Gimnazjum "Dyslektyk", w którym doszło do przecieku, zostanie zlikwidowane. Pod koniec kwietnia z tego warszawskiego gimnazjum do internetu wyciekły testy egzaminu gimnazjalnego.
Wniosek o zamknięcie feralnego gimnazjum zgłosiło do Biura Edukacji mazowieckie Kuratorium Oświaty. Biuro przychyliło się do tego wniosku. - Oznacza to likwidację szkoły - ujawniła dyrektor warszawskiego Biura Edukacji Jolanta Lipszyc.
- Kuratorium wydało opinię na temat szkoły i przygotowało wniosek o cofnięcie szkole uprawnień publicznych po szczegółowej kontroli i analizie. Muszą więc być tam argumenty niepodważalne. Nie sądzę by odpowiedź Urzędu Miasta na wniosek kuratorium była negatywna - powiedziała w piątek Lipszyc.
Uczniowie pójdą gdzie indziej
Jak wyjaśniła, odebranie szkole niepublicznej uprawnień szkoły publicznej, oznacza de facto jej likwidację, gdyż placówka traci dotację od samorządu. - Szkoła, która utrzymywała się z dotacji, nie będzie miała środków na funkcjonowanie - powiedziała dyrektor Biura Edukacji. Lipszyc zapewniła, że uczniowie szkoły od nowego roku szkolnego będą mieli możliwość kontynuowania nauki w innych szkołach. - Pomożemy im znaleźć odpowiednie dla ich potrzeb szkoły. Oczywiście ostateczny głos w kwestii wyboru szkoły będzie należał do rodziców - powiedział w czwartek rzecznik prasowy mazowieckiego Kuratorium Oświaty Andrzej Kulmatycki.
Egzaminy jeszcze raz
Pod koniec kwietnia w związku z przeciekiem testów przygotowanych na egzamin gimnazjalny do internetu Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła dyrektorce gimnazjum "Dyslektyk" Wiesławie P. i szkolnej woźnej Iwonie Z. zarzut ujawnienia tajemnicy służbowej. Uczniom "Dyslektyka" unieważniono egzamin gimnazjalny w części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej oraz odwołano egzamin w części językowej. W dodatkowym terminie - 2, 3 i 4 czerwca br. będą musieli oni jeszcze raz do niego przystąpić. Nad prawidłowością jego organizacji i przebiegu będzie czuwało kuratorium oświaty i Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24