Zbliża się czwarta rocznica śmierci Jana Pawła II i obchody z nią związane, lecz tzw. "pokolenie JP2" nie ma się najlepiej. Z przeprowadzonych badań wynika, że dla młodych Polaków religia i Kościół nie są szczególnie ważne - znajdują się na końcu listy ich "priorytetów" - pisze dziennik "Metro".
Cytowane badania SMG KRC dotyczyły Polaków pomiędzy 24. a 34. rokiem życia. Wynika z nich, że dla tych osób najważniejsza jest prawdziwa miłość (51 proc.), luksus i możliwość zaspokojenia materialnych potrzeb (34 proc.), a także niezależność i wolność wyboru (30 proc.).
Religia, Kościół, wiara odstają od ich wizji życia - jedynie trzy proc. ankietowanych przyznaje, że chce prowadzić je zgodne z nakazami religii.
Do kościoła chodzi co trzeci
Młodzi Polacy rzadko chodzą do kościoła. Tylko co trzeci z nich uczestniczy regularnie w mszach świętych (32 proc.) - w dużych miastach jest jeszcze gorzej, bo tylko co piąty (21 proc.). Przeważająca większość (blisko 64 proc.), pojawia się w kościele od czasu do czasu, bądź jedynie przy specjalnych okazjach, takich jak śluby, pogrzeby czy komunie.
Co ciekawe, widać wyraźny związek między chodzeniem do Kościoła a posiadaniem dzieci. Spośród osób mających dzieci na mszę regularnie uczęszcza 37 proc., a spośród tych, którzy ich nie mają - 28 proc. - podaje "Metro".
Źródło: "Metro"
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu