W Marszu Żywych, który odbędzie się po raz 24. mają wziąć udział młodzi Żydzi z całego świata, a także ich polscy rówieśnicy. Młodzież przejdzie trzykilometrową Drogę Śmierci z byłego obozu Auschwitz I do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, by uczcić pamięć ofiar Holokaustu.
Marsz Żywych to projekt, w którym młodzi Żydzi odwiedzają miejsca Zagłady, utworzone przez Niemców podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. W ten sposób poznają historię Żydów w Polsce, spotykają się z rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata. Kulminacyjnym wydarzeniem jest przemarsz, który odbywa się to tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa).
70 lat po wyzwoleniu obozu
Pierwszy Marsz odbył się w 1988 roku. Kolejne odbywały się co dwa lata, a od 1996 r. - rokrocznie. Najliczniejszy przeszedł 10 lat temu. Uczestniczyło w nim 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W Marszach uczestniczyli m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań.
27 stycznia 2015 roku minęło 70 lat od wyzwolenia obozu Auschwitz. Niemcy założyli go w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Autor: geb/kka / Źródło: PAP