Urząd miasta stołecznego Warszawy wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. Wszystko przez podwyższony poziom Wisły i spodziewaną w piątek falą kulminacyjną, która ma być wyższa od tej podczas powodzi stulecia z 1997 roku. W całym województwie do ewakuacji przygotowywanych jest kilkanaście tysięcy osób.
Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono od 14.00.
"Według dzisiejszych informacji IMGW, w piątek, 21 maja, stan wody w Wiśle przewidywany jest na 750 cm. Prognozy meteorologiczne na najbliższe dni nie przewidują ciągłych, intensywnych opadów, co sprzyja spłaszczeniu fali kulminacyjnej", czytamy w oświadczeniu.
W związku z zagrożeniem powodziowym przez całą dobę czynny jest telefon Służby Dyżurnej Miasta: 22 551 53 71.
Nie tylko Warszawa
Wojewoda mazowiecki wcześniej wprowadził też
Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone dla powiatów (i miast na prawach powiatu): otwockiego, piaseczyńskiego, legionowskiego, nowodworskiego, warszawskiego zachodniego oraz dla Miasta Stołecznego Warszawy. Na terenach gmin obowiązywać zacznie pogotowie przeciwpowodziowe przygotowujące siły i środki do udziału w ewentualnej akcji przeciwpowodziowej.
Przelanie i rozmiękanie
W środę po południu w Radomiu odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w których wzięli udział starostowie pięciu zagrożonych powodzią powiatów południowego Mazowsza, wojewoda mazowiecki oraz komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Jak powiedział dziennikarzom wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, zagrożenie powodziowe w regionie jest związane z dużą wysokością fali, która w niektórych miejscach Wisły i jej dopływach może spowodować przelanie się wody górą przez wały. Drugim niesprzyjającym zjawiskiem jest - według Kozłowskiego - długotrwałe utrzymywanie się wysokiego poziomu wody, co może skutkować rozmiękaniem wałów.
Tysiące ewakuowanych
Wojewoda potwierdził, że w powiecie lipskim od rana w środę trwa ewakuacja około tysiąca osób. Do ewakuacji przygotowywanych jest około 11 tys. mieszkańców powiatu kozienickiego, w powiecie garwolińskim blisko 5 tys., w powiecie zwoleńskim ok. 80 osób i kilkudziesięciu mieszkańców gospodarstw leżących w obszarach zalewowych Pilicy - w pow. białobrzeskim.
Instrukcję dla powodzian można znaleźć na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Źródło: PAP, tvn24.pl