Około 5,5 mln zł zebrano na budowę Centrum Opatrzności Bożej podczas II Dnia Dziękczynienia - poinformował na konferencji prasowej prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. Obecnie montowane są elementy konstrukcyjne kopuły świątyni, która ma być gotowa we wrześniu przyszłego roku. Wtedy cała świątynia będzie w stanie surowym.
W tym roku powody do dziękczynienia są wyjątkowe - powiedział abp Kazimierz Nycz. - 30. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 20-lecie odzyskania niepodległości i 10. rocznica papieskiego przemówienia w polskim parlamencie - wymienił metropolita warszawski.
Nie byłoby wolnej Polski bez trudu i ofiary wielu ludzi. Nie byłoby papieża z Polski i wolnościowego zrywu bez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, jego Wielkiej Nowenny i obchodów Millenium Polski. Nie byłoby roku 1989 bez wielu osób zaangażowanych w Solidarność i bez Kościoła. Nie byłoby upadku komunizmu, ani zmiany mapy w Europy, ani wolności i jego charyzmatycznej roli, jaką odegrał we współczesnym świecie. Wierzę, że to było działanie Bożej Opatrzności. Abp Kazimierz Nycz
Na cześć Solidarności
Arcybiskup Nycz poinformował, że przyszłoroczny Dzień Dziękczynienia będzie poświęcony 30. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność".
Będzie dedykowany tym, którzy ponieśli szczególną ofiarę: ks. Jerzemu Popiełuszce, kapelanowi Solidarności oraz Janowi Pawłowi II. Abp Nycz wyraził nadzieję, że w 2010 roku zostanie on beatyfikowany.
Praca wre
Prezes Centrum Opatrzności Bożej, Piotr Gaweł podsumowując tegoroczne działania Zarządu Centrum, powiedział, że jego prace koncentrowały się głównie na konkursie na projekt Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, przygotowaniem Dnia Dziękczynienia oraz pozyskiwaniem środków na budowę Centrum Opatrzności Bożej. Zapowiedział, że w przyszłym roku Centrum będzie pracować nad scenariuszem ekspozycji Muzeum oraz projektem wystawy.
Ks. Paweł Bekus, przedstawiciel Archidiecezji Warszawskiej ds. budowy świątyni Opatrzności Bożej, dodał, że w tym roku Centrum przekazało na budowę łącznie 4 mln zł. Poinformował też, że od początku tego roku w wilanowskiej świątyni zbudowano chór (pomieści orkiestry symfoniczne lub kilkuset chórzystów), zamontowano dyble zamykające konstrukcję portali (symbolicznych bram do wolności otaczających świątynię z czterech stron).
Obecnie prowadzone są prace przy budowie kopuły. Najwyższy punkt konstrukcji świątyni sięga już blisko 50 metrów, czyli prawie tyle, ile ma 16-piętrowy budynek. Całość ma mieć 75 metrów wysokości - w tym pięciometrowy krzyż, ulokowany centralnie na ażurowej konstrukcji.
Ks. Bekus dodał, że przy sprzyjających warunkach pogodowych we wrześniu przyszłego roku kopuła będzie ukończona, a tym samym cała świątynia w stanie surowym.
Idea Dziękczynienia
Dzień Dziękczynienia, który ma być obchodzony w każdą pierwszą niedzielę czerwca, został zorganizowany z inicjatywy metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Pierwszy taki dzień był zorganizowany w Warszawie, ale w zbiórkę na rzecz świątyni Opatrzności Bożej włączyły się wszystkie diecezje.
Idea Dnia Dziękczynienia jest związana z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 roku, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. Uzasadniając datę Dnia Dziękczynienia abp Nycz przypominał, że większość pielgrzymek Jana Pawła II do Polski odbywała się właśnie w czerwcu.
O budowie jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 (fot: PAP)