Nowatorskie rozwiązanie wprowadzone zostało na cmentarzu komunalnym w Chełmie (Lubelskie). Odwiedzający groby, którzy mają problem z dźwiganiem dużych wieńców czy też chryzantem mogą skorzystać z wózków cargo. Na razie dostępne są trzy, ale jeśli rozwiązanie się przyjmie, będzie ich więcej. Już widać, że pomysł się podoba.
"Brawo... genialnie". "Super". "Tak". Takie komentarze można przeczytać na profilu facebookowym Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie.
W jednym z postów pojawiła się informacja o tym, że na cmentarzu Komunalnym przy ul. Mościckiego dostępne są wózeczki cargo. Można wykorzystać je na terenie nekropolii do przetransportowania dużych wieńców oraz innych materiałów.
Prezes MPGK: wydaliśmy jedynie kilkaset złotych
- Zainspirowała mnie mama, która powiedziała, że dzięki takiemu rozwiązaniu odwiedzającym groby łatwiej będzie przenieść chryzantemy. Razem z kierownikiem cmentarza zrealizowaliśmy więc ten pomysł - mówi Jakub Oleszszczuk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie.
Na razie przy budynku administracji cmentarza dostępne są trzy wózki. Ale nie jest to ostatnie słowo.
- Jeżeli rozwiązanie się sprawdzi i ze strony odwiedzających będzie tak taka potrzeba, będzie większa liczba wózków. Nie jest to kosztowne, bo wydaliśmy jedynie kilkaset złotych, a myślę że jest jak najbardziej pomocne. Nie tylko dla osób starszych, ale też chociażby rodzin z dziećmi – zaznacza prezes.
ZOBACZ TEŻ: Chodzą w czarnych habitach z otworami na oczy i powtarzają "pamiętaj człowiecze o śmierci"
Chcą też udostępniać sprzęt pomocny do konserwacji nagrobków
Gdy pytamy, czy jest to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, mówi że to możliwe. – Osobiście nigdzie indziej takich wózeczków nie widziałem – uśmiecha się Oleszczuk.
Dodaje, że w planach jest też udostępnianie odwiedzającym mioteł, szpadelków i wszelkich inne narzędzi, które są potrzebne do konserwacji nagrobków.
- Przy bramach wejściowych do cmentarza stoją natomiast regały, na których można zostawiać znicze, które nadają się jeszcze do użytku. Każdy może wziąć taki znicz i włożyć do niego nowy wkład – zaznacza prezes.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: MPGK Chełm