"To rządzący powinni dbać o to, żeby te obchody były razem"

Aktualizacja:
[object Object]
sierpien-16.jpgPolitycy komentowali podzielone obchody 37. rocznicy Porozumień Sierpniowychtvn24
wideo 2/14

Brak możliwości obchodzenia wspólnie świąt jest naszą chorobą narodową - oceniła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). - Mam wrażenie, że starsze pokolenie polityków, które było zaangażowane w tę walkę o niepodległość, w dalszym ciągu chce rozliczać się i licytować, kto więcej zrobił dla tej wolności - dodał z kolei rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak.

Lech Wałęsa będzie gościem programu "Kropka nad i" TVN24.

Mija 37 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Rocznica podzieliła społeczeństwo

Niestety rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych co roku dzieli zamiast łączyć. Tym razem nie jest inaczej. Komitet Obrony Demokracji chciał zorganizować na Placu Solidarności wielkie obchody rocznicy połączone z debatami o sytuacji w Polsce. Zgodę od prezydenta Gdańska otrzymali, ale plany pokrzyżowała im Solidarność.

Związkowcy zwrócili się o pomoc do wojewody. Dariusz Drelich wydał zgodę, by przez trzy lata Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" miał wyłączność na organizowanie uroczystości kolejnych rocznic podpisania porozumień sierpniowych na placu Solidarności w Gdańsku.

KOD ustąpił, ale do końca się nie poddał. Zapowiedział organizację swoich obchodów tuż obok, przy słynnej Sali BHP.

"To nasza choroba narodowa"

Do tych podziałów odnieśli się politycy. Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) w rozmowie z reporterką Agatą Adamek powiedziała, że "rocznica Porozumień Sierpniowych podzieliła społeczeństwo".

- Mamy obchody organizowane przez KOD wspólnie z partiami opozycyjnymi i mamy obchody organizowane przez "Solidarność". Ten brak możliwości obchodzenia wspólnie świąt jest naszą chorobą narodową wynikającą z faktu, że politycy stosują historię do bieżącej polityki. Mamy cały czas politykę historyczną, cały czas mamy interpretowanie faktów z historii, tak żeby one pasowały do obecnej polityki - mówiła.

- Jeżeli w tej chwili Prawo i Sprawiedliwość kwestionuje pozycję Lecha Wałęsy jako przywódcy ruchu "Solidarności", jako przywódcy tego, co spowodowało, że mamy obecnie wolną Polskę, jeżeli mamy tyle dyskusji dotyczącej tego, jak wyglądało odzyskanie przez Polskę niepodległości, to w efekcie tego mamy dzielone święta - oceniła.

Lubnauer: brak możliwości obchodzenia wspólnie świąt jest naszą chorobą narodową
Lubnauer: brak możliwości obchodzenia wspólnie świąt jest naszą chorobą narodowątvn24

Według Lubnauer, "ta choroba narodowa jest po pierwsze bardzo przykra z punktu widzenia całego społeczeństwa". - Po drugie w efekcie możemy mieć też taką sytuację, że nawet setna rocznica odzyskania niepodległości, coś co nie powinno być kwestionowane, może nas podzielić. Dlaczego? Dlatego, że prezydent wykorzysta to święto do tego, żeby zrobić referendum - skomentowała.

Jak mówiła, "to jest przykład, jak historię wykorzystuje się do bieżących działań politycznych". - Zamiast cieszyć się wspólnie z setnej rocznicy odzyskania niepodległości, będziemy się dzielić wokół referendum dotyczącego konstytucji. To jest przykład tego, dlaczego nie możemy wspólnie obchodzić świąt - podsumowała.

"To już jest moment, żeby panowie zeszli na boczne boisko"

- Trudno powiedzieć, jaka jest przyczyna, i czy to jest jedna przyczyna tego, że nie możemy i nie umiemy świętować razem - ocenił z kolei rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak.

Jego zdaniem, "starsze pokolenie polityków, które było zaangażowane w tę walkę o niepodległość, w dalszym ciągu chce rozliczać się i licytować, kto więcej zrobił dla tej wolności".

