Kaczyński: Jest źle we wszystkich dziedzinach, ale możemy z tego wyjść

Kaczyński: Jest źle we wszystkich dziedzinach, ale możemy z tego wyjść
Kaczyński: Jest źle we wszystkich dziedzinach, ale możemy z tego wyjść
tvn24
Prezes PiS przyjechał do Środy Wielkopolskiejtvn24

- To, że jest źle, to wszyscy wiemy, więc w gruncie rzeczy nie bardzo jest sens o tym mówić. Jest źle właściwie we wszystkich dziedzinach, ale naszym zadaniem nie jest powtarzanie tego, a jest mówienie o tym, że można coś zmienić, że w Polsce może być inaczej i że możemy z tego wyjść - powiedział w sobotę podczas wizyty w Środzie Wielkopolskiej szef PiS Jarosław Kaczyński.

Były premier swoje wystąpienie rozpoczął od tematu bezrobocia. - Najpierw sprawa polskiej pracy. To jest polski problem. Dziś tej pracy jest coraz mniej, ludzie dostają wypowiedzenie, jest strach, socjologowie mówią, że zaczyna on już ludzi paraliżować, lęk przed utratą pracy, poczucie beznadziejności. To jest wyzwanie numer jeden. Czy jest na to wyzwanie jakaś odpowiedź? Jeśli spojrzymy na praktykę rządzenia, to możemy powiedzieć, że nie ma. Rząd w tej sprawie nie robi nic - podkreślił Kaczyński.

I dodał: - Ale nie jest tak źle. Są programy walki z bezrobociem, jest program PiS na walkę z bezrobociem właśnie w takich miejscach jak Środa Wielkopolska. Można i nie trzeba do tego gigantycznych środków. Nowe miejsca pracy mogą powstawać i będzie przełamywana bierność, która powoduje, że różne możliwości nie są wykorzystywane - podkreślił szef PiS.

1,2 mln miejsc pracy

Według prezesa PiS w Polsce "nie ma tego wszystkiego, co powoduje, że człowiek, który nie ma pracy, może powiedzieć - spróbuję coś zrobić sam, ruszę do przodu, nie będę czekał, wyjeżdżał, zmywał naczyń daleko od naszych granic, tylko wykorzystam szansę".

- Ale PiS ma swój program, według którego stworzonych może zostać 1,2 mln miejsc pracy zwłaszcza w małych miastach i na wsiach. Można to zrobić i nie trzeba do tego gigantycznych środków. (...) Można wykorzystać to, że jesteśmy częścią wielkiego rynku europejskiego. Przecież teraz można założyć interes w Środzie Wielkopolskiej, a swoje usługi czy produkty można sprzedawać przez Internet nawet kilka tysięcy kilometrów stąd - powiedział prezes Kaczyński.

"Trzeba zmienić system podatkowy"

Według Kaczyńskiego, Polska potrzebuje dodatkowych pieniędzy poprzez zmianę systemu podatkowego. - To jest wyzwanie dla każdego rządu, bo dziś praca jest w Polsce problemem numer jeden. Mówiąc o pracy mówiłem też o pieniądzach, które powinny być na to przeznaczone. To jest też dziś ogromny problem, problem finansów publicznych. Te pieniądze powinny być właściwie wykorzystywane, a przede wszystkim powinny w ogóle być, a dziś mamy załamanie i sytuację bardzo trudną. (...) W Polsce trzeba zmienić system podatkowy, bo ten który jest, jest skrajnie niewydajny, a z drugiej strony niesprawiedliwy. Urzędy skarbowe są mechanizmem opresji, niszczenia przedsiębiorców niekiedy w sposób bardzo brutalny. Dziś ten system podatkowy jest tak zardzewiały, że urzędnicy skarbowi mogą robić, co chcą. (...) Tego bez zmiany prawa nie da się zmienić, bo przepisy podatkowe mają to do siebie, że od czasu do czasu trzeba je zmieniać - zastrzegł polityk. Dodał, że "być może stan, w którym ludzie zarabiający bardzo dużo, a płacą niskie podatki w jakiejś fazie polskiego rozwoju był właściwy, pchnął gospodarkę do przodu". - Dziś jest jednak stan patologiczny, bo dziś ludzie mniej zarabiający płacą dużo wyższe podatki i to jest stan, który musimy zmienić. Jest kryzys, nie ma pieniądzy i ludzie, którzy mają więcej, muszą więcej płacić. To jest normalne na całym świecie i tak musi być też w Polsce. My nie jesteśmy za tym, żeby podwyższać podatki. (...) Ale trzeba zlikwidować sfery nieopodatkowane: wielkie sieci handlowe, w wielkiej mierze banki, różnego rodzaju przedsiębiorstwa, szczególnie zagraniczne - powiedział Kaczyński.

Podkreślił, że trzeba z tym skończyć, bo "Polska jest po prostu okradana". - Odpowiednie projekty podatkowe, projekty ustaw już były złożone w Sejmie, ale zdążono już je odrzucić. My będziemy do nich wracać, bo w tej chwili innego sposobu wyjścia z zapaści finansów publicznych nie ma - powiedział Jarosław Kaczyński.

"Ludzie niesłychanie oszukiwani"

Według szefa PiS "ci, którzy dziś rządzą Polską, to widzą".

- Zaczynają się różnego rodzaju manipulacje wokół państwa pieniędzy. Ja mogę z pewną dumą powiedzieć, że należałem do tych bardzo nielicznych, którzy od samego początku w Sejmie, kiedy to uchwalono, byli przeciwko OFE. Zdawaliśmy sobie sprawę, była nas niewielka grupka, że społeczeństwo jest w niesłychanie bezczelny sposób oszukiwane, że trwa propaganda. Ludziom wmawiano, że OFE da im znakomite emerytury, a ci, którzy to przygotowali, doskonale wiedzieli, że to w najlepszym wypadku będzie znaczne obniżenie - powiedział Kaczyński.

"Tragedia w emeryturach"

Zaznaczył, że w emeryturach "mamy sytuację, w której szykuje się pewnego rodzaju tragedia". - Dlatego my nie jesteśmy obrońcami OFE, wręcz przeciwnie - deklarował prezes PiS. Zauważył, że płacący do OFE "nie ma żadnej gwarancji, co z tego będzie dla niego". - To jest gra w ruletkę - powiedział Kaczyński.

I zapewnił: - My jesteśmy za tym, żeby państwo na własny koszt przeprowadziło wielką kampanię, żeby ludzie to wiedzieli. Bo wciąż wielu Polaków, szczególnie młodszego i średniego pokolenia, nie zdaje sobie z tego sprawy, a później prawo wyboru tak jak na Węgrzech. To jest jakieś rozwiązanie. Dziś mówi się o tym, żeby te pieniądze zabrać, oczywiście niby zabrać do ZUS, ale nie jest z tym związana kolejna sprawa, przywrócenia solidarnego mechanizmu tworzenia uprawnień emerytalnych. Ten mechanizm na indywidualne rachunki bardzo znacznej części społeczeństwa się podoba. Tylko on oznacza, że znaczna część społeczeństwa będzie miała takie emerytury, że albo państwo będzie musiało do tego dopłacać, albo będzie śmierć głodowa - powiedział były premier.

W związku z tym - zdaniem Kaczyńskiego - stoimy przed koniecznością "postawienia przed Polakami pewnego wyboru". - Uważamy, że to społeczeństwo powinno zdecydować, być może w referendum, ale trzeba Polakom jasno powiedzieć, co to oznacza. Nie wolno ich w żadnym wypadku oszukiwać. W tym momencie mamy do czynienia właśnie z sytuacją wprowadzania w błąd, a w gruncie rzeczy pożarowym ratowaniem finansów publicznych, żeby tylko pewnych interesów przypadkiem nie naruszyć, a jakoś na swoje wyjść kosztem nas wszystkich. Tu też są rozwiązania, tylko trzeba zaufać społeczeństwu i przestać myśleć w kategoriach (...) "jak najdalej społeczeństwo od decyzji" - powiedział Kaczyński. I dodał, że "w wielu sprawach powinny być referenda", ale też "uczciwe informowanie społeczeństwa, co oznaczają poszczególne rozwiązania".

Zmiany w służbie zdrowia i w kodeksie karnym

Odnosząc się do służby zdrowia prezes PiS opowiedział się za finansowaniem jej z budżetu państwa. - Trzeba mieć odwagę powiedzenia czegoś jasno - musi być zastrzeżony pewien procent PKB na służbę zdrowia i to musi być po prostu zapisane w budżecie, bo tylko te pieniądze są dobrze pilnowane, i nie rozlatują się w różne miejsca. To nie oznacza do powrotu sytuacji w PRL-u, ale u podstaw nowego systemu musi być budżet. Szczegóły tego programu przedstawi niedługo Bolesław Piecha - powiedział prezes PIS. Jarosław Kaczyński ostrzegał też zebranych przed projektem zmiany kodeksu postępowania karnego. - Jego charakter będzie taki, że jeżeli teraz uniewinnienia to 2 proc. (...) to w nowym będzie uniewinnień dziesiątki razy więcej, a ktoś kto ma dobrego adwokata, to będzie go trudno skazać. To jest taki projekt adwokacki, przygotowany przez lobby adwokackie, ale dlaczego minister Gowin go forsuje, to już jego należałoby zapytać. W Polsce narasta przestępczość i jak przestępcy dostaną taki prezent, to wrócimy do sytuacji z lat 90-tych.(...) My będziemy się temu przeciwstawiali na wszystkie sposoby. W Polsce z przestępczością trzeba walczyć uczciwie, ale w sposób bardzo zdecydowany - dodał. Wystąpieniu prezesa PiS w ośrodku kultury w Środzie Wielkopolskiej przysłuchiwało się ponad 400 osób.

