Ponad 800 wydawców z 25 krajów uczestniczy w VII Warszawskich Targach Książki, które odbywają się od 19 do 22 maja na Stadionie PGE Narodowym. Zaplanowano prawie 1500 spotkań, dyskusji, debat, konkursów i wystaw.
Podczas VII Warszawskich Targów Książki 2016 na blisko 12 tys. m kw. powierzchni zaprezentuje się 815 wystawców z 25 krajów (m.in. z Australii, Belgii, Chin, Francji, Grecji, Kanady, Niemiec, Rumunii, Słowacji, USA, Tajwanu oraz Polski) oraz ponad tysiąc autorów - w zeszłym roku było ich niespełna 800. Jak zauważył dyrektor Warszawskich Targów Książki Jacek Oryl, WTK są największymi - pod względem liczby wystawców - targami w Polsce. - Co więcej, nie tylko targami książki, ale w ogóle we wszystkich branżach - podkreślił. - Jesteśmy na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę zwiedzających - w zeszłym roku odwiedziły nas 72 tys. ludzi. Wyprzedziły nas tylko targi samochodowe w Poznaniu z wynikiem 99 tys. interesantów - powiedział.
Goście z Polski i z zagranicy
Z czytelnikami na targach spotkają się m.in. Jerzy Bralczyk, Jacek Dehnel, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Hanna Krall, Zygmunt Miłoszewski, Kazimierz Orłoś, Jerzy Pilch, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Eustachy Rylski, Adam Wajrak, Krzysztof Varga, Adam Zagajewski.
Nie zabraknie także gości z zagranicy - odbędą się m.in. spotkania z Simonem Sebagiem Montefiore, brytyjskim historykiem, autorem książki "Romanowowie", ukraińskim korespondentem wojennym Siergiejem Łojko czy młodym autorem z Korei Południowej Kimem Young-ha. W piątkowy wieczór poznamy tegorocznego laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, a w sobotę na targach zaplanowano Dzień Reportażu. W programie spotkania z wszystkimi finalistami nagrody: Karoliną Domagalską ("Nie przeproszę, że urodziłam...", Pawłem Reszką ("Diabeł i tabliczka czekolady", Michałem Książkiem ("Droga 816"), Zbigniewem Parafianowiczem i Michałem Potockim ("Wilki żyją poza prawem") oraz Jenny Nordberg ("Chłopczyce z Kabulu").
Gość honorowy: Węgry, gość specjalny - wystawcy z Katalonii
W otwarciu targów wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który powitał przedstawicieli gościa honorowego targów, którym w tym roku są Węgry. Wybór Węgier, jako gościa honorowego, związany jest także z przypadającą w tym roku rocznicą Rewolucji Węgierskiej z 1956 roku. Wydawcy przygotowali na targi ponad 20 nowości z literatury węgierskiej m.in. "Salon wiosenny" cenionego w Polsce węgierskiego pisarza Gyorgy Spiro, "30 srebrników" Sandora Maraia, "Opium" Gezy Csatha czy "Ostatnia gospoda" Imre Kertesza. Nie zabraknie także książek historycznych - jak młodzieńcze teksty Gyuli Csicsa "Budapeszt 1956 - Dziennik dwunastoletniego chłopca", eseje Csaby Gyorgy Kissa "Powinowactwo wyszehradzkie" czy opracowania "Węgrzy wobec Powstania Warszawskiego" Marii Zimy. Gościem specjalnym WTK są w tym roku wydawcy z Katalonii. Podczas WTK piątek będzie Dniem Książki Akademickiej i Naukowej (jubileuszowe 10. Targi Academia), zaś sobota i niedziela - Warszawskim Weekendem Rodzinnym na płycie Stadionu. Na zwiedzających targi będą czekały leżaki pod parasolkami, kawiarenka, program literacki.
Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP