów wsparcia, modernizacji, transformacji nie obejmują Polski. Bardzo dziękuję za decyzję w tej sprawie - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef MON powiedział ponadto, że cieszy się ze wspólnej rozmowy na temat przyszłości, m.in. "kolejnych zakupów, których chcemy dokonywać w Stanach Zjednoczonych".

- Polska może być i powinna być hubem infrastrukturalnym, serwisowym, ekonomicznym dla Stanów Zjednoczonych. Naszą strategią jest być transatlantykiem, który łączy Stany Zjednoczone z Europą, bo Polska jest najlepiej do tego przygotowana i najlepiej rozumie też działania, które Stany Zjednoczone dzisiaj prowadzą - powiedział Kosiniak-Kamysz.

- Chcemy, żeby tutaj było centrum serwisowe dla sprzętu amerykańskiego, z którego korzystają nasi sojusznicy na wschodniej flance NATO - dodał.

Sekretarz obrony USA w Pałacu Prezydenckim

Po spotkaniu i konferencji sekretarz obrony USA pojechał do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Autorka/Autor:js, kgr/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP

Pozostałe wiadomości

Z powodu nieustających trzęsień ziemi na kolejnej greckiej wyspie - Ios ogłoszono stan sytuacji nadzwyczajnej. Podobne działania podjęto wcześniej na Santorini, Amorgos i Anafi. Eksperci donoszą jednak, że aktywność sejsmiczna w regionie nie jest już tak silna jako ostatnio.

Stan sytuacji nadzwyczajnej na kolejnej greckiej wyspie

Stan sytuacji nadzwyczajnej na kolejnej greckiej wyspie

Źródło:
PAP

Prokurator Ewa Wrzosek zapowiada przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego. Wiceprezydent USA J.D. Vance w swoim przemówieniu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa ostrzega przed "zagrożeniem z wewnątrz Europy". Z kolei premier Donald Tusk poinformował o deportowaniu do Polski i aresztowaniu Rosjanina podejrzanego o koordynowanie aktów dywersji skierowanych przeciwko Polsce, Stanom Zjednoczonym i innym sojusznikom.

Zapowiedź przesłuchania Kaczyńskiego, Rosjanin aresztowany w Polsce, w Monachium o Ukrainie

Zapowiedź przesłuchania Kaczyńskiego, Rosjanin aresztowany w Polsce, w Monachium o Ukrainie

Źródło:
PAP, TVN24

"Naród żydowski mówi nie czystkom etnicznym!" - piszą sygnatariusze w opublikowanym w gazecie "New York Times" afiszu, pod którym podpisało się ponad 350 rabinów. Rabin Yosef Berman stwierdził, że Trump "wydaje się wierzyć, że jest Bogiem".

Ponad 350 rabinów podpisało się pod sprzeciwem wobec "moralnie odrażających" planów Trumpa

Ponad 350 rabinów podpisało się pod sprzeciwem wobec "moralnie odrażających" planów Trumpa

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

W amerykańskim stanie Oregon trudne warunki pogodowe doprowadziły do zderzenia się około 30 pojazdów. W wyniku karambolu kilka osób zostało rannych. Część z nich trafiła do szpitala.

Ogromny karambol na autostradzie

Ogromny karambol na autostradzie

Źródło:
Reuters, BBC

Dziennikarze i korespondenci TVN24, TVN24 BiS i "Faktów" TVN rozmawiali w programie specjalnym "Ukraina - punkt zwrotny" o perspektywach dotyczących zakończenia wojny za naszą wschodnią granicą. Monika Krajewska mówiła o "dyplomatycznym maratonie", który odbywa się w Monachium, Marcin Wrona podsumowywał wypowiedzi amerykańskich polityków, Maciej Sokołowski przybliżał kulisy spotkania przedstawicieli państw NATO w Brukseli, zaś Ołeh Biłecki skwitował, że ostatnie dni to była dla Ukrainy "emocjonalna huśtawka".

"Dyplomatyczny maraton", "emocjonalna huśtawka" i "fundamentalne pytanie"

"Dyplomatyczny maraton", "emocjonalna huśtawka" i "fundamentalne pytanie"

Źródło:
TVN24

Rosjanin podejrzany o koordynowanie aktów dywersji skierowanych przeciwko Polsce, Stanom Zjednoczonym i innym sojusznikom został deportowany do Polski i aresztowany - przekazał premier Donald Tusk. Podejrzany ukrywał się w Bośni i Hercegowinie. Prokuratura Krajowa poinformowała, że jego działalność polegała na podpalaniu obiektów i wysyłaniu przesyłek kurierskich z materiałami zapalającymi. Sąd zgodził się na trzymiesięczny areszt.

