"Zwracam się z apelem o powściągliwość w podejmowanych wobec Tybetańczyków działaniach, i zainicjowanie pokojowego dialogu ze społecznością Tybetańczyków pod przywództwem Dalajlamy" - napisał w specjalnym oświadczeniu Kancelaria Prezydenta.
Prezydent oświadczył, że rozpoczęcie rozmów między Dalajlamą a Pekinem miałoby "wymiar symboliczny, zwłaszcza w kontekście zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Pekinie". Podkreślił, że igrzyska symbolizują pokojowe współistnienie i nie powinny być przyćmione "wydarzeniami, które są zaprzeczeniem ducha solidarności międzyludzkiej".
W ostatnim okresie w Tybecie miały miejsce wydarzenia, które wzbudziły wielki smutek i zaniepokojenie zarówno moje, jak i moich Rodaków. Doniesienia zawierały informacje o ofiarach i wielu rannych w zamieszkach antyrządowych w Tybecie. fragment oświadczenia Biura Prasowego Kancelarii RP
"Jedynie dialog i poszanowanie praw człowieka, w tym praw religijnych oraz dobra wola obu stron, wyrzekających się przemocy i siły jest drogą, która może doprowadzić do trwałego, pokojowego rozwiązanie sporu" - głosi oświadczenie.
"W ostatnim okresie w Tybecie miały miejsce wydarzenia, które wzbudziły wielki smutek i zaniepokojenie zarówno moje, jak i moich Rodaków. Doniesienia zawierały informacje o ofiarach i wielu rannych w zamieszkach antyrządowych w Tybecie" - czytamy dalej.
Wspomniano w tym kontekście o historii Polski i długiej tradycji ruchów wolnościowych. Zarazem jednak podkreślono, że możemy poszczycić się "historią pokojowego rozwiązania sporów w duchu porozumienia, tak istotnego dla wspólnego dobra".
"Dlatego też, podzielając deklarację Prezydencji Unii Europejskiej z dnia 17 marca br., zwracam się z apelem o powściągliwość w podejmowanych wobec Tybetańczyków działaniach, i zainicjowanie pokojowego dialogu ze społecznością Tybetańczyków pod przywództwem Dalajlamy" - kończy się oświadczenie prezydenta.
Źródło: PAP, tvn24.pl