Warszawski bank mleka kobiecego, jako pierwszy w Polsce, działa od środy w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego CMPK. – To historyczny moment dla polskiej neonatologii – podsumowała otwarcie prof. Maria Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
W warszawskim banku przechowywane będzie mleko bezpłatnie pobierane od kobiet, które mają jego nadmiar. – Mleko kobiece jest szczególnie potrzebne dzieciom chorym i przedwcześnie urodzonym – wyjaśniła prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii.
24-godzinny termin ważności
Pobrane od kobiet mleko zostanie przebadane i poddane pasteryzacji metodą Holtera. Polega ona na tym, że przez pół godziny płyn poddawany jest obróbce termicznej w temperaturze 62,5 st. C, żeby zniszczyć wirusy i niepożądane bakterie. Tak przygotowany pokarm, schłodzony do temperatury -20 st. C, może być przechowywany przez 3 miesiące. Każda rozmrożona porcja mleka musi być zużyta w ciągu 24 godzin. Na każdym etapie (pobranie, obróbka, porcjowanie) pokarm jest katalogowany, a każda próbka jest szczegółowo opisana.
– Tak uzyskane mleko matki jest nieco inne niż to, jakie otrzymuje dziecko podczas karmienia piersią, gdyż podczas jego obróbki część składników ulega dezaktywacji, ale są w nim wszystkie te, które są najważniejsze – podkreśla dr Maria Wilińska, kierownik oddziału klinicznego neonatologii Szpitala im. Orłowskiego w Warszawie.
Lepsze niż z proszku
Według dr Aleksandry Wesołowskiej, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, matki, które mają za dużo pokarmu po prostu "wylewają je do zlewu". Tymczasem jest ono nie tylko pokarmem, ale także lekiem. Z badań wynika, że aż 84,7 proc. matek deklaruje chęć oddania nadmiaru swojego pokarmu innym potrzebującym niemowlętom.
Także matki, które nie wytwarzają wystarczającej ilości pokarmu lub nie mają go w ogóle, wolą podawać swoim dzieciom naturalne mleko niż mieszanki. Potwierdziły to badania przeprowadzone w 2010 roku w szpitalach położniczych z woj. kujawsko-pomorskiego. Według nich 86,4 proc. matek przyznało, że podałoby swojemu dziecku przebadane mleko innej kobiety.
W Europie banki mleka nie są nowością - istnieje ich w sumie 160. Najwięcej jest ich w Szwecji (27), Francji (19), Anglii (15), Finlandii (15) i Niemczech (10).
Źródło: PAP