Muzyka ku czci ofiar

Aktualizacja:
Nocy koncert pod Pomnikiem Bohaterów Getta
Nocy koncert pod Pomnikiem Bohaterów Getta
TVN24
Nocy koncert pod Pomnikiem Bohaterów GettaTVN24

Wieczorem w Operze Narodowej, prezydenci Lech Kaczyński i Szimon Peres wysłuchali utworów Beethovena w wykonaniu Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. O północy muzycy przeszli pod Pomnik Bohaterów Getta, gdzie rozbrzmiały dźwięki koncertu skrzypcowego Bacha i wykonany na flecie utwór "Miasteczko Bełz".

Pomimo późnej pory pod pomnik, przed którym przez cały wtorek paliły się znicze i składano wieńce, przybyło ok. 300 osób, w tym wiele młodzieży.

- Takie obchody powstania w Getcie Warszawskim mogłam sobie tylko wymarzyć, to był sen który się spełnił - powiedziała przewodnicząca tegorocznych obchodów powstania w Getcie Gołda Tencer.

Obecny podczas uroczystości światowej sławy dyrygent Zubin Mehta, który o godz. 20 kierował zespołem Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej podczas koncertu w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. - Cieszymy się, że jesteśmy dziś częścią tych wydarzeń, dlatego gramy dla was z głębi serca - powiedział dyrygent.

Ostatni, którzy przeżyli

Jeden z ostatnich żyjących powstańców Symcha Ratajzer-Rotem podczas koncertu Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej w Operze Narodowej otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

W czasie powstania walczył on w grupie bojowej Henocha Gutmana. 8 maja 1943 roku wszedł kanałami do getta, szukał żyjących i w płonącym getcie odnalazł 30 bojowników. Uratował ich i wywiózł do lasu pod Warszawą. Później walczył też w Powstaniu Warszawskim. Od 1946 roku mieszka w Izraelu.

- Brak mi słów, by określić to, co czuję. Chcę podziękować wszystkim, którzy uczcili mnie i są dzisiaj ze mną w Warszawie - powiedział wzruszony bojownik z Getta.

Po przemówieniu Ratajzera-Rotema i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz publiczność usłyszała fragmenty III Symfoniii Es-dur „Eroica" i V Symfonii c-moll Ludwiga van Beethovena.

W hołdzie bohaterom getta
W hołdzie bohaterom gettaTVN24/zdjęcie PAP

"Pragniemy pokoju, to nasza zemsta"

Wcześniej we wtorek prezydenci Polski i Izraela przemawiali pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Izraelski prezydent przypomniał, że w trakcie powstania starły się dwie nierównomierne siły. - Nieliczni przeciw wielu. Ci nieliczni mieli pistolety, a liczni karabiny. Nieliczni mieli sumienie, liczni szatana w duszy - mówił Szimon Peres. - Walczyli, choć nie mieli szans - dodał. Przypomniał, że nieistniejące wtedy jeszcze państwo Izrael straciło w powstaniu "najlepszych synów i najlepsze córki".

- Widzimy w bojownikach getta historycznych bohaterów. Pamięć o nich nasze dzieci z dumą noszą w sercach - zapewniał Peres. Powiedział, że "Izrael szuka zemsty, ale w innym wymiarze". - Powstało żydowskie państwo przodujące w najnowocześniejszych technologiach. To nasza zemsta. Pragniemy pokoju, to nasza zemsta. To zemsta synów światła nad synami mroku - mówił prezydent Izraela. Zaznaczył, że obywatele nowego narodu izraelskiego zawsze będą nosić w sercach balast przeszłości.

Szimon Peres: pragniemy zemsty, ale zemsty innego rodzaju
Szimon Peres: pragniemy zemsty, ale zemsty innego rodzajuTVN24

Walczyli choć nie mieli szans Pokłon poległym złożył w imieniu obywateli Polski prezydent Lech Kaczyński. - Powstańcy z warszawskiego getta nie walczyli o zwycięstwo, tylko o honor. Odznaczali się wyjątkowym bohaterstwem. W imieniu obywateli Polski chciałbym złożyć im pokłon - mówił prezydent Lech Kaczyński.

Polski prezydent przypomniał bohaterski wyczyn powstańców. - Niewielu z nich ocalało, a ci, którym się to udało, kontynuowali walkę i uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim - mówił Lech Kaczyński. - Chwała bohaterom getta, chwała bohaterom innych powstań żydowskich. Pamięć o nich nie zginie.

