Komisji śledczej do spraw VAT chcieli wszyscy. Prawo i Sprawiedliwość nie pozwoliło jednak badać okresu swoich rządów, czego domagała się opozycja. Posłowie prześledzą więc nadużycia powstałe tylko za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Materiał magazynu "Polska i świat".
Sejmowa komisja ustawodawcza opowiedziała się we wtorek za przyjęciem, z poprawkami, uchwały PiS w sprawie powołania komisji śledczej do spraw VAT.
Komisja będzie badać i oceniać prawidłowość oraz legalność działań, a także zaniedbania i zaniechania Skarbu Państwa związane z VAT i podatkiem akcyzowym, w okresie od grudnia 2007 do listopada 2015 roku, czyli w czasie rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zbadają tylko okres rządów PO-PSL
Nowoczesna chciałaby zbadać także lata 2005-2007, czyli okres pierwszych rządów PiS, a Kukiz'15 lata 2016 i 2017, czyli po wygranych przez PiS ostatnich wyborach parlamentarnych. Oba te projekty zostały przez komisję odrzucone. – Są tak dziwnym trafem wyjęte spod prac komisji – ocenił Arkadiusz Myrcha z Platformy Obywatelskiej.
– Trzeba wyjaśnić, jak to się działo, kto ponosi za to odpowiedzialność, że tak raptownie ta ściągalność podatków spadła, (...) że z budżetu zniknęły grube miliardy (złotych - red.) – przekonywał w rozmowie z TVN24 Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość).
Łukasz Schreiber (PiS) stwierdził z kolei, że rząd PO-PSL nie reagował w sprawie wyłudzeń VAT. – Jedyne działanie widoczne w tej sprawie do roku 2014 to było podwyższenie podatków – ocenił.
Zdaniem Pauliny Henning-Kloski (Nowoczesna), PiS będzie chciał wykorzystać tę komisję przed najbliższymi wyborami "do celów politycznych".
Była wiceminister finansów w rządzie PO-PSL, a dzisiaj posłanka Izabela Leszczyna sprawę bagatelizuje. – Nie udało się dorwać (byłego premiera Donalda - red.) Tuska podczas wyjaśniania katastrofy smoleńskiej, nie udało się komisji śledczej do spraw Amber Gold, no to być może przy komisji w sprawie VAT-u - ocenia.
Horała na czele komisji
Komisja śledcza ds. VAT będzie liczyła dziewięciu członków: pięciu z PiS i czterech z opozycji.
Obrady będzie prowadził Marcin Horała. Oprócz niego w komisji śledczej zasiądą, między innymi, specjalista od prawa podatkowego Mirosław Pampuch (Nowoczesna) i przedsiębiorca Marek Jakubiak (Kukiz'15).
Komisja śledcza zacznie pracę jeszcze w czerwcu.
Autor: pk/adso / Źródło: TVN24, PAP