Donald Tusk odniósł się w mediach społecznościowych do rekomendowania prezydenta Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. "Źli ludzie najwyraźniej wmanewrowali Pana Prezydenta w tę olimpijską awanturę. Kiedy tylko się zorientuje, że zajął miejsce medalistce olimpijskiej, od lat aktywnej w MKOl, szanowanej i kompetentnej, z pewnością podejmie właściwą decyzję" - dodał.
W czwartek Polski Komitet Olimpijski przyjął uchwałę rekomendującą prezydenta Andrzeja Dudę na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
CZYTAJ TEŻ: Czy Duda wiedział o swojej kandydaturze? "Trudno mi sobie wyobrazić, że robi się to bez uzgodnienia"
W sobotę wieczorem odniósł się do tego premier Donald Tusk. "Źli ludzie najwyraźniej wmanewrowali Pana Prezydenta w tę olimpijską awanturę. Kiedy tylko się zorientuje, że zajął miejsce medalistce olimpijskiej, od lat aktywnej w MKOl, szanowanej i kompetentnej, z pewnością podejmie właściwą decyzję" - napisał szef rządu na platformie X.
W marcu kongres MKOl
Od jakiegoś czasu trwają spekulacje, czym prezydent będzie zajmował się po złożeniu urzędu. Kadencja Andrzeja Dudy jako prezydenta kończy się w sierpniu 2025 roku.
Pierwsza sesja MKOl po tym terminie, na której mógłby on zostać wybrany na członka MKOl, zaplanowana jest w lutym 2026 w Mediolanie, przy okazji zimowych igrzysk olimpijskich. Formalnie jednak nie ma przeszkód, by wybrać urzędującą głowę państwa. W marcu 2025 odbędzie się sesja w Grecji, ale tam głównym punktem spotkania będzie wybór nowego prezydenta organizacji w miejsce odchodzącego ze stanowiska Thomasa Bacha. Siedmiu kandydatów ma zaprezentować się w styczniu na specjalnej sesji MKOl.
Obecnie MKOl liczy 111 członków, a maksymalnie może być ich 115.
Obecnie polską przedstawicielką w MKOl jest polska medalistka olimpijska Maja Włoszczowska, która od 2021 działa w Komisji Zawodniczej MKOl i na tej podstawie ma status członka MKOl.
Kandydatów wybiera się na ośmioletnią, odnawialną kadencję. Członkowie MKOl wybrani w latach 1967-99 mogą pełnić tę funkcję maksymalnie do 80. roku życia, a wybrani po roku 1999 - do ukończenia 70 lat. Wśród 115 członków 70 nie jest związanych z żadną określoną funkcją lub urzędem, 15 to przedstawiciele zawodników, kolejnych 15 wywodzi się spośród szefów światowych federacji sportowych i tylu samo z osób pełniących kierownicze role w narodowych komitetach olimpijskich czy ich kontynentalnych stowarzyszeniach.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Gągulski/PAP