Wybory w USA. Co mówią najnowsze sondaże w kluczowych stanach 

Źródło:
PAP
Brak wyraźnego faworyta kampanii prezydenckiej w USA
Brak wyraźnego faworyta kampanii prezydenckiej w USATVN24
wideo 2/2
Brak wyraźnego faworyta kampanii prezydenckiej w USATVN24

Przed nami cztery kluczowe dni kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Sondaże wciąż są nierozstrzygające, a poparcie dla Kamali Harris i Donalda Trumpa niemal równe. Mówi się, że o wynikach wyborów zdecydują wyborcy z siedmiu stanów wahających się.

W serii sondaży CNN z siedmiu kluczowych stanów Kamala Harris wygrywa w czterech, przegrywa w dwóch, a w jednym - Pensylwanii - ma równe poparcie z Donaldem Trumpem. Inne nowe badania wskazują jednak na niewielką przewagę kandydata republikanów w wyborach prezydenckich w USA.

CZYTAJ TAKŻE: Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Jak wynika z dwóch najnowszych badań CNN w kluczowych stanach Południa USA - Georgii i Karolinie Północnej walka jest niezwykle wyrównana: w Georgii (16 głosów elektorskich) jednym punktem procentowym (48-47) wygrywa Donald Trump, a w Karolinie Północnej (również 16 głosów) sytuacja jest odwrócona. W obu przypadkach jednak różnica między nimi mieści się w zakresie błędu statystycznego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Elektorzy, punkty i najważniejsza liczba. Tak się głosuje w USA

Kamala Harris w Harrisburgu w stanie PensylwaniaJIM LO SCALZO/PAP/EPA

W pięciu pozostałych kluczowych stanach badanych przez ośrodek SSRS dla telewizji CNN sytuacja jest podobna, choć przewaga Harris jest większa w Michigan (15 głosów elektorskich) i Wisconsin (11) i wynosi odpowiednio 5 i 6 punktów procentowych. W Pensylwanii (19 głosów) jest remis 48-48, w Arizonie (11 głosów) wygrywa Harris o 1 punkt procentowy, a w Nevadzie (6 głosów) Trump - również o 1 punkt procentowy.

CZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy stanów wahających się mówią, co dla nich jest stawką w tych wyborach

Z badania wynika również, że we wszystkich tych stanach w dotychczasowym głosowaniu Harris wygrywa znaczną różnicą głosów, choć mniejszą niż we wczesnym głosowaniu miał Joe Biden w 2020 roku.

Gdyby wyniki sondaży CNN odpowiadały rzeczywistości, Harris wygrałaby wybory niezależnie od rozstrzygnięć w Pensylwanii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Arnold Schwarzenegger zapowiedział, kogo poprze w wyborach. "Macie prawo być wkurzeni"

Inne badania wskazują na minimalne zwycięstwo Trumpa

Inne opublikowane w ciągu minionej doby sondaże malują jednak inny obraz, w którym to Trump ma nieznaczną przewagę. Według badania AtlasIntel - pracowni kojarzonej z prawicą, która jednak najmniej pomyliła się w 2020 roku - Trump wygrywa w Arizonie o 4 punkty procentowe, a w skali całego kraju o 1 punkt procentowy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump: będę chronił kobiety, czy im się to podoba, czy nie. Reakcja Harris

Donald Trump w Green BayJEFFERY PHELPS/PAP/EPA

Badania na zlecenie telewizji Fox News wskazują z kolei na jednopunktową przewagę Trumpa w Pensylwanii i Karolinie Północnej oraz remis w Michigan. Na minimalne zwycięstwo kandydata republikanów w Pensylwanii wskazują też badania uniwersytetów Monmouth i Quinnipiac.

Gdyby ten zestaw wyników się potwierdził, to prawdopodobnie prezydentem ponownie zostałby Donald Trump.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl