Najbliższe dni upłyną pod znakiem wielu politycznych wydarzeń. Do czwartku czeka nas między innymi dwudniowe posiedzenie Sejmu, orzeczenie neoizby Sądu Najwyższego o ważności wyborów parlamentarnych czy ciąg dalszy sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
WSZYSTKIE WYDARZENIA BĘDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ NA ANTENIE TVN24 I W TVN24 GO.
Poniedziałek, 8 stycznia
- Konsultacje marszałka Sejmu w sprawie mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Od godziny 9 Szymon Hołownia rozmawiał z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem oraz rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Wiąckiem. Na popołudnie zaplanowano natomiast spotkanie marszałka Sejmu z sędziami w stanie spoczynku.
W "Rozmowie Piaseckiego" szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek przekazał, że Andrzej Duda zaprosi dziś marszałka Sejmu Szymona Hołownię do Pałacu Prezydenckiego. Do spotkania ma dojść o 13.30.
Wtorek, 9 stycznia
- Ciąg dalszy konsultacji marszałka Sejmu w sprawie mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
We wtorek rano marszałek Hołownia ma spotkać się z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestrem Marciniakiem.
- Przesłuchanie Jarosława Gowina przed sejmową komisją śledczą ds. tzw. wyborów kopertowych
22 grudnia przewodniczący komisji Dariusz Joński mówił, że były wicepremier "miał ogromną wiedzę na ten temat, sprzeciwiał się organizacji wyborów". - Jego wiedza na pewno może posłużyć komisji, by przygotować dobry raport - podkreślał.
Środa, 10 stycznia
- Posiedzenie Sejmu (dzień pierwszy)
W porządku obrad znajduje się między innymi sprawozdanie Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
- Decyzja Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie odwołania dotyczącego wygaśnięcia mandatów Kamińskiego i Wąsika
Prezes Izby Pracy Piotr Prusinowski powiedział dziennikarzom po piątkowym orzeczeniu Izby Kontroli Nadzwyczajnej w sprawie Kamińskiego, że "problem jest tylko jeden - czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest sądem w rozumieniu prawa polskiego i europejskiego". - W mojej ocenie nie - zaznaczył i dodał, że "w takim wypadku mamy do czynienia z jakimś aktem prawnym pochodzącym od podmiotu, który sądem nie jest".
Jak powiedział, nie posiada obecnie żadnych informacji, które uniemożliwiłyby rozpoznanie sprawy odwołania Kamińskiego od wygaszenia mandatu poselskiego w Izbie Pracy - tak jak pierwotnie wyznaczono - 10 stycznia. - Nic nie wiem, żeby ona miała być nierozpoznana w środę w Izbie Pracy - zaznaczył prezes Prusinowski.
Czwartek, 11 stycznia
- Posiedzenie Sejmu (dzień drugi)
- Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego (tzw. neoizba) orzeknie o ważności wyborów parlamentarnych
Zgodnie z przepisami o ważności wyborów do Sejmu i Senatu rozstrzyga cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, na podstawie sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej z wyborów i opinii trójkowych składów do poszczególnych protestów.
Uchwałę w tej sprawie SN ma obowiązek wydać nie później niż 90 dniu po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym z udziałem Prokuratora Generalnego i przewodniczącego PKW. W posiedzeniu może brać udział publiczność i media.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24