W piątek prezydent odwołał profesor Zytę Gilowską z Rady Polityki Pieniężnej. Wcześniej ona sama zrzekła się zasiadania w tym gremium.
"W związku ze zrzeczeniem się przez prof. Zytę Gilowską funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, prezydent Bronisław Komorowski na podstawie artykułu 13 ust. 5 pkt. 1 ustawy o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r. odwołał ją z funkcji członka RPP" - poinformowano na stronie prezydenta.
Decyzja o odwołaniu zapadła w piątek.
Szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek pytana o przyczyny odwołania Gilowskiej odpowiedziała: - To jest przede wszystkim pytanie o argumentację pani profesor Gilowskiej. Tę argumentację pan prezydent przyjął ze zrozumieniem i na jej wniosek odwołał ją z funkcji RPP.
Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że do odwołania doszło zgodnie z procedurami, nie chciała jednak zdradzić, jakie przyczyny podała Gilowska.
Co z Radą?
Dyrektor Biura Prasowego Narodowego Banku Polskiego Przemysław Kuk powiedział, że nieobecność członka RPP nie stoi na przeszkodzie obradom Rady.
Zgodnie z regulaminem RPP ustalenia Rady podejmowane są w formie uchwał większością głosów przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym przewodniczącego Rady.
Kiedy można odwołać
Gilowska do RPP została powołana w 2010 roku jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Członek RPP może zostać odwołany w następujących przypadkach: zrzeczenia się swojej funkcji, choroby trwale uniemożliwiającej pełnienie funkcji, skazania prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa lub złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego.
Autor: nsz / Źródło: tvn24.pl