W sobotę po godz. 10 Senat wznowił obrady przerwane o godz. 3 nad ranem. Kontynuowane będą prace m.in. nad ustawą o prokuraturze, która przewiduje połączenie urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Głosowanie nad nią zaplanowano między godz. 15 a 16 - poinformował marszałek Senatu.
Senackie komisje rekomendują Izbie przyjęcie ustawy i jej przepisów wprowadzających bez poprawek.
Opowiedziało się za tym PiS, według którego zmiana zakończy "nieudany eksperyment rządów PO i PSL", rozdzielenia funkcji szefów MS i PG. PO wnosi o odrzucenie obu ustaw, twierdząc, że jego przyjęcie doprowadzi do upolitycznienia prokuratury pod rządami czynnego polityka.
Jak poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski, senatorowie będą głosować nad ustawą w sobotę między godz. 15 a 16
Jeszcze przed wznowieniem obrad senator Bogdan Klich (PO) mówił dziennikarzom, że prokuratura to kolejna dziedzina, którą chce zawłaszczyć PiS - po Trybunale Konstytucyjnym, mediach publicznych i służbie cywilnej.
- PiS zachowuje się jak ośmiornica: przejmuje coraz to nowe obszary społeczne i niezależne - dodał. - Uważamy, że ta ustawa jest śmiertelnie niebezpieczna dla obywateli. I to dla uczciwych obywateli, ponieważ pozwala na to, aby gromadzić i wykorzystywać "haki" przeciwko nim - mówił Klich.
Tymczasem w piątek debata nad ustawą o prokuraturze trwała niemal siedem godzin, dopiero przed godz. 3 nad ranem w sobotę ogłoszono przerwę.
Wielogodzinna debata
W trakcie piątkowych obrad senatorowie PO wnioskowali o przerwę w obradach kilkukrotnie. Bezskutecznie. Około godz. 2 w nocy za wnioskiem o ogłoszenie przerwy opowiedziało się 13 senatorów, przeciw było 28. Mimo zarzutów senatorów PO, że nie było kworum, obrady kontynuowano. Wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej (PiS) wskazał, że wniosek o przerwę nie został rozstrzygnięty.
- Marszałek złamał regulamin, mówiąc, że można kontynuować obrady, mimo że wniosek o przerwę nie został rozstrzygnięty - protestował Bogdan Borusewicz (PO).
Ostatecznie - przed godz. 3 - przerwa, już bez przeprowadzania głosowania, została ogłoszona.
Powrót do pracy w sobotę
Nie wiadomo, jak długo potrwa sobotnia senacka debata. Na godz. 8.30 było przewidziane dodatkowe posiedzenie senackich komisji w sprawie ustaw o prokuraturze. W związku z wydłużeniem debaty komisje będą musiały się zebrać później. Następnie - prawdopodobnie jeszcze w sobotę - odbędą się głosowania Senatu nad ustawami.
Przygotowane przez posłów PiS dwie ustawy reformujące prokuraturę - Prawo o prokuraturze oraz przepisy je wprowadzające - Sejm uchwalił w czwartek późnym wieczorem. Według nich od 4 marca ma dojść m.in. do połączenia stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości; więcej praw ma uzyskać minister-prokurator generalny.
W piątek, przed godz. 15, dla zaopiniowana ustaw zebrały się senackie Komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Po blisko czterech godzinach obrad komisje zarekomendowały Senatowi przyjęcie obu ustaw bez poprawek. Mniejszość komisji wniosła o odrzucenie ustaw.
Nowa ustawa PiS
Według ustaw Prokurator Generalny ma uzyskać prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Jeden z przepisów stanowi, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.
W Prokuraturze Krajowej będą mogły być prowadzone śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym" - niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym będzie decydował Prokurator Generalny. Na poziomie PK funkcjonować też ma Wydział Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".
Projekt znosi obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Zakładana jest likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej.
Projekty skrytykował w przekazanej Sejmowi opinii obecny prokurator generalny Andrzej Seremet; przeciw połączeniu funkcji MS i PG opowiedziała się też Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury. Połączenie funkcji MS i PG negatywnie oceniła ponadto I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.
Autor: adso,ts/kk / Źródło: PAP