Odkąd ocena z religii jest liczona do średniej, katecheci przestali stawiać piątki na piękne oczy i zaczęli surowo oceniać uczniów. Ci w odpowiedzi unikają nauki przedmiotu, pisze "Metro".
Powodem jest rozporządzenie Romana Giertycha podpisane przez niego w czerwcu. Wtedy jako minister edukacji zdecydował, że z początkiem nowego roku szkolnego stopień wystawiany przez katechetę będzie tak samo ważny jak ten z matematyki czy polskiego. Wliczanie religii do średniej miało być zdaniem Giertycha sposobem na wzrost rangi tego przedmiotu.
Tymczasem z informacji płynących od dyrektorów szkół w całej Polsce wynika, że był to pomysł chybiony: od września z nauki religii zrezygnowały już setki uczniów. Np. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9 w Sosnowcu - 10 proc. wszystkich uczniów. - Na religię nie chodziło co roku ledwie kilka osób, teraz prawie cała jedna klasa, informuje Zbigniew Byszewski, dyrektor placówki.
Katecheci bronią się, że nikomu piątek na piękne oczy stawiać nie mogą. - Oczywiście wiele zależy od nauczyciela, ale oceniać jakoś trzeba, mówi Ewa Grabińska ucząca religii w jednym z lubelskich liceów. - A że młodzież rezygnuje z zajęć? Myślę, że to chwilowy bunt związany z tym, że do religii trzeba się teraz bardziej przykładać. Wrócą, jak uświadomią sobie, że na przykład do ślubu kościelnego potrzebne jest bierzmowanie. A do niego przygotowuje właśnie katecheza.
Źródło: Metro