Dźwiękochłonne tkaniny, "kuchnia z wyobraźnią", która jest i stołem, i wieszakiem, a także grzywki dopinane do fryzury, czy jeden z pierwszych na świecie foteli wykonanych z tworzywa - to najciekawsze projekty polskich designerów, które zostaną pokazane na Salone Internationale del Mobile w Mediolanie, najważniejszych na świecie targach designu. Start we wtorek.
W tym roku obecność Polaków w Mediolanie to prawdziwa ekspansja. Około 300 tysięcy zwiedzających z całego świata zobaczy zarówno zbiorowe ekspozycje, jak i indywidualne prezentacje naszych projektantów i marek. Zadbano też o ich promocję.
Po raz pierwszy polski magazyn "Design Alive" pojawi się w języku angielskim, a dzięki przewodnikowi "Designlink.pl" goście targów Salone Internationale del Mobile (nazywanych również Milan Design Week) przeczytają o najnowszych inicjatywach i nazwiskach naszego wzornictwa. Przewodnik poprowadzi ich również po ponad 20 polskich wystawach w Mediolanie. Dodatkowo, na miejscu, stanie instalacja designlink.pl pokazująca wyselekcjonowane projekty.
- W ten sposób chcemy scalić działania wszystkich polskich wystawców: zarówno firm, projektantów, kuratorów, uczelni, jak i promotorów polskiego designu, tak by skuteczniej przebić sie do świadomości zwiedzających, którymi są najbardziej opiniotwórczy ludzie designu, architektury, sztuki i biznesu oraz mediów. Tylko tak możemy pokazać siłę i różnorodność naszego wzornictwa, a przez to konkurencyjność Polski - mówi tvn24.pl Anka Simone z Fundacji Creative Project.
Polski fotel, który zachwycił Le Corbusiera
Na wystawie pojawią się m.in. projekty Oskara Zięty, twórcy autorskiej technologii FiDU, który na świecie zdobył sławę dzięki taboretowi Plopp z dmuchanej stali nierdzewnej, a jego projekty są wystawiane w prestiżowych muzeach, m.in. w Centre Pompidou w Paryżu. W Mediolanie pokaże nowe meble wykonane z blach połączonych w technologii 3+.
Zagraniczna publiczność ma szansę poznać również przestrzenne projekty tkanin Aleksandry Gacy - jej architextile to seria dźwiękochłonnych tkanin o bogatej trójwymiarowej teksturze.
Przypomnimy legendarny fotel RM58 - projekt Romana Modzelewskiego z 1958 roku. To jeden z najwcześniejszych polskich projektów z laminatu poliestrowo-szklanego i - jak się przyjmuje – jeden z pierwszych produktów wykonanych z tego tworzywa na świecie. Wciąż zadziwia nowatorską technologią i zmysłową organiczną formą.
- W roku 1961 fotelem zainteresował się Le Corbusier, który planował uruchomienie jego produkcji we Francji. Wkrótce potem projekt został opatentowany, jednak plany wdrożenia zakończyły się fiaskiem, a oryginalny prototyp zamiast do fabryki trafił do prestiżowej kolekcji Victoria & Albert Museum w Londynie. Po ponad 50 latach polska firma Vzór wykorzystując nową technologię wprowadziła fotel do seryjnej produkcji - opowiada Simone.
Polak w kuchni
W sumie we Włoszech pokazane zostaną m.in. meble, lampy, artykuły dekoracji wnętrz, rowery, biżuteria, pościel, zabawki i książki. Wśród nich kolekcja mebli projektu Marty Krupińskiej, skierowana do dzieci i młodzieży, która wręcz zmusza do złożenia własnego mebla z gotowych części, czy drewniane klocki inspirowane tradycyjnymi motywami ludowego haftu. A nawet dopinane do fryzury grzywki zaprojektowane przez znaną polską fryzjerkę Jagę Hupało.
Dużym wydarzeniem ma szansę stać się wspólna prezentacja pod nazwą "Polska. Nasz Design" w centrum sztuki współczesnej Frigoriferi Milanesi, gdzie m.in. znane Studio Rygalik pokaże swoją kolorową, modułową "kuchnię z wyobraźnią".
Ponadto, Tomek Rygalik na targach zaprezentuje swoje nowości powstałe dla Moroso i będzie je można zobaczyć w showroomie tej znanej włoskiej marki.
"Mediolan: wnętrza jutra" to hasło 52. edycji Salone Internationale del Mobile, która potrwa od 9 do 14 kwietnia.
Autor: am/jaś / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Studio Rygalik