Lech Kaczyński: żołnierze warszawskiego Getta walczyli o honor
Lech Kaczyński: żołnierze warszawskiego Getta walczyli o honorTVN24

Prezydent przypomniał, że w 1948 roku powstało państwo Izrael. - Dokonał się akt dziejowej sprawiedliwości - oświadczył.

Chwała bohaterom Zapaleniem zniczy przy d. Umschlagplatz i przy Kamieniu Pamięci przy ul. Miłej przez prezydentów: Polski - Lecha Kaczyńskiego i Izraela - Szimona Peresa rozpoczęły się główne uroczystości 65. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Wśród obecnych znaleźli się także ostatni żyjący przywódca Powstania w Getcie Warszawskim Marek Edelman, i Irena Sendlerowa, która uratowała setki dzieci z warszawskiego getta.

Apel poległych

Kto zwyciężył z punktu widzenia historii? Cóż pozostawili ci straszni faszyści swym następnym pokoleniom? Tylko wstyd i hańbę, przekleństwo i zatracenie. Szimon Peres

Pamięć poległych uczczono także apelem poległych, odmówieniem kadiszu i modlitwy ekumenicznej za zmarłych oraz odśpiewaniem psalmu "El Malle Rachamim". Modlitwę ekumeniczną za zmarłych odmówiło trzech ordynariuszy polowych WP: biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski, ewangelicki biskup polowy gen. Ryszard Borski oraz prawosławny biskup polowy gen. Miron Chodakowski.

Wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta złożyli też premier Donald Tusk wraz z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz pełnomocnikiem rządu do spraw Dialogu Międzynarodowego Władysławem Bartoszewskim.

Czas zagłady, czas holokaustu jest dzisiaj odległy o dwa pokolenia, ale także i dzisiaj nie możemy zapomnieć o tym, co zdarzyło się wtedy. (...) Musimy to być czujni. Lech Kaczyński

Odznaczenia dla bohaterów

Po południu prezydenci Polski i Izraela wręczyli też odznaczenia bohaterom powstania w getcie oraz "strażnikom pamięci" - polskim naukowcom zajmującym się tym powstaniem oraz muzealnikom, nauczycielom, działaczom społecznym i samorządowym propagującym wiedzę o holokauście. - Jesteśmy miejscem wielkiej żydowskiej pamięci - powiedział Lech Kaczyński podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent podkreślił też wielkie zaangażowanie Żydów w walce o polski interesy narodowe na długo przed II Wojną Światową. - Oni brali udział w Powstaniu Kościuszkowskim, pierwszym wielkim powstaniu narodowym, w gwardii narodowej w okresie Powstania Listopadowego. Brali szczególnie duży udział w trzecim wielkim powstaniu narodowym w latach 1863-1864. Inaczej mówiąc, są też częścią naszej historii. Naród żydowski jest związany z Polską od początku istnienia naszego państwa - podkreślał prezydent.

"To piękna zemsta"

Lech Kaczyński odniósł się też do słów prezydenta Peresa "o zemście" narodu żydowskiego. - Pan prezydent dziś pięknie mówił o zemście polegającej na tym, że istnieje dziś bardzo silne izraelskie państwo, że przoduje w niejednej dziedzinie wiedzy, że nie dało się pokonać mimo siedmiu agresji w ciągu ostatnich 60 lat. Taka zemsta jest istotnie piękna, ale poza tą zemstą potrzebna jest i pamięć. Pamięć, która jest bardzo silnie związana z moim krajem - mówił Kaczyński.

Prezydent Izreala podkreślał z kolei, że w Polsce "nigdy nie brakowało bohaterów" (wymienił tu Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego i Lecha Wałęsę). Peres podkreślił, że po holokauście może zdarzyć się wszystko co "nienormalne i zwariowane". Jednak najbardziej nienormalnym zjawiskiem jest według prezydenta Izraela istnienie "tych, którzy negują holokaust".

Peres wspominał, że kiedy przybył pierwszy raz do Warszawy, krótko po wojnie, miał wrażenie, że "miasto przeszło historyczny atak serca". - Jeszcze wszystko wyglądało jak chory człowiek na intensywnej terapii. Cieszę się, że Polska wyzdrowiała z tego ataku serca - mówił.

