TVN24 | Polska

"Koalicja trwa". Skończyło się spotkanie w kancelarii premiera

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
akw,
akr,
mjz
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP
Terlecki przed spotkaniem w KPRM: wydaje mi się, że koalicja jest bezpieczna
Terlecki przed spotkaniem w KPRM: wydaje mi się, że koalicja jest bezpiecznaTVN24
wideo 2/23
TVN24Terlecki przed spotkaniem w KPRM: wydaje mi się, że koalicja jest bezpieczna

Szefowie trzech partii Zjednoczonej Prawicy, prezydium rządu i szef rządu spotkali się w poniedziałek w kancelarii premiera. - Omówiliśmy stan funkcjonowania koalicji, rozmawialiśmy o "nowym polskim ładzie", umówiliśmy się na następne spotkanie na początku przyszłego tygodnia – powiedział po spotkaniu przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Spotkanie w kancelarii premiera rozpoczęło się około godizny 16, a zakończyło około godziny 20.

Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił, że były to rozmowy "prezydium rządu", a udział w nich brali premier, wicepremierzy oraz minister sprawiedliwości. W tym gronie są między innymi liderzy partii Zjednoczonej Prawicy: Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Terlecki: następne spotkanie odbędzie się na początku przyszłego tygodnia

W spotkaniu udział brał także szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Omówiliśmy stan funkcjonowania koalicji, rozmawialiśmy o "nowym polskim ładzie" – poinformował po spotkaniu. Zgodnie z zapowiedzią premiera, program "nowy polski ład" będzie zawierał przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii.

- Umówiliśmy się też, że następne spotkanie odbędzie się na początku przyszłego tygodnia. Koalicja trwa – dodał. Szef klubu PiS zastrzegł, że nie został ustalony jeszcze format i skład spotkania, które ma się odbyć w przyszłym tygodniu. - Ale przypuszczam, że spotkamy się w takim gronie, jak dziś – dodał.

Atmosfera przed spotkaniem "świetna"

Z Terleckim jeszcze przed spotkaniem rozmawiała - w nietypowej formie, bo przez sejmowe okno, na odległość – reporterka TVN24 Agata Adamek. - Panie marszałku, co pan się tak przed nami chowa? – zapytała.

- Wcale się nie chowam – odpowiedział Terlecki, machając do dziennikarzy. Pytany o atmosferę przed spotkaniem odparł krótko: - Świetna! Po czym odszedł.

Premier Mateusz Morawiecki tydzień temu przekonywał, że rządowi zależy, aby w sprawie sporu w koalicji doszło do "porozumienia, konsensusu". - My będziemy, jako Prawo i Sprawiedliwość, ta główna część, zdecydowanie najważniejsza część Zjednoczonej Prawicy, starali się do takiego porozumienia dążyć i nakłaniać do tego naszych partnerów – zadeklarował.

"Panie marszałku, co pan się tak przed nami chowa?". Rozmowa Terleckiego z dziennikarzami na odległość
"Panie marszałku, co pan się tak przed nami chowa?". Rozmowa Terleckiego z dziennikarzami na odległośćTVN24
Ryszard Terlecki przed SejmemTVN24

Nieporozumienia w Porozumieniu

Europoseł Adam Bielan uważa, że trzyletnia kadencja Jarosława Gowina jako prezesa partii upłynęła w kwietniu 2018 roku, bo na nadzwyczajnym kongresie partii, który odbył się jesienią 2017 roku, wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii. Zdecydowana większość polityków partii uważa Gowina za prezesa Porozumienia.

Więcej na Konkret24: Kadencja Gowina jest dłuższa niż określa statut partii?

5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z partii, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. Następnie ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech członków rządu: ministra-członka RM Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka.

Terlecki przed spotkaniem w KPRM: wydaje mi się, że koalicja jest bezpieczna
Terlecki przed spotkaniem w KPRM: wydaje mi się, że koalicja jest bezpiecznaTVN24

Porozumienie niedługo potem poinformowało koalicjantów o wycofaniu rekomendacji dla tych trzech osób. Premier nie podjął jeszcze żadnych oficjalnych decyzji w tej sprawie. Porozumienie oczekuje dymisji Cieślaka, Gryglasa i Żalka.

Porozumienie oczekuje dymisji trzech wiceministrów. Premier zapowiada spotkanie >>>

Autor:akw, akr, mjz

Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości