Maturzyści zdający egzamin z języka polskiego w tym roku musieli zmierzyć się z "Lalką" Bolesława Prusa lub wierszem Ernesta Brylla. - Egzamin przebiegł spokojnie - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Po południu chętni podeszli do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
ZOBACZ ARKUSZE MATURALNE:
Egzamin z języka polskiego rozpoczął się po godzinie 9. Trwał 170 minut.
Do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło około 274 tysiące tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.
Chęć przystąpienia do matury - tak jak w latach ubiegłych - zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Jest ich około 8 tysięcy.
W piątek łącznie do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło ponad 282 tysiące osób.
Jak poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, egzamin przebiegł spokojnie.
"Lalka", wiersz Ernesta Brylla
Maturzyści mieli wybrać jeden z dwóch tematów i napisać wypracowanie. Pierwszy brzmiał: "Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu 'Lalki', całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury".
Wybierając drugie zadanie, należało zinterpretować wiersz Ernesta Brylla.
Uczniowie musieli także podać odpowiedzi do zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym pytań. Wśród nich były zadania dotyczące fragmentu wystąpienia Tadeusza Różewicza podczas uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz tekst o problemach w porozumiewaniu się.
Rozszerzony poziom dla chętnych
Chętni mogli pisać także egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Deklaracje przystąpienia do egzaminu złożyło ponad 54 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników, czyli 20 procent wszystkich. Egzamin został przeprowadzony w piątek po południu.
Maturzyści musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów. W pierwszym należało określić, jak problem podejmuje Bogdan Zeler w tekście "Poezja i filozofia".
Drugi temat była to analiza porównawcza dwóch tekstów: "Nerwów" Cypriana Kamila Norwida i "Pod Dworcem Głównym w Warszawie" Józefa Czechowicza.
Szef CKE: inny termin był technicznie niemożliwy
- Pomimo że to już mój kolejny egzamin maturalny, to denerwuję się jak przy pierwszym - podkreślał rano we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 doktor Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
W jego ocenie "największe wyzwanie to przygotowanie rozsądnych, mądrych i ciekawych arkuszy egzaminacyjnych". - Jestem przekonany, że nam to się udało - zapewniał.
Wymienił dwa "czysto techniczne" wyzwania dla CKE. - Pierwsze to dostarczenie w przeciągu trzech godzin do ponad siedmiu tysięcy szkół przesyłek na czas, a drugie - to oczywiście utrzymanie tego w maksymalnej tajemnicy do momentu, kiedy wszystkie pakiety z arkuszami są otwarte i dostają je maturzyści - dodał.
Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tłumaczył też, dlaczego podjęto decyzję o rozpoczęciu matur w piątek. Jak mówił, "technicznie inaczej nie było to możliwe". - Przesunięcie egzaminu maturalnego z języka polskiego na poniedziałek oznaczałoby, że pierwszy weekend sprawdzania mógłby nastąpić dopiero w kolejny weekend, nie ten najbliższy - zaznaczył Smolik.
Jak dodał, przesunięcie pierwszego egzaminu na poniedziałek przysporzyłoby "dużo problemów z wydrukowaniem na czas świadectw i dostarczeniem ich zdającym". - Bez tego nie będzie rekrutacji do szkół wyższych - podkreślił szef CKE.
Obowiązkowe egzaminy
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru. Maksymalnie do sześciu.
Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Test i tekst własny
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny - mają wybór między rozprawką a analizą tekstu poetyckiego.
W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko i uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (na przykład tekstu literackiego, obrazu czy filmu). W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.
Na egzaminie ustnym z polskiego maturzysta losuje zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Może ono dotyczyć fragmentu tekstów - literackiego, popularno-naukowego lub reprodukcji. Ma 15 minut na przygotowanie wypowiedzi inspirowanej wylosowanym tekstem kultury.
Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, i od poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na rozszerzonym - 180 minut.
Kalendarz
7 maja rano przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu - z łaciny i kultury antycznej.
Na 8 maja zaplanowano egzamin z języka angielskiego (rano na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym). W przypadku innych języków obcych egzaminy na dwóch poziomach także będą przeprowadzane jednego dnia. Egzamin z niemieckiego odbędzie się 15 maja, z rosyjskiego - 17 maja, z francuskiego - 18 maja, z hiszpańskiego - 21 maja, z włoskiego - 22 maja, a z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) i języków regionalnych (kaszubskiego i łemkowskiego) - 23 maja.
9 maja rano uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu - z filozofii;
10 maja: rano - z biologii, po południu - z historii sztuki;
11 maja: rano - wiedzy o społeczeństwie, po południu - z informatyki;
14 maja: rano - z fizyki i astronomii, po południu - z geografii;
16 maja: rano - z chemii, po południu - z historii,
23 maja - po południu - z historii muzyki oraz wiedzy o tańcu (egzamin z wiedzy o tańcu zdają tylko maturzyści z wcześniejszych roczników, zdający maturę według starych zasad). Termin egzaminów pisemnych z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów klas dwujęzycznych wyznaczono na 23 maja.
Wyniki 3 lipca
Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki matur ogłoszone zostaną 3 lipca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.
Autor: js,ads,pk//now / Źródło: PAP