Tusk: aresztowano Rosjanina podejrzanego o koordynowanie aktów dywersji

Tusk: aresztowano Rosjanina podejrzanego o koordynowanie aktów dywersji

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump ocenił, że przemówienie wiceprezydenta JD Vance'a w Monachium było "bardzo błyskotliwe i dobrze przyjęte". Prezydent USA ostrzega, że Europa musi uważać, bo "traci wolność słowa i ma wielkie problemy z imigracją". Ocenił też, że "wielu ludzi" jest odpowiedzialnych za rosyjską agresję na Ukrainę.

Trump chwali wiceprezydenta: bardzo błyskotliwe przemówienie, Europa musi uważać

Trump chwali wiceprezydenta: bardzo błyskotliwe przemówienie, Europa musi uważać

Źródło:
PAP

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa odpowiedział na przemówienie wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych J.D. Vance'a i ostro je skrytykował. - Demokracja nie oznacza, że głośna mniejszość ma automatycznie rację i decyduje o prawdzie - mówił Pistorius. Vance stwierdził wcześniej, że najbardziej martwi go "zagrożenie z wewnątrz" w kontekście Europy.

Reakcja na słowa Vance'a. "Nie mogę przejść nad tym do porządku dziennego"

Reakcja na słowa Vance'a. "Nie mogę przejść nad tym do porządku dziennego"

Źródło:
PAP

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Do gracza z Norwegii trafi ponad 10 milionów euro. W Polsce najwyższa wygrana wyniosła ponad 221 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 14 lutego 2025 roku.

Padła główna wygrana w Eurojackpot

Padła główna wygrana w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Rozerwany gazociąg wysokiego ciśnienia w Przeciszowie w Małopolsce. Ewakuowano mieszkańców z okolicznych domów. Wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej między Oświęcimiem a Zatorem, oraz ruch samochodowy na drodze krajowej numer 44.

Uszkodzony gazociąg wysokiego ciśnienia. Ewakuacja mieszkańców, wstrzymany ruch

Uszkodzony gazociąg wysokiego ciśnienia. Ewakuacja mieszkańców, wstrzymany ruch

Źródło:
tvn24.pl

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Mołdawski region separatystyczny Naddniestrze zaczął otrzymywać gaz dzięki pożyczce od Rosji i współpracy z rosyjskim Ministerstwem Energetyki - poinformował w piątek szef władz Naddniestrza Wadim Krasnosielski.

Naddniestrze zaczęło otrzymywać gaz

Naddniestrze zaczęło otrzymywać gaz

Źródło:
PAP
"Nikt przy zdrowych zmysłach nie płaci 20 tysięcy złotych za średniej jakości szampana"

"Nikt przy zdrowych zmysłach nie płaci 20 tysięcy złotych za średniej jakości szampana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Etna dała hipnotyzujący pokaz potęgi natury. Z krateru Bocca Nuova płynęła ognista lawa, która na tle lekko ośnieżonego stożka wulkanu prezentowała się zjawiskowo. Można zobaczyć to na zdjęciach oraz nagraniu.

Oszałamiający spektakl Etny

Oszałamiający spektakl Etny

Źródło:
Reuters, ilpost.it

Niemieckie okręty padły ofiarą sabotażu - poinformował wiceadmirał Jan Christian Kaack, dowódca Marynarki Wojennej RFN. W ten sposób odniósł się do doniesień niemieckich mediów, które informowały o próbie poważnego uszkodzenia całkiem nowego okrętu w hamburskim porcie.

Metalowe wióry wrzucone do napędu. Sabotaż na kilku niemieckich okrętach

Metalowe wióry wrzucone do napędu. Sabotaż na kilku niemieckich okrętach

Źródło:
"Taggeschau", Business Insider

Do 20 lutego przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania. Ci, którzy zdecydowali się na zmianę formy opodatkowania i złożyli odpowiednie oświadczenie w urzędzie skarbowym w formie elektronicznej, powinni sprawdzić jego poprawność.

Ważny termin dla przedsiębiorców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla przedsiębiorców. Zostało kilka dni

Źródło:
PAP, gov.pl

Wiele z największych kanadyjskich miast zostało dotkniętych przez silną burzę śnieżną. Są miejsca, w których warstwa śniegu sięga nawet 40 centymetrów. Pojawiły się utrudnienia w ruchu drogowym oraz lotniczym.