Zaapelował też do żyjących bohaterów powstania w Getcie Warszawskim, aby jako świadkowie zagłady opowiadali o tym, czego byli uczestnikami. - Na nas spoczywa wielki obowiązek opowiadania tego wszystkiego, nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Musimy sprawić, aby takie rzeczy nie zdarzyły się już więcej - podkreślał.

Uroczyste obchody w 65. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie zakończy koncert Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej w Teatrze Wielkim.

Tysiąc bohaterów

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Było próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta przez Niemców. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Użyto pojazdów opancerzonych, artylerii, a także lotnictwa.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W lutym w pożarze apartamentowca w Walencji zginęło dziesięć osób, spłonęło ponad 130 mieszkań. Hiszpańska policja ustaliła, że przyczyną pożaru była awaria lodówki, a dokładniej wyciek łatwopalnej substancji chłodniczej z tylnej części urządzenia.

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w jednym wpisie w mediach społecznościowych skomentował trzy sobotnie wydarzenia. Nawiązał między innymi do ministra Marcina Kierwińskiego i jego wystąpienia w czasie obchodów Dnia Strażaka.

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

Źródło:
tvn24.pl

Zamknijmy to, bo to jest trochę żenujące, żeby w Dzień Strażaka, czyli bohaterów, którzy ratują nasze życie, skupiać się na incydencie rozdmuchanym przez prawicowy Twitter - mówił wicemarszałek Piotr Zgorzelski o dyskusji na temat trzeźwości szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego podczas przemówienia na placu Piłsudskiego. - To naprawdę źle wyglądało. Ja bym po prostu pojechał do domu i nie komentował tego więcej - powiedział Waldemar Buda z PiS.

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Źródło:
TVN24

16-letni chłopiec utonął w jeziorze Skoki w powiecie włocławskim (Kujawsko-Pomorskie). Mimo podjętej reanimacji, chłopca nie udało się uratować.

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Źródło:
tvn24.pl

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

W ostatni dzień długiego majowego weekendu we wschodniej połowie kraju nadal będzie słonecznie, a temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski należy spodziewać się deszczu i burz.

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski trafił do bazy osób poszukiwanych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podały rosyjskie agencje RIA Nowosti i TASS. Poinformowały, że "wszczęto przeciwko niemu sprawę karną". Ukraiński resort dyplomacji mówi o "desperacji rosyjskiej machiny państwowej i propagandy".

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Źródło:
TASS, RIA Nowosti, Reuters, NV, Ukraińska Prawda

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trzy przyczepy kempingowe spłonęły w Jastarni (Pomorze). Osoby przebywające na polu kempingowym poprzesuwały pozostałe przyczepy, dzięki czemu nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Źródło:
PAP

Średnia dzienna liczba rosyjskich strat w ludziach w Ukrainie to 899 żołnierzy - szacuje brytyjski resort obrony. Liczba uwzględnia zabitych i rannych. W niedzielnym raporcie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych podano, że w ciągu ostatniej doby zostało "wyeliminowanych" 1260 rosyjskich wojskowych.

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

Czuję, że to finał długiej podróży w edukacji - powiedział stuletni weteran Jack Milton, który po blisko 60 latach od ukończenia studiów odebrał dyplom na Uniwersytecie Marylandu w Stanach Zjednoczonych. Milton nie mógł uczestniczyć w uroczystości rozdania dyplomów po skończonej edukacji w 1966 roku, bo został powołany na wojnę w Wietnamie.

Stuletni weteran odebrał dyplom po prawie 60 latach od ukończenia studiów

Stuletni weteran odebrał dyplom po prawie 60 latach od ukończenia studiów

Źródło:
Fox News

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cztery osoby, w tym dwóch ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odniosło obrażenia w wypadku, do którego doszło w Dołżycy (Podkarpacie). Ratownicy jechali na pomoc turyście, zderzyli się z dwoma innymi samochodami. Ktoś bez wiedzy i zgody GOPR uruchomił zbiórkę pieniędzy na nowe auto dla ratowników. W sobotę po godzinie 11 została wycofana.

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie, który ma "zakończyć epokę anonimowości" w dziełach, gdzie występują dublerzy. "Kaskader", w którym zagrały takie gwiazdy, jak Ryan Gosling czy Emily Blunt, wszedł właśnie do kin. Pod koniec tego roku w polskich kinach pojawi się z kolei dzieło, na które czekali miłośnicy Króla Lwa. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24