Najnowsze

Wysychają biebrzańskie bagna i mokradła. "Brakuje nam milionów metrów sześciennych wody"

Najnowsze

Autor:
nina/ks
Źródło:
TVN24 Białystok
Wysychają bagna i mokradła nad Biebrzą
Wysychają bagna i mokradła nad Biebrzą
wideo 2/5
TVN24Wysychają bagna i mokradła nad Biebrzą

W Biebrzańskim Parku Narodowym brakuje milionów metrów sześciennych wody, które w poprzednich latach zalegały w gruntach - oceniają przedstawiciele parku. To powoduje, że wysychają tam bagna i mokradła. Jeśli sytuacja się nie zmieni, znad Biebrzy mogą odlecieć też ptaki.

- Wody w polskich rzekach jest coraz mniej - mówi Dominik Polesiński, hydrolog z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku.  

Niski poziom wody w rzekach, to wyższa temperatura wody i trudne warunki dla wszystkich form życia. Wody jest mniej nawet w dużych rzekach nizinnych takich jak Narew czy Biebrza.

 - Są miejsca, że można brodząc, przejść z jednej strony rzeki na drugą - wskazuje Polesiński i dodaje, że grozi nam susza.  

Skutki zmian klimatycznych

Nierównomierne opady w ciągu roku powodują wysychanie bagien i mokradeł w Biebrzańskim Parku Narodowym. 

- Brakuje wody i prawdopodobnie jest to skutek zmian klimatycznych. Obserwujemy zmiany rozkładu wielkości tych opadów w ciągu roku. Raz są ulewne deszcze, potem bywają bardzo długie sezony bez wody, czy też śniegu, co teraz widzimy - mówi Mariusz Siłakowski, wicedyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

To skutkuje tym, że w gruncie jest coraz mniej zapasów wody. W stosunku do poprzednich lat brakuje jej średnio 40-50 centymetrów. Zależne od wody ekosystemy bagienne w dłuższej perspektywie mogą przestać być bagnami.

- Biorąc pod uwagę wielkość obszaru, brakuje nam milionów metrów sześciennych wody, które normalnie tutaj zalegały i powodowały, że mieliśmy do czynienia rzeczywiście z bagnami - tłumaczy Siłakowski.

Biebrzański Park Narodowytvn24

Jak zauważają pracownicy Parku, od dwóch, trzech lat ten obszar jest mniej podobny do bagna, które znamy sprzed kilkunastu lat. Nie ma już wielkich rozlewisk wiosennych wzdłuż rzeki i na samych torfowiskach. Za brakiem wody mogą pójść kolejne zmiany w zbiorowiskach roślinnych, a następnie wśród zwierząt. Typowe dla bagien torfowiska mogą zacząć znikać i pojawią się zwykłe zbiorowiska łąkowe, a ptaki znad Biebrzy odlecą, przede wszystkim ptaki siewkowate, które uwielbiają warunki wodne. To bataliony, rydzyki, dubelty i wiele innych gatunków. Brodzą i żerują tam, gdzie jest woda.

Autor:nina/ks

Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości