Polityk PO zastąpi Saryusz-Wolskiego

TVN24

tvn24Rafał Trzaskowski na stanowisku wiceszefa EPP zastąpi Jacka Saryusz-Wolskiego, który zrezygnował z członkowstwa początkiem marca (wideo z dn. 06.03.2017 r.)

Kongres polityczny Europejskiej Partii Ludowej (EPP) wybrał byłego wiceministra spraw zagranicznych, posła Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego na wiceszefa formacji - poinformował w środę na Twitterze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Liderzy PO w środę i czwartek biorą udział w dwudniowym kongresie ugrupowań wchodzących w skład Europejskiej Partii Ludowej (EPP) na Malcie, na którym zapadła decyzja o wyborze nowego wiceszefa formacji w miejsce Jacka Saryusz-Wolskiego.

"Zgromadzenie polityczne EPP na mój wniosek wybrało jednogłośnie Rafała Trzaskowskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego EPP" - napisał w środowe popołudnie na Twitterze Grzegorz Schetyna.

W środę po południu poseł Trzaskowski napisał na Twitterze, podziękowania swojemu poprzednikowi - Jackowi Saryusz-Wolskiemu. "Mimo niezrozumiałych i szkodliwych dla Polski decyzji ostatnich tygodni, podziękowania za wieloletnią pracę jako wiceprzewodniczącego EPP dla Jacka Saryusz-Wolskiego" - napisał nowy wiceszef EPP.

Trzaskowski podziękował także delegatom EPP, za wynik głosowania.

Zmiany po odejściu Saryusz-Wolskiego

Do EPP, skupiającej chadeckie partie z całej Europy, należą m.in. PO i PSL, niemiecka CDU kanclerz Angeli Merkel, hiszpańska Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya czy węgierska Fidesz Viktora Orbana. Jacek Saryusz-Wolski, do niedawna europoseł PO, został na początku marca zgłoszony przez polski rząd jako kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej. Po ogłoszeniu tej decyzji najpierw zarząd Platformy usunął Saryusz-Wolskiego z partii, następnie polityk został pozbawiony stanowiska wiceprzewodniczącego EPP, a wkrótce potem sam odszedł z Europejskiej Partii Ludowej.

Autor: tmw/sk / Źródło: PAP, tvn24.pl