Ze świata

Ze świata

Fundacja Clintonów zebrała już 2 mld dolarów. I wzbudza kontrowersje

Od momentu powstania w 2001 roku fundacja Billa, Hillary i Chelsea Clinton zebrała blisko 2 mld dolarów. Darczyńcami są ludzie ze świata biznesu, polityki i zagranicznych rządów - pisze "The Washington Post". A to wzbudza liczne kontrowersje: pojawiają się zarzuty o brak przejrzystości, a także o to, że w ten sposób inwestorzy i przedstawiciele rządów kupują sobie przychylność wpływowych polityków.

Inwestorzy opuszczą strefę euro? "Grexit jest niebezpieczny dla Europy"

Pomimo wszystkich sposobów, w jakie Europa zabezpiecza się w ostatnich latach na wypadek kłopotów Grecji, inwestorzy podkreślają, że gdyby Ateny opuściły strefę euro, związana z tym panika uderzyłaby w rynki finansowe - pisze Reuters. Inwestorzy zwróciliby się wówczas w kierunku spokojniejszych przystani, czyli poza Europę.

Grecy chcą pomocy, ale Niemcy odrzucają wniosek. "Propozycja bez treści"

Rząd Niemiec odrzucił wniosek Grecji o przedłużenie pomocy finansowej. - Pismo z Aten nie jest treściwą propozycją rozwiązania (kryzysu) - oświadczył w czwartek rzecznik ministerstwa finansów Martin Jaeger. Agencja Reuters podaje, że Grecki rząd powiedział przedstawicielom eurogrupy, że ta ma dwie opcje: albo przyjęcie albo odrzucenie złożonej dziś przez Grecję propozycję.

Czy Węgry rozsadzą Unię? "Putin, stojąc na trupie Ukrainy, korumpuje Europę"

Wtorkowa wizyta Władimira Putina w Budapeszcie ściągnęła falę krytyki na Viktora Orbana. Węgierski premier, bratając się z Rosją, złamał bowiem europejską solidarność wobec Kremla - mówili goście programu "Otwarcie dnia" w TVN24 Biznes i Świat. - To jest hołd dla Władimira Putina, który w sytuacji słabnącej współpracy w UE wbija Europie nóż w plecy - powiedział Wojciech Jakóbik z BiznesAlert. W tym samym tonie wypowiadała się Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG: "to, co ma wpływ na bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu, powinno zostać bardzo mocno podniesione".

Google łamie prawo antymonopolowe? Rosjanie skarżą giganta

Yandex złożył skargę na Google do rosyjskiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego (FAS). Zdaniem Rosjan, Amerykanie stosują praktyki monopolistyczne, wywierając niezgodny z prawem nacisk na twórców urządzeń działających na systamie operacyjnym Google'a Android.

Niezwykły bieg przez Namibię. Biegli 500 km przez dziewięć dni

Dwóch szkockich biegaczy pokonało 500 km w poprzek pustyni Namib. Ma ona jedną z najwyższych wydm na świecie. Nie zraziło to jednak biegaczy, którzy pokonali ten dystans. Dr Andrew Murray i Donny Campbell pokonywali 50 km dziennie, w 9 dni. Sami śmiałkowie, którzy przebiegli ten dystans nie dowierzali w to co udało im się dokonać.

Grecja groziła i dąsała się. Ostatecznie poprosiła o pomoc finansową

Grecki rząd zaproponował w czwartek partnerom z eurostrefy przedłużenie o 6 miesięcy "umowy kredytowej", która nie zawiera przedłużenia obowiązującego memorandum przewidującego oszczędności. Ateny zobowiązały się, że zachowają w tym czasie równowagę budżetową. Otrzymanie takiego wniosku potwierdził szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Fed niechętny podwyżce stóp procentowych

Amerykański bank centralny (Fed) nie będzie na razie spieszył się z podwyżką stóp procentowych - wynika z opublikowanych w środę „minutes” ze styczniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Będą dalsze spadki cen ropy? Dzisiaj ważne dane

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki, bo w USA rosną zapasy - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,23 dol., po zniżce o 1,91 dol.

Obrażasz w internecie? Możesz trafić przed sąd

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi, że przyjrzy się skardze Andrzeja Budy, dotyczącej wulgarnych, obraźliwych dla niego komentarzy na forum serwisu nasza-klasa, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Orban krytykuje UE i Tuska. Za próby izolowania Rosji

Premier Węgier Wiktor Orban skrytykował w środę część krajów Unii Europejskiej za dążenia do izolowania Rosji w reakcji na jej interwencję na Ukrainie. Jako jednego z głównych zwolenników takiej polityki określił szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Grecja pod ścianą? "Pieniędzy wystarczy do końca marca"

Grecja ma zbyt niskie rezerwy walutowe. Wystarczą one do końca marca. Potem nie będzie w stanie spełnić zobowiązań finansowych. Przed bankructwem mogą ochronić ją tylko dodatkowe środki - podaje agencja Reutersa, cytując słowa osoby znającej sytuację budżetową Grecji.

Stany Zjednoczone naciskają na Grecję. Dojdzie do porozumienia?

Stany Zjednoczone wzywają Grecję do zawarcia porozumienia w kwestii przedłużenia umowy kredytowej. Ateny mają czas na to do piątku. Wiadomość ta została przekazana po środowej telefonicznej rozmowie, jaką odbył Sekretarz Skarbu USA Jack Lew i grecki minister finansów Janis Waroufakis.

"Niepokojące tendencje" na rynkach. Przez Grecję

Przeciągające się rozmowy na temat przedłużenia programu pomocowego dla Grecji wywołują "niepokojące tendencje" na rynkach - ocenił w środę wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis. Dodał, że eurogrupa czeka na wniosek Grecji ws. programu.

Co zyskał Orban, bratając się z Putinem? Trzy kwestie

Wczorajsza wizyta Władimira Putina na Budapeszcie ściągnęła falę krytyki na Wiktora Orbana. Węgierski premier bratając się z Rosją złamał bowiem europejską solidarność wobec Kremla. Dla Węgier współpraca z Moskwą oznacza jednak wymierne korzyści. Oto co osiągnął Orban.

Szwajcarska filia HSBC prała pieniądze? Jest śledztwo

Prokuratura w Genewie poinformowała w środę o wszczęciu śledztwa przeciwko filii banku HSBC w Szwajcarii w związku z podejrzeniem prania pieniędzy. Przeprowadzono przeszukania w pomieszczeniach banku. Szczegóły na razie nie są znane.