Atak burzy śnieżnej. Odwołane loty, zamknięte szkoły

Atak burzy śnieżnej. Odwołane loty, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters, CBC

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło u chilijskich wybrzeży Patagonii. Humbak prawie połknął kajakarza. - Poczułem coś oślizgłego na mojej twarzy. Wtedy zdałem sobie sprawę z tego, że jestem w paszczy wieloryba - powiedział w rozmowie z BBC Mundo Adrian Simancas.

"Poczułem coś oślizgłego na twarzy". Opisał to, jak trafił do paszczy wieloryba

"Poczułem coś oślizgłego na twarzy". Opisał to, jak trafił do paszczy wieloryba

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, BBC Mundo

"Przerzut nielegalnych imigrantów" z Niemiec do Polski, "Niemcy imigrantów odwożą do Polski" - takie informacje krążą w polskim internecie, a politycy opozycji je powielają. Chodzi o pewne zdarzenie na polsko-niemieckim przejściu granicznym, które posłużyło do zbudowania tej fałszywej narracji.

"Niemieckie służby przekazują migranta do Polski". Wyjaśnienie zaskakuje

"Niemieckie służby przekazują migranta do Polski". Wyjaśnienie zaskakuje

Źródło:
Konkret24

40-letnia kobieta została aresztowana za zgniecenie bułki w sklepie i odmowę zapłacenia za szkody. Do zdarzenia doszło w japońskim mieście Fukuoka. Jak zauważają media, poważne konsekwencje, które spotkały kobietę, są efektem bardziej zdecydowanego działania japońskiej policji po przypadkach tak zwanego "sushi terroryzmu".

Kobieta aresztowana za ściskanie bułek w sklepie

Kobieta aresztowana za ściskanie bułek w sklepie

Źródło:
BBC, Mainichi, tvn24.pl

Ksiądz Grzegorz Dymek wrócił wieczorem na plebanię samochodem. Wjechał do garażu. Wtedy został zaatakowany. Policjanci, zaalarmowani o awanturze, spłoszyli 52-letniego mężczyznę. Rzucił się do ucieczki, ale został szybko zatrzymany. To były policjant, dyscyplinarnie wydalony ze służby 24 lata temu. Przyznał się do zabójstwa księdza.

Były policjant przyznał się do zabójstwa proboszcza

Były policjant przyznał się do zabójstwa proboszcza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

48-letni Czech zginął w czwartek na stoku w Szczyrku. Inny narciarz udzielał mu pierwszej pomocy, ale po dotarciu na miejsce ratowników odjechał. Śledczy próbują go odnaleźć. Szukają świadków wypadku i zabezpieczają monitoringi.

Przyjechał na narty z synem. 15-latek zjechał pierwszy, ojciec zginął na stoku

Przyjechał na narty z synem. 15-latek zjechał pierwszy, ojciec zginął na stoku

Źródło:
tvn24.pl

Pensjonariuszka domu opieki w stanie Nowy Jork z okazji 104. urodzin zażyczyła sobie "zobaczyć areszt od środka", ponieważ "nigdy wcześniej w nim nie była". Funkcjonariusze spełnili życzenie jubilatki, zamykając ją w celi. Pobrano też od niej odciski palców, zrobiono zdjęcie do "akt sprawy" oraz... poczęstowano tortem.

104-latka zamknięta w areszcie. Zaskakujący powód 

104-latka zamknięta w areszcie. Zaskakujący powód 

Źródło:
tvn24.pl, Paw Research Center
Umowa Trumpa z Putinem będzie krótkoterminowa. 
"Reżim potrzebuje czasu, żeby się odbudować"

Umowa Trumpa z Putinem będzie krótkoterminowa. "Reżim potrzebuje czasu, żeby się odbudować"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Popularny w sieci ratownik medyczny Damian Garlicki został społecznym asystentem posła Konfederacji Grzegorza Płaczka. Treści, które ów asystent publikuje na swoich profilach społecznościowych, propagują rosyjskie tezy o wojnie w Ukrainie i antyukraińską narrację. A ponadto spiskowe teorie antyszczepionkowe niezgodne z faktami i nauką.

Nie tylko Bucza. Jak asystent polskiego posła sieje rosyjską dezinformację

Nie tylko Bucza. Jak asystent polskiego posła sieje rosyjską dezinformację

Źródło:
Konkret24

Sędzia federalny Amir Ali nakazał administracji prezydenta USA Donalda Trumpa przywrócenie finansowania setkom instytucji zaangażowanych w pomocy dla zagranicy (USAID). Twierdzą one, że zamrożenie na 90 dni funduszy zrujnowało ich działalność.

Sąd odwraca decyzję Trumpa. Pieniądze mają zostać odmrożone

Sąd odwraca decyzję Trumpa. Pieniądze mają zostać odmrożone

Źródło:
PAP