Jak donosi jeden z krakowskich dzienników, podkrakowska gmina Zabierzów, jako pierwsza w kraju, złożyła skargę na Polskę do Komisji Europejskiej. Jej przedmiotem jest „nielegalna pomoc publiczna”, jakiej miało udzielać państwo polskie lotnisku w Balicach. Chodzi o zwolnienie portów lotniczych z podatku od nieruchomości. Jeśli KE przychyli się do skargi, lotnisko będzie musiało zapłacić gminie nawet ponad 50 mln złotych zaległych podatków.
Zdaniem wójt gminy Zabierzów Elzbiety Burtan lotnisko w Balicach jest nielegalnie zwalniane z podatku od nieruchomości. Wynika to z faktu, że – o ile lotniska do takich ulg mają prawo za obiekty, które służą do użytku publicznego, czyli za budynek oraz pasy startowe – to każda taka pomoc powinna być uzgadniana z Komisją Europejską.
- Na własną rękę przeanalizowaliśmy wszystkie dokumenty i ustawy na ten temat – mówi w rozmowie z tvn24.pl Burtan. Z dokumentacji wynika, że zwolnienie balickiego lotniska z podatku nie zostało zgłoszone do KE.
Gmina Zabierzów, na terenie której znajduje się balickie lotnisko od dawna zapowiadała walkę o zaległe kwoty. Najpierw władze gminy złożyły pismo do UOKiK, jednak, jak twierdzą, otrzymana odpowiedź była „pokrętna”.
Skarga została już przyjęta przez sekretariat generalny Komisji Europejskiej, a jej rozstrzygnięcie będzie kluczowe dla transportu lotniczego w kraju – czytamy w "Dzienniku Polskim".
Nawet 50 mln zł
Jak pisaliśmy w czerwcu, port lotniczy Balice opłaca w zabierzowskiej gminie tylko część kosztów. Podatki płacone są tylko za nieruchomości przeznaczone do działalności komercyjnej, przede wszystkim za wielopoziomowy parking.
- Płacimy ponad milion złotych rocznie - precyzuje Urszula Podraza, rzecznik prasowy Kraków Airport.
To jednak nie wszystkie opłaty, które - według władz gminy - powinny być przez lotnisko ponoszone. Z obliczeń "Dziennika Polskiego" wynika, że straty samorządu wynoszą kilka milionów złotych rocznie, a w ciągu ostatnich 7 lat kwota spornego podatku wyniosłaby nawet 50 mln zł.
Rozstrzygnięcie za 2 lata
Jeśli Komisja Europejska uzna skargę za zasadną może mieć to brzemienne skutki, szczególnie dla mniejszych polskich lotnisk, które albo zbankrutują, albo będą w stanie znacznie mniej wydać na inwestycje. Ponieważ jednak sprawa jest niezwykle skomplikowana, to na jej rozstrzygnięcie będzie trzeba poczekać nawet 2 lata.
Komisja Europejska może jednak również skargę odrzucić lub zobowiązać Polskę do przygotowania programu pomocy publicznej dla lotnisk, a następnie jego zatwierdzenia – wtedy samorządy w Polsce będą musiały pogodzić się z faktem, że lotniska na ich terenach nie mają obowiązku ponoszenia tych opłat.
Autor: wini / Źródło: dziennikpolski24.pl / TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Jamal 2