Autor: mn,db//bgr,mtom / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w zabytkowy kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w zabytkowy kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę pożegnano dziesięcioro dzieci, zabitych w sobotnim ataku Hezbollahu na miasteczko Madżdal Szams na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. W pogrzebie wzięły udział tysiące ludzi.

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Źródło:
PAP

Plan pokojowy będzie gotowy do końca listopada. Zostanie poprzedzony serią rozmów z krajami trzecimi na temat integralności terytorialnej naszego państwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Źródło:
PAP

Ostatni weekend lipca we Włoszech jest najgorętszy z dotychczasowych w tym roku. Temperatura dochodzi do około 40 stopni Celsjusza. Przed skutkami upałów ostrzega polskich turystów ambasada RP we Włoszech.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Bydgoszczy 25-latek poruszał się na hulajnodze z prędkością 55 km/h. Zmierzyli mu ją videorejestratorem policjanci, którzy akurat przemieszczali się ulicą Glinki. Mężczyzna został ukarany mandatem.

Jechał hulajnogą 55 km/h, dostał mandat. Nagranie

Jechał hulajnogą 55 km/h, dostał mandat. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do wczesnych godzin porannych trwało dogaszanie pożaru budynku w stylu świdermajer w Otwocku. To już kolejny pożar pustostanu przy ulicy Reymonta.

Opuszczony świdermajer płonął kolejny raz

Opuszczony świdermajer płonął kolejny raz

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Japoński Mitsubishi Motors ma dołączyć do sojuszu między Honda Motor i Nissan Motor, tworząc grupę samochodową o łącznej sprzedaży ponad 8 milionów pojazdów, poinformował w niedzielę dziennik biznesowy Nikkei.

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Źródło:
PAP

W Piastowie kierująca autem osobowym zjechała z jezdni, a jej auto dachowało. Kobieta nie przeżyła wypadku.

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Jak PKW weźmie wszystkie materiały z resortów, wszystkie materiały z prokuratury, będzie miała czarno na białym, że to były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy - mówił w TVN24 Tomasz Trela (Lewica), komentując sprawę subwencji wyborczej dla PiS. - Mamy podejrzenia, że w tym zakresie PKW może działać politycznie - stwierdził Krzysztof Szczucki (PiS). O sprawię dyskutowali goście "Kawy na ławę".

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

Źródło:
TVN24

W jednej ze szkół średnich w Kapsztadzie w RPA biali uczniowie zamknęli w klatkach swoich czarnych kolegów z klasy i "sprzedawali" ich jako niewolników - donoszą miejscowe media. Rasistowskie zabawy nagrali i rozpowszechnili w mediach społecznościowych.

"Aukcja niewolników" w liceum. "Syna wepchnięto do klatki. Licytowali cenę"

"Aukcja niewolników" w liceum. "Syna wepchnięto do klatki. Licytowali cenę"

Źródło:
PAP

Malijscy rebelianci z grupy etnicznej Tuaregów powiadomili, że zabili i zranili dziesiątki żołnierzy armii Mali, a także rosyjskich najemników z byłej Grupy Wagnera podczas walk w pobliżu granicy z Algierią - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat ruchu rebeliantów CSP-PSD.

Rosjanie w tuareskiej pułapce. Mogło zginąć kilkudziesięciu byłych wagnerowców 

Rosjanie w tuareskiej pułapce. Mogło zginąć kilkudziesięciu byłych wagnerowców 

Źródło:
PAP

W wyniku ataku ukraińskich dronów na obwód kurski w Rosji doszło do pożaru magazynu paliw. Trzy zbiorniki stanęły w ogniu - poinformował w niedzielę w godzinach porannych gubernator tego regionu Aleksiej Smirnow.

Potężny pożar po ataku dronów w Rosji. Trzy zbiorniki z paliwem stanęły w ogniu

Potężny pożar po ataku dronów w Rosji. Trzy zbiorniki z paliwem stanęły w ogniu

Źródło:
PAP

Pogoda nad morzem i na Mazurach dziś nie będzie rozpieszczać. Spodziewamy się częstych opadów deszczu i silnego wiatru. - Zwłaszcza na dużych jeziorach, jak Śniardwy, Mamry, wiatr rozpędzi się naprawdę bardzo solidnie i może być niebezpieczny - podkreślał w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Pogoda nad morzem i na Mazurach "będzie przypominać październik"

Pogoda nad morzem i na Mazurach "będzie przypominać październik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę od rana nad niektórymi regionami kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest dużo mniejsze niż się spodziewano - wynika z informacji, które przekazały redakcji biznesowej portalu tvn24.pl banki. Wszystko przez nowe zasady programu, które mocno zawęziły liczbę osób uprawnionych do skorzystania z pomocy. Wykluczona została przede wszystkim jedna grupa kredytobiorców.

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Źródło:
tvn24.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP