Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dwa pierwsze komitety wyborcze kandydatów na prezydenta - niezależnego Kornela Morawieckiego i Waldemara Pawlaka z PSL. Slogan wyborczy Morawieckiego brzmi: "Kornel Morawiecki - razem". Hasło wyborcze prezesa ludowców nie jest jeszcze znane.
Morawiecki w wyborach startuje jako kandydat niezależny. Jak powiedział w piątek Zbigniew Rudnik, reprezentujący jego komitet wyborczy, Morawiecki w lutym wystosował list do premiera, szefa PO Donalda Tuska i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o poparcie jego kandydatury w wyborach prezydenckich. - W ten sposób chciał namówić przywódców obu partii do zaniechania wojny PO-PiSowej - podkreślił Rudnik.
Dodał, że według Morawieckiego, tylko on sam jako "człowiek Solidarności" jest w stanie "przerwać wojnę między PO i PiS". - Morawiecki w swojej kampanii liczy przede wszystkim na ludzi opcji niepodległościowej i tych wszystkich z Solidarności. Chce być kandydatem środka - zaznaczył Rudnik.
Kampania Pawlaka pod hasłem zjednoczenia
O tym, że Pawlak będzie kandydatem ludowców w czerwcowych wyborach prezydenckich, zdecydowała w środę Konwencja Wyborcza Stronnictwa. Sam kandydat ocenił, że kampania prezydencka będzie trudna, ale on zamierza ją prowadzić przede wszystkim w sposób godny.
- Najważniejsze będzie, aby w sposób godny, odpowiedni w tym czasie i nastroju, przeprowadzić kampanię polityczną - mówił. Dodał, że ludowcom zależy na tym, żeby "wykorzystać wszystkie doświadczenia i dorobek PSL, aby budować współpracę opartą o dialog i poszanowanie, respekt dla różnych środowisk, dla różnych poglądów". - Tak, aby urząd prezydenta był tym najwyższym urzędem jednoczącym wszystkich, którzy w Polsce aktywnie, twórczo i z pasją pracują - powiedział Pawlak.
Pawlak był jedynym zgłoszonym w PSL kandydatem i uzyskał jednogłośne poparcie wszystkich uczestników konwencji.
Czas do 16.15 w poniedziałek
Rejestracja komitetu wyborczego jest pierwszym krokiem na drodze do rejestracji kandydata w wyborach prezydenckich, które odbędą się 20 czerwca. Komitety wyborcze mają czas na zawiadomienie PKW o swoim powstaniu do poniedziałku do godz. 16.15.
Komitet może utworzyć minimum 15 osób, mających uprawnienia do głosowania. Do zawiadomienia o powstaniu komitetu, składanym w PKW, trzeba dołączyć - obok tysiąca podpisów z poparciem - zgodę kandydata na powołanie komitetu, zgodę na kandydowanie, a także oświadczenie lustracyjne kandydata - a jeśli już je złożył - informację, kiedy i gdzie to zrobił.
Jeżeli wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji komitetu wyborczego będą prawidłowe, PKW w ciągu trzech dni podejmie uchwałę o rejestracji komitetu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24