Centralne obchody Święta Policji. Prezydent: fundamentem silnego państwa jest poczucie bezpieczeństwa zwykłego obywatela

Źródło:
PAP
Centralne obchody Święta Policji w Katowicach
Centralne obchody Święta Policji w Katowicach
TVN24
Centralne obchody Święta Policji w KatowicachTVN24

W Katowicach odbyły się centralne obchody Święta Policji. Wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda, który mówił podczas uroczystości, że "fundamentem silnego państwa jest poczucie bezpieczeństwa zwykłego obywatela". - Fundamentem bezpieczeństwa wewnętrznego są funkcjonariusze policji i innych służb - dodał.

W tym roku centralne obchody Święta Policji odbyły się w Katowicach dla uczczenia setnej rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Wpisywały się także w obchody stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. W uroczystym apelu na placu przy Spodku poza prezydentem wzięli udział m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, parlamentarzyści oraz przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że sobotnie uroczystości odbywały się w roku stulecia powstania polskiej policji na Górnym Śląsku, której szeregi sformowali ci, którzy wcześniej ten region wywalczyli dla Polski - jak mówił - "krwawiąc się w powstaniach śląskich". Wspomniał policjantów zamordowanych przez NKWD podczas zbrodni katyńskiej, poległych na frontach II wojny światowej i pomordowanych w obozach.

- Dla mnie ci wszyscy, którzy stanowią i tworzą polską policję, wykonują zadanie, które zawsze rozumiałem jako jedno z najważniejszych dla trwałości bezpieczeństwa państwa i dla budowania tego, co ja nazywałem państwem silnym. Bo fundamentem państwa silnego jest poczucie bezpieczeństwa zwykłego obywatela - mówił prezydent.

- Państwo jest rzeczywiście wtedy silne, kiedy jest bezpieczne i kiedy jest sprawiedliwe. Fundamentem bezpieczeństwa, tego wewnętrznego, są właśnie funkcjonariusze policji i innych służb - dodał.

Duda: funkcjonariusze od kilku lat muszą zdawać egzamin

Prezydent złożył wyrazy szacunku, podziękowania i życzenia funkcjonariuszom policji, podkreślając że należą oni do "absolutnej czołówki najbardziej szanowanych formacji służb w Polsce". Jak ocenił, mimo trudnych czasów funkcjonariusze zdają egzamin. - I to już niestety od kilu lat musicie go zdawać - zaznaczył.

W tym kontekście prezydent podziękował funkcjonariuszom za służbę w czasie pandemii COVID-19, a także za "wyjątkowo ofiarną służbę na granicy, przede wszystkim granicy polsko-białoruskiej" i wsparcie Straży Granicznej. Wskazał na wzmożone akcje patrolowe i kontrole na granicy. - Zatrzymaliście ponad sześć tysięcy nielegalnych migrantów, już poza granicą, już na terenie Polski, w terenie przygranicznym - mówił.

Prezydent podziękował także za pomoc imigrantom z Ukrainy, przyjmowanie ukraińskich rodzin policyjnych i wysyłanie pomocy na Ukrainę. W tym kontekście przypomniał, że Święto Policji odbywało się na pl. Henryka Sławika i Jozsefa Antalla, którzy podczas II wojny światowej uratowali tysiące uchodźców z Polski, głównie Żydów.

- Dziękuję za tę ofiarność, dziękuję także, za ciągle utrzymywany stan gotowości podwyższonej w związku z falą uchodźców z Ukrainy, w związku ze wszystkimi potencjalnymi i realnymi zagrożeniami wynikającymi z tego, że tuż za naszą granicą toczy się wojna – zaznaczył Duda. Na koniec wyraził zadowolenie, że program modernizacji służb mundurowych będzie skutkował poprawą warunków pracy, uzyskaniem nowoczesnego wyposażenia i w związku z tym bezpieczniejszą służbę.

Kamiński: w sytuacjach kryzysowych polska policja jest fundamentem działań państwa

Minister Mariusz Kamiński również podkreślał w swoim wystąpieniu, że funkcjonariuszom przyszło działać w niełatwych czasach - wielkich wyzwań i zagrożeń. - Widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą - ta wielomiesięczna, nieustanna agresja, jaka stamtąd płynie, ta brutalna wojna, jaka jest tuż obok granic naszego kraju - to są wielkie wyzwania - wskazał.

- Służby państwowe, wszystkie struktury państwa polskiego, zdają egzamin ze skutecznego działania, ale polska policja ten egzamin zdaje znakomicie, wspaniale, z realnymi, niezwykle ważnymi dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli efektami - ocenił.

Zwracając się bezpośrednio do policjantów mówił, że to właśnie oni razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami Wojska Polskiego - ramię w ramię - obronili integralność wschodniej granicy z Białością. - To wy, od pierwszych godzin wojny w Ukrainie byliście na granicy, zapanowaliście nad sytuacją, uniemożliwiliście chaos, który mógł tam zapanować, gdyby was nie było - mówił.

Zaznaczył, że funkcjonariusze dali poczucie bezpieczeństwa setkom tysięcy kobiet i dzieci z Ukrainy, uciekającym przed wojną. - To wasza wielka zasługa. To pokazuje, że w sytuacjach kryzysowych polska policja jest fundamentem działań państwa, jest formacją uniwersalną, działającą szybko, sprawnie i skutecznie - wskazał. Dodał, że jest to wielki sukces funkcjonariuszy, ponieważ "formacja policyjna jest mocnym fundamentem naszego państwa, a w sytuacjach kryzysowych - niezwykle skutecznym".

Kamiński oświadczył, że jest dumny z tego, że może nadzorować "tak fantastyczne formacje, jakie podlegają ministrowi spraw wewnętrznych, a w szczególności polską policję". Także on wyraził zadowolenie z nowej ustawy modernizacyjnej, zgodnie z którą na służby podległe MSWiA w najbliższych czterech latach zostanie przekazanych 10 miliardów złotych, z czego 6,5 miliarda złotych na policję.

Szymczyk: jesteśmy wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy

Również komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w swoim wystąpieniu nawiązał do rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Obraz tego dzielnego kraju, przesiąkniętego zniszczeniem i ludzkim cierpieniem pozostanie ze mną już na zawsze – zaznaczył. Szef policji podkreślił, że jego formacja nieustannie stoi na straży bezpieczeństwa kraju i obywateli, "niezależnie od tego czy Polska zmaga się z pandemią, szturmem na granicę z Białorusią czy też napływem kilku milionów uciekających przed wojną obywateli Ukrainy".

- Ilekroć dojdzie do wypadku drogowego, kradzieży, bójki czy też awantury domowej, jesteśmy wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Podejmujemy miliony interwencji – powiedział generał.

Wspomniał policjantów, którzy stracili życie na służbie, m.in. aspiranta Michała Kędzierskiego, zastrzelonego przed rokiem w Raciborzu. Dziękował funkcjonariuszom i pracownikom policji za ich codzienną pracę w trudnych czasach, profesjonalizm i odpowiedzialność. - Codziennie podziwiam was jak umiejętnie godzicie życie zawodowe z osobistym i doskonale zdaję sobie sprawę, że dzieje się to bardzo często kosztem wielu wyrzeczeń – mówił.

Akty mianowania na stopnie generalskie oraz odznaczenia państwowe

Prezydent Duda wręczył podczas uroczystości akty mianowania na stopnie generalskie oraz odznaczenia państwowe zasłużonym funkcjonariuszom i pracownikom policji, a minister Kamiński wręczył nominowanym generałom pamiątkowe szable oraz odznaczenia resortowe innym funkcjonariuszom i pracownikom. Wśród odznaczonych był komendant Szymczyk, który odebrał z rąk prezydenta Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla umacniania porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz osiągnięcia w służbie państwu i społeczeństwu.

Podczas apelu absolwenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odebrali nominacje na pierwsze stopnie oficerskie. Nagrodzono też laureatów konkursu "Policjant, który mi pomógł". Podczas uroczystości odbyła się także ceremonia ślubowania rozpoczynających służbę policjantów z garnizonu śląskiego. Obchody Święta Policji zakończyła defilada pododdziałów uczestniczących w ceremonii.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1005 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Kijowie nad ranem słychać było eksplozje. Według agencji Reutera, Ukraina straciła 40 procent zajętych terenów w rosyjskich obwodzie kurskim. Trwają rozmowy sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej. Władimir Putin chce umarzać kredyty żołnierzom walczącym na froncie i ich żonom. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznaliśmy kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Prawo i Sprawiedliwość ogłosi, kto powalczy o schedę po Andrzeju Dudzie. Policjant zastrzelony podczas interwencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 24 listopada.

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent-elekt Donald Trump wybrał Brooke Rollins, prezes America First Policy Institute, na stanowisko sekretarza rolnictwa. To jego wieloletnia bliska współpracowniczka. Jeśli jej kandydaturę zatwierdzi kontrolowany przez republikanów Senat, 52-latka stanie na czele departamentu zatrudniającego w całym kraju 100 tysięcy osób.

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

Źródło:
PAP

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Państwa rozwijające się będą otrzymywać 300 miliardów dolarów rocznie od krajów bogatszych na przeciwdziałanie zmianom klimatu - uzgodnili negocjatorzy na szczycie klimatycznym COP29 w Baku w nocy z soboty na niedzielę. Oznacza to wzrost o 200 miliardów w stosunku do obecnego wsparcia.

"Początek nowej ery" w walce z katastrofą klimatyczną. Jest porozumienie

"Początek nowej ery" w walce z katastrofą klimatyczną. Jest porozumienie

Źródło:
PAP

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe" generał Giennadij Anaszkin został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy - podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych.

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Źródło:
PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Na farmie wiatrowej w okolicach miejscowości Sulechówko (woj. zachodniopomorskie) spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka. Wcześniej miejsce pożaru przez prawie siedem godzin zabezpieczali strażacy, bo tylko do tego mogły ograniczać się ich działania. - Ze wstępnych oględzin wynikało, że mogło dojść do wyładowania atmosferycznego - poinformował rzecznik PSP w Sławnie mł. kpt. Mariusz Sieciński.

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Według włoskiego ministra obrony Guido Crosetto Władimir Putin nie chce rozszerzać wojny z Ukrainą na inne kraje. Tak skomentował w sobotę groźby przywódcy Rosji kierowane wobec Zachodu. W poniedziałek we Włoszech rozpocznie się spotkanie szefów dyplomacji państw G7. Wojna w Ukrainie ma być jednym z głównym tematów.

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

Źródło:
PAP

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W nocy w części Polski spodziewane są oblodzenia i opady marznące, niebezpieczeństwo może nieść również silny wiatr. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium