Według Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego wiele się zmieniło przez ostatnich 10 lat. Polskie nastolatki są coraz mniej nieufne wobec Żydow, pisze "Rzeczpospolita".
Z ankiety przeprowadzonej na 1000 uczniów w wieku 17 – 18 lat wynika m.in., że opinia o Żydach "mających zbyt duży wpływ na to, co dzieje się w Polsce", jest dziś wśród młodzieży coraz rzadsza. Takiego zdania jest zaledwie 15 proc. 18-latków - dziesięć lat temu była to jedna trzecia respondentów, czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
Rośnie tolerancja
Rzadsze jest też przekonanie, że wielu polskich polityków jest pochodzenia żydowskiego - dziś uważa tak zaledwie 8 proc. młodych.
To normalna kolej rzeczy. Dziś w Polsce większość mediów i rodzin nie przekazuje treści antysemickich. prof. Paweł Śpiewak, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego
– To normalna kolej rzeczy. Dziś w Polsce większość mediów i rodzin nie przekazuje treści antysemickich. Jestem przekonany, że takie postawy będą w naturalny sposób wygaszane – ocenia w "Rzeczpospolitej" prof. Paweł Śpiewak, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zmalała też ilość negatywnych opinii nt. mniejszości narodowych: 55 proc. młodych, czyli o 33 proc. więcej niż w 1998 r., zaprzecza, by mniejszości miały szkodzić Polsce i Polakom.
– Młodzi, wyedukowani Polacy są bardziej otwarci niż ludzie starsi – komentuje dr Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW.
Nie do końca pozytywnie
Niektóre wskaźniki w badaniu CBH UJ jednak zaskakują, pisze "Rzeczpospolita". Aż 15 proc. 18-latków zgadza się z twierdzeniem, iż współcześni Żydzi ponoszą winę za śmierć Chrystusa na krzyżu. Tymczasem 10 lat temu było to zaledwie 8,5 proc.
– Obecność tego zabobonu wśród młodzieży jest wynikiem zaniedbań Kościoła i tych, którzy uczą młodzież religii – ocenia prof. Marek Kucia, dyrektor Instytutu Socjologii UJ.
Musimy zintensyfikować nauczanie ewangelii w myśl zasady „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Wyzwoli m.in. od takich przesądów i fałszu. Józef Guzdek, krakowski biskup pomocniczy
Józef Guzdek, krakowski biskup pomocniczy nie kryje zaskoczenia z odpowiedzi na to pytanie. – Musimy zintensyfikować nauczanie ewangelii w myśl zasady "poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli". Wyzwoli m.in. od takich przesądów i fałszu – podkreśla.
Przepaść między młodymi
Postawy uczniów liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych są jednak zróżnicowane.
10 proc. licealistów żywi przekonanie, że Żydzi odpowiadają za ukrzyżowanie. Tymczasem wśród uczniów zawodówek aż 26 proc. podziela takie zdanie.
Także podczas, gdy antysemickie napisy na murach przeszkadzają niemal połowie uczących się w liceach, w szkołach zawodowych nie może na nie patrzeć już tylko 29 proc.
Czy te wskaźniki można zmienić, pyta "Rzeczpospolita"? Autorzy ankiety odpowiadają twierdząco. – Badanie posłuży wypracowaniu skutecznych strategii edukacyjnych – podkreśla dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs z CBH UJ.
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: EPA