Stefaniak: starsze pokolenia polityków chcą rozliczać się i licytować, kto więcej zrobił dla tej wolności
Stefaniak: starsze pokolenia polityków chcą rozliczać się i licytować, kto więcej zrobił dla tej wolnościtvn24

- To jest słabe, patrząc na to z perspektywy osoby, która też czeka na jakieś pomysły dotyczące przyszłości, bo ileż można rozliczać tę historię - mówił Stefaniak.

- Myślę, że to już jest taki moment, żeby panowie - jeśli chcą rozgrywać ten mecz - to zeszli trochę na boczne boisko, wzięli piłkę i tam grali. A główną płytę zostawili młodszym politykom, którzy doceniają ich wkład w historię Polski, ale też patrzą na to z perspektywy przyszłych pokoleń - powiedział.

"Dopóki jest Jarosław Kaczyński, będzie wojna"

Z kolei Grzegorz Furgo ocenił, że diagnoza tego podziału jest prosta. - PiS musi mieć wojnę. PiS podzielił ten kraj/ PiS po prostu wie, że tylko i wyłącznie może być na fali, jeżeli jest cały czas w stronie tak zwanej konfliktowej - mówił.

Jak powiedział, "Lech Wałęsa jest synonimem walki". - Z bohatera zrobiono agenta. Dzięki propagandzie część ludzi w to wierzy. I dopóki mamy konflikt PiS żyje - stwierdził Furgo.

Jego zdaniem, te podziały się nie skończą. - Tak, jak nie skończy się religia smoleńska, tak samo nie skończy się ten podział. Dopóki jest Jarosław Kaczyński będzie wojna - ocenił.

Furgo: PiS musi mieć wojnę, PiS podzielił ten kraj
Furgo: PiS musi mieć wojnę, PiS podzielił ten krajtvn24

"Przez PiS to jest święto, które bardzo mocno dzieli Polaków"

Zdaniem Marcina Kierwińskiego (PO), "bardzo określone, konkretne środowisko polityczne związane z Jarosławem Kaczyńskim robi wszystko, aby zakłamać historię".

- Dopóki polska historia będzie zakłamywana, dopóki bohaterowie nie będą nazywani bohaterami przez rządzących, dopóki osoby, które nie miały nic wspólnego z "Solidarnością", będą z kolei nazywani bohaterami, ten podział będzie coraz głębszy - ocenił.

Jak powiedział, "jeżeli Jarosław Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość, będą atakowały legendę tamtych dni Lecha Wałęsę, nie będzie w Polsce spokoju". - Nie będzie w Polsce wspólnego obchodzenia tej wielkiej rocznicy. To powinno być święto wszystkich Polaków, przez PiS to jest święto, które bardzo głęboko dzieli Polaków - podsumował poseł PO.

Kierwiński: przez PiS to jest święto, które bardzo głęboko dzieli Polaków
Kierwiński: przez PiS to jest święto, które bardzo głęboko dzieli Polakówtvn24

"Może nastąpi opamiętanie"

- Powinniśmy sobie przypomnieć, że 31 sierpnia nastąpiło podpisanie porozumień, to znaczy, że dwie strony - które wydawało się, że nigdy nie będą ze sobą rozmawiać - potrafiły rozmawiać i potrafiły coś ze sobą ustalić. Nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce ciągle trwał taki podział, bo to nie pozwala normalnie funkcjonować w naszym kraju. Kiedyś to musi się skończyć - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Dodała, że "może nastąpi opamiętanie i politycy PiS przestaną pisać nową historię Polski, tylko zobaczą jaka była naprawdę i będziemy mogli się spotykać razem".

"Może nastąpi opamiętanie i politycy PiS przestaną pisać nową historię Polski"
"Może nastąpi opamiętanie i politycy PiS przestaną pisać nową historię Polski"tvn24

"To rządzący powinni dbać o to, żeby te obchody były razem"

- Żeby obchodzić rocznicę Porozumień Sierpniowych razem trzeba uznać prawdę historyczną, że to Lech Wałęsa był założycielem i przewodniczącym "Solidarności", że on podpisał Porozumienia Sierpniowe i że on na bramie stoczni występował, mówiąc do mieszkańców Gdańska jaka jest sytuacja - podkreślił Tomasz Siemoniak z PO. Dodał, że jeśli ktoś tego nie uznaje, podważa rolę Lecha Wałęsy, trudno, żeby zbudować wspólny system obchodów. - Obecna "Solidarność" jest zbyt związana z PiS-em (…) i wpisuje się w to niszczenie legendy Lecha Wałęsy - powiedział. - To rządzący powinni dbać o to, żeby te obchody były razem, natomiast coraz bardziej są osobno - ocenił.

"To rządzący powinni dbać o to, żeby te obchody były razem"
"To rządzący powinni dbać o to, żeby te obchody były razem"tvn24

"Spór z czasem będzie wygasał"

- Trzeba powiedzieć, że te podziały mają charakter historyczny, bo to jest stary spór, który się od początku jego powstania toczy, chociażby między środowiskiem Andrzeja Gwiazdy i Anny Walentynowicz, a Lechem Wałęsą czy później innymi działaczami. To co mamy obecnie to w pewnym sensie jest pokłosiem tego sporu - zwrócił uwagę senator PiS Jan Maria Jackowski. W jego ocenie, formuła jaką przyjęto obecnie, że każdy mógł przyjść na uroczystości rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych organizowane przez NSZZ "Solidarność" jest dobra. - Natomiast organizowanie przez inne środowiska (uroczystości-red.) alternatywnych to jest element tworzenia tych podziałów - dodał. Zdaniem Jackowskiego, spór z czasem będzie wygasał i nie będzie już tak emocjonalny.

Jackowski: spór z czasem będzie wygasał
Jackowski: spór z czasem będzie wygasałtvn24

Autor: kb,js/sk / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN

Wszyscy się śmieją, a powinni się bać - napisał w niedzielę rano w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, komentując wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na sobotniej konwencji partii dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej.

Tusk po wystąpieniu Kaczyńskiego: wszyscy się śmieją, a powinni się bać

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwa ocena szkód wyrządzonych przez tornada, jakie w sobotnią noc przeszły nad częścią Stanów Zjednoczonych. W miejscowości Minden w stanie Iowa żywioł zniszczył prawie połowę budynków. Mieszkańcy opowiadali, że niektóre domy zostały po prostu zmiecione z powierzchni ziemi.

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Źródło:
PAP, Reuters, Des Moines Register

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

PiS zarejestrowało kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Na pierwszym miejscu znalazł się europoseł Joachim Brudziński, drugie miejsce zajęła Elżbieta Rafalska, trzecie Małgorzata Golińska, czwarty jest Jerzy Materna, a piąty Artur Szałabawka.

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

Źródło:
PAP
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

795 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siły rosyjskie zaatakowały kilka obwodów ukraińskich używając dronów szturmowych Shahed. W rejonie lotniska wojskowego Rosjan na zaanektowanym Krymie było słychać potężny wybuch. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Dziś niedziela handlowa. Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawiał na konwencji swej partii w Warszawie. Jego ugrupowanie zarejestrowało także kandydatów z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 kwietnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

IMGW ostrzega przed zagrożeniami meteorologicznymi. W południowej Polsce obowiązują alarmy przed roztopami, które utrzymają się nawet do środy. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Źródło:
IMGW

Polski turysta, odwiedzający norweski archipelag arktyczny Svalbard, został ukarany grzywną w wysokości ponad 1100 dolarów amerykańskich (blisko 4,5 tysiąca złotych) za zbliżenie się do morsa. Zachowanie zakłócające spokój dzikich zwierząt jest w tym miejscu niezgodne z prawem.

Turysta z Polski ukarany grzywną za zbliżenie się do morsa

Turysta z Polski ukarany grzywną za zbliżenie się do morsa

Źródło:
BBC

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24